PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=848823}

Nie patrz w górę

Don't Look Up
6,7 136 805
ocen
6,7 10 1 136805
6,1 53
oceny krytyków
Nie patrz w górę
powrót do forum filmu Nie patrz w górę

Tragikomedia

ocenił(a) film na 7

W filmie są przedstawione trzy „władze”, które obecnie mają największy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Są to kolejno: polityka, media i biznes. Pomimo prześmiewczej konwencji, film ukazuje zatrważającą kondycję amerykańskiego (i nie tylko) społeczeństwa.
Myślą przewodnią do stworzenia filmu „Nie patrz w górę” mogła być obserwacja zachowań i reakcji ludzi w obliczu licznie występujących kryzysów.
Pastiszowy charakter filmu jest przemyślanym zabiegiem stylistycznym. Ma on na celu podkreślenie groteskowego theatrum mundi, przedstawionego w filmie. Theatrum mundi w tym wypadku jest scena polityczna i medialna oraz rozgrywające się na niej igrzyska obłudy i manipulacji faktami. Głos dwójki naukowców próbujących przekazać trudną prawdę o nadchodzącej katastrofie zostaje zagłuszony przez social-mediową papkę (dez)informacyjną.
Reżyser chciał przedstawić emocje, które zaobserwował podczas wnikliwej analizy mechanizmów kontroli, którym jest poddawany każdy z nas.
Emocje występujące pośród odbiorców mass-mediów jakie zauważył reżyser filmu to: ignorancja, strach, smutek, znudzenie, naiwność, chęć rozrywki oraz nadmierna egzaltacja.
Wśród „elit” dominującymi cechami charakterystycznymi są: chciwość, zachłanność, narcyzm, dążenie do uwielbienia, realizowanie swoich własnych interesów, bezwzględność czy zepsucie moralne.
Jednak moim zdaniem, prawdziwym trzonem fabuły i punktem wspólnym dla obu grup, jest słabość natury ludzkiej. Reżyser w ironiczny sposób przedstawia wszechobecną pogardę dla nauki i bezradność wobec populistycznej dezinformacji. Splot akcji obnaża nieudolność w radzeniu sobie w obliczu nadchodzącego zagrożenia. Ukazany w filmie tragizm bohaterów w obecnych czasach wydaje się być nad wyraz prawdziwy. Przerysowane postacie mają skłonić do refleksji odbiorców filmu nad dzisiejszymi realiami, w których przyszło nam żyć.
Na pozór śmieszny film otwiera oczy i utwierdza w przekonaniu, że kondycja dzisiejszego społeczeństwa i władz, nie jest w dobrym stanie. Płynie z tego taki wniosek, że obliczu realnego kryzysu, możemy być bardziej zainteresowani pozornie przyjemnymi dystraktorami, niż stawieniem czoła zagrożeniu.
Alegoryczna opowieść o komecie i dwójce naukowców, chcących ostrzec świat przed katastrofą przybiera formę smutnej wiwisekcji ludzkich słabości. Bez względu na stan posiadania czy przynależność do określonych grup społecznych.

Soszanka

O rany jaki elaborat :D Ogólnie to zgadzam się co do tezy, ze film przedstawia 3 władze z tym, ze kolejność jest inna 1. Biznes 2 polityka 3 media. Film jest strasznie łopatologicznie prowadzony w dodatku absolutnie nieśmiesznie co w moim odczuciu reżyser mimo tematu chciał uzyskać. Oglądając ten przydługawy spektakl czułem, ze bliżej mu do poziomu Movie 43 czy Strasznego filmu 5. Moja interpretacja filmu jest taka, ze światem rządzi pewna grupa najbardziej wpływowych ludzi, którzy z racji niebotycznych majątków kierują danymi rządami, następnie ci maja swoje określone media, którymi trafiają do społeczeństwa. Ponadto bardzo ciekawie jest tu pokazana rola tzw ekspertów/naukowców. W pierwszym przypadku mamy niezrównoważoną psychicznie alternatywkę, którą kazdy ma za wariata bo ma ku temu podstawy. Natomiast w drugim przedstawiony zostaje model eksperta, który mimo powiedzmy początkowo słusznej sprawy z czasem łapie się w sidła tych o których pisałem na początku posta i szuka poklasku. Ot cały zagadka funkcjonowania tego pożal się Boże świata.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones