[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/4575/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":5409,"rate":7.583471991125902,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/4575/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":25,"rate":7.76,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/4575/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
7,6
5 409 ocen gry aktorskiej
Jeffrey DeMunn
Jeffrey DeMunn urodził się 25 kwietnia 1947 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork. Ukończył Union College w Nowym Jorku ze stopniem licencjata z anglistyki, a następnie wyjechał do Anglii (w 1970 roku). Tu uczył się aktorstwa w Bristol Old Vic Theatre School. Po powrocie do Ameryki spędził dwa lata na tournée Royal Shakespeare Company z przedstawieniami "Króla Leara" (gdzie grał Edmunda) i "Snu nocy letniej" (rola Demetriusza). Później grywał na Broadwayu.

Karierę filmową rozpoczynał w produkcjach telewizyjnych, a debiut kinowy "zaliczył" obok Ellen Burstyn w filmie "Resurrection". O tamtej pory zagrał w wielu uznanych filmach, jednak najwięcej rozgłosu przyniosła mu współpraca z reżyserem Frankem Darabontem.

Na początku 1994 roku wystąpił w produkcji pt. "Skazani na Shawshank". Po czym zagrał w filmie "Obywatel X" jako Andrei Chikatilo. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Emmy, w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w filmie telewizyjnym. Od tamtej pory jego kariera rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Ma na swoim koncie także gościnne występy w serialach: "Kancelaria adwokacka", "Prawo i porządek", "Strefa mroku" oraz "Po tamtej stronie". W 1999 roku otrzymał nominację do nagrody Aktor, w kategorii najlepszy filmowy zespół aktorski za role w megahicie "Zielona mila", gdzie wystąpił u boku cenionych aktorów takich jak Tom Hanks, David Morse, czy Michael Clarke Duncan. Mając 53 lata zagrał w dramacie z gwiazdorską obsadą pt. "Majestic". W 2007 roku wystąpił w adaptacji opowiadania Stephena Kinga zatytułowanej "Mgła". Rok później w filmie "Tajne przez poufne" towarzyszyli mu  George Clooney, Tilda Swinton oraz Brad Pitt. Sporo rozgłosu przyniósł mu także rok 2010. Aktor występował jako Dale Horvath w ekranizacji kultowego komiksu Roberta Kirkmana zatytułowanego "Walking Dead".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 25 kwietnia 1947

miejsce urodzenia: Buffalo, Nowy Jork, USA

wzrost: 175 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Ann Sekjaer (od 07.10.1974 - 1995, rozwód), 2 dzieci: syn Kevin i córka Heather; 2. Kerry Lei (od 2001)
W 1969 roku ukończył Union College w Schenectady (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych