PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8079}
7,7 1 157
ocen
7,7 10 1 1157
Nie będę cię kochać
powrót do forum filmu Nie będę cię kochać

Tato, nie pij!

ocenił(a) film na 8

Janusz Nasfeter z pewnością kochał dzieci, jednak w swoich filmach nie dawał im
żadnej taryfy ulgowej. Zamiast kręcić słodkie infantylizmy, ukazywał młodych ludzi takimi,
jakimi byli w rzeczywistości, ze wszystkimi wadami, a ponadto przygniatał ich problemami, z którymi nie sposób
sobie poradzić.

Dla Ani, bohaterki niniejszego filmu, takim problemem ponad jej
dziewczęce siły jest alkoholizm ojca. Tata (Tadeusz Janczar) nie jest może jakimś
szczególnie agresywnym pijakiem, nie znęca się nad rodziną - pod tym względem o
wiele gorszą sytuację ma młodsza koleżanka Ani, stale paradująca po szkole z podbitym
okiem albo spuchniętą wargą. Czy jest to jednak jakaś pociecha?
Ania jest ambitna, zdolna i wrażliwa, bardzo mocno przeżywa więc degrengoladę ojca.
Jak przy tym wszystkim cieszyć się życiem, sportem, dojrzewaniem? Dziewczynka nie ma
głowy do amorów (dlatego też "nie będzie nikogo kochać"), choć powolutku zbliża się ten okres,
w którym powinna przeżywać pierwsze miłosne uniesienia. Specyfikę "przejściowego" okresu,
w jakim się znajduje, bardzo pięknie oddaje scena, w której przygląda się w lustrze swym rozkwitającym
piersiom (przeczuwając nadchodzącą kobiecość), by po chwili przytulić pluszowego
misia (jako że wciąż jest małą dziewczynką). Osobom pruderyjnym ta scena może wydać
się podejrzana, mogą nawet podejrzewać reżysera o podglądactwo podlotków, ale pal
ich licho! To wzruszający moment, zwłaszcza w zestawieniu z wieloma prawdziwie
przykrymi sekwencjami filmu, kiedy to Ania jest świadkiem pijańskich wybryków ojca.

A mogłoby być tak pięknie - sceneria jest po prostu rajska, gdyż akcja rozgrywa się
gdzieś na Mazurach, pośród jezior i lasów. Niestety, małe miejscowości oznaczają
małomiasteczkową mentalność, w latach 70tych jeszcze bardziej zacofaną niż obecnie.
Na wieś warto przyjechać na wakacje, poopalać się i pokąpać, ale mieszać tam - co to,
to nie, nigdy w życiu! Wolę już swoje hałaśliwe, przesycone spalinami miasto.
Choć również tutaj dzieci mają problemy...

Vuzz

wspaniale to opisałeś/aś
Jedno zastrzeżenie, akcja dzieje się w innej części Polski - na pojezierzu lubuskim lub w jego okolicach.

ocenił(a) film na 8
MATTIJOKELA

W takim razie jest jeszcze bardziej ponuro, niż myślałem, nawet pięknych Mazur zabrakło.. Choć ukazana w filmie okolica ma swój urok, w sam raz na wczasy - gdyby nie komunizm, dławiący wszelką prywatną inicjatywę, otwarto by w tym miejscu kurort i sytuacja finansowa miejscowych z miejsca uległaby poprawie.

ocenił(a) film na 6
Vuzz

Nie jestem tego taki pewien - z tego co wiem Lubuszczyzna nadal jest dość biednym regionem, mimo wolnej, rzekomo, gospodarki. Co do reszty zasadniczo się zgadzam. W filmie jest kilka scen w których Anka jest już po trochu kobietą - zwłaszcza końcowej częsci filmu. Kiedy jest z Pukiem na łódce i kładzie się na jej dnie - tak nie zachowują się małe dziewczynki; podobnie, moim zdaniem, przedstawiono bohaterkę w ostatniej sekwencji, tuż przed jej wejściem do jeziora - twarz Ani w tej scenie to już nie jest twarz dziecka. Nasfeterowi kapitalnie udało oddać się ten moment, kiedy dziewczynką przeobraża się w dziewczynę, czy - idąc dalej - kobietę i jest pomiędzy dwoma, kompletnie różniącymi się od siebie światami.

ocenił(a) film na 8
szczawik151

Film jak to Nasfetera - relacje - dzieci - dorośli... Genialny. Polecam kilka innych filmów pana Janusza.

szczawik151

dzisiaj taki reżyser byłby oskarżony o pedofilię albo jak Roman P. ścigany po całym świecie
żeby 12latka grała sceny erotyczne-nie do pomyślenia w XXIw. ?? :)

ocenił(a) film na 8
kama_2

Dziś zagrałaby ją jakaś niewyrośnięta 20-latka, takie czasy,

andre_

nic nie zrozumiałeś

ocenił(a) film na 8
kama_2

Ok, wytłumacz mi czego nie zrozumiałem ;)

andre_

po co ? i tak nie zrozumiesz :D

ocenił(a) film na 8
kama_2

Nie ma to jak wymiana zdań z kimś yntelygentnym ;)

andre_

a z głupim tym bardziej szkoda czasu

ocenił(a) film na 8
kama_2

Och, ach, cóż za riposta. Od razu poznać żeś nie z gminu.
Ale wciąż nie wyjaśniło się czegóż to nie zrozumiałem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
kama_2

Ot i wyszło szydło z worka :D

andre_

inaczej byś nie zrozumiał

ocenił(a) film na 6
kama_2

O czym ty piszesz? Masz na myśli tą scenę, w której dziewczyna ogląda sobie piersi?
Chociaż zapewne w obecnych czasach nikt nie odważyłby się na taką scenę.

Vuzz

Syn mówi do ojca:
Tato, nie pij tyle
zostaw trochę dla syna.

ocenił(a) film na 6
Vuzz

Chyba każdy zwrócił uwagę na to scenę i to bardziej niż na resztę filmu.

Vuzz

Dla mnie Nasfeter to jeden z najwybitniejszych twórców kina powojennego kina polskiego. Zresztą, kina polskiego w ogóle.

Vuzz

Dobrze to opisałeś ale diametralnie (karygodnie wręcz) pomyliłeś się w jednym zdaniu.

===Dziewczynka nie ma głowy do amorów (dlatego też "nie będzie nikogo kochać"===

"Nie będę cię kochać" to są słowa wypowiedziane nie do jakiegokolwiek amanta tylko do własnego ojca. Wypowiedziała je aby zaszantażować ojca, że jeśli będzie pił to nie będzie go kochać.

ocenił(a) film na 6
zenek135

Szkoda że jej ojciec to był taki debil. Śmieć i tyle.

pawel_nowakk

Nie do końca debil. Jej ojciec był w sidłach alkoholizmu. Z tą chorobą każdy rozum przegrywa. Sam kiedyś byłem w podobnej sytuacji więc wiem co mówię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones