film

Obywatel X

Citizen X
1995
1 godz. 43 min.
7,2 10 667
ocen
7,2 10 1 10667
7 112
chce zobaczyć
Lekarz sądowy, badając ciała kolejnych ofiar, przejmuje nieudolnie prowadzone śledztwo. Pokonując opory władzy, która kwestionuje tezę o istnieniu seryjnego mordercy, robi wszystko, by doprowadzić do ujęcia sprawcy. Więcej Mniej
Obywatel X zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Glob
Film zdobył nagrodę Złoty Glob, 2 inne nagrody i 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Film oparty na autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Jego ofiary były młode, przeważnie poniżej siedemnastego roku życia. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromneFilm oparty na autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w Związku Radzieckim ponad 50 osób. Jego ofiary były młode, przeważnie poniżej siedemnastego roku życia. Wszechobecna biurokracja, niekompetencja i brak profesjonalizmu długo uniemożliwiały odnalezienie i ukaranie zabójcy. Dopiero ogromne zaangażowanie w sprawę detektywa Burakova (Stephen Rea) i jego niemalże obsesyjne dążenie do osiągnięcia celu zaczęło przynosić rezultaty.

studio
Asylum Films / Citadel Entertainment / Home Box Office (HBO)
tytuł oryg.
Citizen X
inne tytuły
Wyrok na Andrieju Czykatiło wykonany został poprzez strzał w tył głowy z pistoletu "Glock". Broń ta nie była używana przez rosyjskie wojsko i milicję.
Mimo iż cała historia ukazana w filmie wydarzyła się w ciągu 12 lat, dzieci porucznika Burakova nie postarzały się przez ten czas ani trochę.
Film kręcono w miastach Budapeszt, Hatvan, Nagymaros, Pécel, Szokolya i Gödöllő (Węgry).
"W Związku Radzieckim nie ma seryjnych morderców. To jest dekadencki fenomen Zachodu". Właśnie takimi słowami sowiecka władza reaguje na wieść, że w Rostowie i jego okolicach grasuje seryjny morderca, którego ofiarami najczęściej padają dzieci poniżej siedemnastego roku życia. Za pośrednictwem pułkownika Mikhaila Fetisova do odnalezienia zabójcy... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych