PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=781062}

Nie miałem dokąd iść

I Had Nowhere to Go
6,7 9
ocen
6,7 10 1 9
Nie miałem dokąd iść
powrót do forum filmu Nie miałem dokąd iść

re:mini.scencje

ocenił(a) film na 8

i continued walking.. dwa są chodzenia w tym filmie, jedno ku wolności, tułacze, europejskie, drugie na wolności, amerykańskie, nowojorskie. oba naprzemiennie ponawypełniane głośnymi dźwiękościowcami wybuchających moździerzy; obrazami cierpienia i agresji, masowych eksterminacji owoców i warzyw (cytryn, buraków, kartofli), tudzież spadających z urwiska na slo-mo jeleni; wreszcie uwięzionej w klatce szympansicy, która niezbyt dobrze myśli o synu człowieczym..

chodzenia są więc dwa, ale ciekawa, ukryta gra słów w tytule - świadomie, nieświadomie bądź podświadomie albo tak mi się tylko wydaje - zdradza jak mniemam istotę podróżowania mekasa - jego bezdomności, jego przymusowej emigracji, jego poszukiwania nowego miejsca swojego ponownego zakorzenienia - a może i nawet istotę podróżowania w ogóle. sprowadzając wielość do jednego mianownika: i had NOW HERE to go, zawsze.

ecce homo, które sapie, jak się staje, czym się jest - bardziej przybysz z innej planety niż klasyczne homo sapiens, artysta, poeta, mistyk, kronikarz, wariat, terrorysta - i jego kolejny osobisty memułar. wskutek ówczesnego braku aparatu wyrażony wyjątkowo w słowach, ale mekas pisze obrazowo, tak jakby to filmował (ta konieczność obsesyjnego pisanie/filmowania jako dyscyplina utrzymywanie się przy życiu będzie dla niego typowa).

na każdym kroku podkreślający sakramentalne aspekty chodzenia, każdym mrugnięciem powieki ćwiczący się w wyspecjalizowanej formie uważności - manifest. manifest obsesjopasjonata dookolnego filmikowania. manifest cudem ocalałego z dwudziestego wieku świadka. manifest chodzonego alleluja.

zarazem więc sprzeciw wobec tak zwanej cierpliwości pośladków rozumianej jako największy grzech, grzech przeciwko duchowi świętemu. idę więc jestem, idę więc żyję, idę więc patrzę, idę więc czuję, jako iż - jak powszechnie wiadomo - nie należy ufać myślom, które przychodzą nam do głowy gdy siedzimy!

do re mi fa sol la si do, do si la sol fa mi re do, w tę i we wtę, w tę i we wtę - przeprofilowując tytuł chodzonych memułarów herzoga - of walking on earth..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones