PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=763837}

Niezwyciężony

Stronger
6,5 13 877
ocen
6,5 10 1 13877
5,1 10
ocen krytyków
Niezwyciężony
powrót do forum filmu Niezwyciężony

5/10

ocenił(a) film na 5

Niestety, ale film bardzo mnie rozczarował. Scenariusz jest przewidywalny i bardzo oklepany. Kolejna ckliwa historia o ludzkiej niezłomności i przemianie. Nie rozumiem dlaczego główny bohater stał się...bohaterem. Typowy człowiek, który był w złym miejscu, o złej porze. Niczego wielkiego nie zrobił. Amerykanie uwielbiają dramatyzować, uwielbiają patos. Każdego dnia na całym świecie ludzie umierają, tracą nogi i ręce i nikt z nich nie robi bohatera. Są kraje, gdzie jest to codziennością. Amerykanie to naród, który zrobił z ataku na WTC dramat tysiąclecia i ciagle to przeżywają jakby im się wielka krzywda stała. Co z tego, że gdzie indziej to prawie codzienność. Podobnie w tym filmie. Podczas maratonu wybucha bomba, człowiek traci nogi. Tylko Amerykanie mogą zrobić z niego bohatera a z siebie niezłomnych ludzi. Śmierdzi propagandą, a film jak wspomniałem jest ckliwy, przewidywalny...

ocenił(a) film na 9
witek6

Oklepany, przewidywalny i ckliwy scenariusz? Tak ewentualnie można by napisać gdyby to rzeczywiście była wymyślona historia, a nie w momencie kiedy scenariusz napisało samo życie. Nie można pozmieniać komuś przeszłości, wydarzeń, które miały kiedyś miejsce w rzeczywistości dla zwiększenia atrakcyjności fabuły, film jest na faktach.

ocenił(a) film na 3
mrucek_fw

Film powstał na podstawie autobiografii, pytanie więc jak wiele przedstawionych w nim wydarzeń faktycznie miało miejsce, a ile powstało w wyobraźni Johna Pollono (autora scenariusza), Breta Wittnera (współautora książki) i samego Baumana. Bo obecnie jedynym faktem co do którego możemy mieć 100% pewności jest to, że największą (jedyną?) zasługą Jeffa było (cholernie pechowe) znalezienie się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, dzięki czemu załapał się na zdjęcie, które obiegło media na całym świecie. Jasne, nic przyjemnego stracić nogi, czy jednak samo to czyni z niego bohatera? Podobne tragedie spotykają każdego roku tysiące osób i nikt o nich filmów nie kręci...

Prawa jest taka, że nie każda ciekawa na pierwszy rzut oka historia okazuje się być dobrym materiałem na film - po prostu życie większości ludzi nie jest wystarczająco ciekawe, by dało się nim zapełnić blisko 2-godzinną fabułę. Tu razi to tym bardziej, że bohater faktycznie godny takowej (Carlos "facet w kapeluszu" Arredondo) był na wyciągnięcie ręki, twórcy filmu poświęcili mu jednak raptem jakieś 5 minut... czemu? Bo granie styranego życiem białego faceta bez nóg daje większe szanse na nominację do Oscara?

PS: prawdziwi Jeff i Erin rozwiedli się gdy film był w post-produkcji, jakieś pół roku przed jego premierą - o tym fakcie (ukazującym że nawet finałowa przemiana głównego bohatera nie była jak widać długotrwała) oczywiście w napisach końcowych nie wspomniano, widać nie pasowało to do ogólnego "happy endu" ku pokrzepieniu serc...

ocenił(a) film na 9
Bismarck

No niestety bardzo wielu ludzi dotykają tragedie, wybrano akurat tę historię i już...pewnie dlatego, że była znana tamtejszemu społeczeństwu, które żyło nią w tym czasie. Taaak, też myślę, że wątek z Carlosem mógłby być lepiej podkreślony a nie tylko lekko zarysowany, może szkoda. A o rozwodzie wiedziałam, cóż...trudno oceniać kogokolwiek nie znając szczegółów tej sytuacji, to ich prywatność, jeżeli nie chcą nie muszą tłumaczyć powodów swojego rozstania do informacji publicznej, a w sieci jak to w sieci, ludzie mogą na ten temat jedynie spekulować. Sami bohaterowie podobno pozostali w przyjaźni ale o tym to wie już pewnie tylko najbliższe otoczenie ;-)

ocenił(a) film na 9
Bismarck

Co za roznica czy sie rozwiedli czy sa razem? Oceniamy film i nic poza nim. Nie znasz szczegolow, nie oceniaj.

ocenił(a) film na 5
witek6

Zgadzam się. Historia niedojrzałego emocjonalnie kmiota, którego ani utrata nóg, ani inne późniejsze ważne zdarzenia (żeby nie spojlerować) nie zmieniają wcale tak bardzo. Dalej jest gnojem z pijackiej rodziny. Jedynym usprawiedliwieniem nakręcenia filmu o tym chłopaku są okoliczności utraty nóg i tyle. Reszta to nieciekawa historia o typku, który wcale nie jest niezwyciężony. Ja tu żadnej walki nie widzę, widzę za to usprawiedliwianie patologicznych zachowań utratą nóg w dramatycznych okolicznościach. Ckliwa końcówka tylko dobiła ten film. Plusy daję za Jake'a - on jak zawsze fantastyczny.

ocenił(a) film na 5
Kwiatek84

napisałem to w moim poście - mimo ze ten koleś jest taki jak napisałaś/eś to jest bohaterem i symbolem Ameryki. Ameryki wielkiej i niezwyciężonej taki zwykły ktoś kto jest słaby i się obsrał po pijaku. Oni w to wierzą i dlatego są silni i osiagają sukcesy. Powinniśmy się tego uczyć.

ocenił(a) film na 5
witek6

słuchaj ale to film na podstawie prawdziwego człowieka i wydarzeń to ten scenariusz jest chyba do przewidzenia ? :)

ocenił(a) film na 5
magik30

Niekoniecznie, jeśli nie znałeś wcześniej tej historii.

witek6

Parafrazując klasyka: bo ich ból jest większy niż kogokolwiek innego

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones