PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=289862}

Obsługiwałem angielskiego króla

Obsluhoval jsem anglického krále
7,2 16 676
ocen
7,2 10 1 16676
6,5 4
oceny krytyków
Obsługiwałem angielskiego króla
powrót do forum filmu Obsługiwałem angielskiego króla

To dobry film, wierny duchowi Hrabala. Zabawny, ale i gorzkawy ? typowy dla czeskiego sposobu postrzegania świata. Pełen sprzeczności i dystansu wobec historii. Z całą pewnością warto go zobaczyć, nawet gdyby jedynym przyczynkiem do refleksji miało być oświadczenie głównego bohatera w odpowiedzi na pytanie, czy walczył na wojnie: ?My ? Czesi, nie walczymy?. Jakże to inne od naszej rodzimej, heroicznej postawy i jakże szwejkowskie... Jedyna malutka słabość, jaką dostrzegam w tym filmie to pewna wtórność ? czy to nie jest przypadkiem taki czeski Jan Piszczyk z jego ?zezowatym szczęściem?? Podobieństwo życiorysów bliskie zezowi zbieżnemu...

ocenił(a) film na 9
J__van_den_V_

Zgadzam się z opinią powyżej i również polecam. A poza przyczynkami do refleksji są też przyczynki do uśmiechu - chociażby na początku coś w stylu - "W życiu miałem szczęście, które polegało na tym, że spotykało mnie głównie nieszczęście" :-)

ocenił(a) film na 7
J__van_den_V_

Również się podpisuję, nie czytałem książki, ale film sam w sobie jest bardzo dobry, i wcale nie jest jakiś bezrefleksyjny. Pokazuje jak w ciągu kilkudziesięciu lat potrafi kompletnie zmienić się świat. A my musimy jakoś z tym sobie radzić.
Bohater ostatecznie płaci wysoką cenę za swoje ambicje i zmienia się. A ostatecznie jest to film o tym, że życie i tak, mimo wszystko, jest piękne i warto być optymistą.

J__van_den_V_

Jak najbardziej, skojarzenie z "Zezowatym szczęściem" nasuwa się samo.

ocenił(a) film na 9
jedzoslaw

Prawda to.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones