PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=622060}

Oczyszczenie

Puhdistus
7,5 2 726
ocen
7,5 10 1 2726
Oczyszczenie
powrót do forum filmu Oczyszczenie

Zachwycił mnie - jak w temacie! Klimat jest rewelacyjny, ciemność, jakaś mała wioska, młoda
dziewczyna biegnie wystraszona, nie wiemy początkowo co się stało. Bierze ją do swojego
domu staruszka i tak powoli mamy retrospekcje z ich życia i widzimy jak wbrew pozorom wiele
je łączy. Ich wspomnienia niosą ze sobą wiele zła, są często brutalne, wiele przeszły. Staruszka
czasy wojny, czystkę komunistyczną w Estonii i poznajemy rodzinne dzieje jej, jej siostry i męża
siostry. Poznajemy namiętności, szaleńczą, obsesyjną miłość, cierpienie, to wszystko jest i
bardzo ciekawie opowiedziane. Od początku do końca byłam bardzo zaciekawiona i
przeżywałam wraz z bohaterkami różne - często skrajne emocje. Świetne role aktorskie,
odwzorowanie tych czasów dla mnie, psychologiczny rys zwłaszcza Allide bardzo dobry. Bardzo
wiele można z tego filmu wyciągnąć. Nadal dużo o nim myślę oczywiście. Historie tej młodej
dziewczyny też przerażająca, smutna, nieugładzona, taka jak powinna być. Brakowało mi
jedynie, by obie bohaterki więcej rozmawiały, opowiedziały sobie te historie, wtedy film byłby już
dla mnie ideałem. Jednym słowem rewelacyjny, poruszający, szkoda, że tak mało był i jest
promowany, bo uważam, że jest jednym z bardziej wartościowych, a pewnie jeszcze tak wiele
osób go nie zobaczyło, a naprawdę warto. Moja ocena 9/10, zdecydowanie polecam.

ocenił(a) film na 9
monika220

jak dobrze przeczytac madry komentarz pod tym wspanialym filmem. Ja tez dalam 9/10, mnie nie brakowalo tej wymiany historii obydwu kobiet, to rzeczy bolesne, straszne, ktore trzeba zmyc i zapomniec. Dla mnie film jest idealem jaki jest. Doskonala gra mlodej Allide, niesamowicie gleboko zagrana rola. Allide jako staruszka tez wspaniala. Wiele mocnych watkow, okrucienstwo komunistow, koszmarna, straszliwa beznadzieja, zwlaszcza dzisiaj, kiedy wojna z Rosja jest juz faktem, ten film ma nowe znaczenie. Caly film myslalam o tym jak tragiczny byl los kobiet w czasie wojny, jak bardzo byly upokarzane, poniewierane, zostawione samym sobie. i choc tamta wojna sie skonczyla, to nadal istnieja gwalty, handel zywym towarem. Mocny, wstrzasajacy film, zapamietam go na glugo. Ale nie nazwalabym go uczta, za duzo w nim cierpienia, dla mnie to mocne filmowe przezycie. Polecam

ocenił(a) film na 9
panizemsta

No mi trochę tego brakowało, ale tylko trochę. Rozumiem, że to bardzo bolesne doświadczenia i każda z kobiet przeżyła to we własnej głowie ponownie. Zgadzam się, aktorstwo rewelacyjne. Zgadza się, kobiety w filmie były upokarzane, gnębione. Allide miała taki silny charakter, jej siostra myślę trochę inaczej, więc gdyby to ona przeżyła to co Allide, to myślę, że byłoby jej dużo ciężej. Zdecydowanie wolę tak wyraziste postacie jak Allide. Tak mocny, wstrząsający. Uczta filmowa w sensie, że rewelacyjny, że świetnie zrobiony, że okrucieństwo, ale nie mogłam się oderwać od tej historii. W tym sensie. Przy tym oczywiście jest to mocne przeżycie i jak najbardziej to odczułam. Też polecam, zdecydowanie.

monika220

Mam prośbę, bo nie zrozumiałam relacji sióstr w filmie. Wiem, że Allide kochała męża siostry. Chciałam zapytać, co stało się z jej siostrą i jej córką? Czy naprawdę Allinde włożyła lampę swojej siostrzenicy do pochwy? Co sprawiło, że siostra i córeczka zniknęły? Czy po bestialskim gwałcie zdecydowała się przyjąć ideologię, której nienawidziła? Odsunęła od Hansa żonę i dziecko? Chciała, by o nich zapomniał i uciekł razem z nią? Będę wdzięczna za wyjaśnienie tych niuansów oraz kim była dla niej ta uciekająca dziewczyna?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones