PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=557}

Odważny

The Brave
6,9 8 760
ocen
6,9 10 1 8760
5,6 5
ocen krytyków
Odważny
powrót do forum filmu Odważny

Już na początku główny bohater przedstawia się nam jako złodziej, oprych, pijak i nieudacznik, a później jeszcze morderca.
I z tą postacią widz ma się utożsamiać przez blisko dwie godziny.

Podjęta decyzja o poświęceniu własnego życia implikuje parę ciekawych faktów - dzieci stracą ojca, żona straci męża, no ale będą bogaci! I już od razu widać po rozdysponowaniu "zaliczki", że kasa długo się nie utrzyma, a rodzina - już bez ojca - wróci do swojej biedy. No, ale dobry Indianin podarował swojemu paroletniemu synkowi opaskę, która da mu moc i sprawi że przejmie on rolę głowy rodziny. Już widzę jak szczęśliwi siedzą w nowym domu popijając oranżadę...

W mojej opinii główny bohater to niemota życiowa, która nie potrafi poradzić sobie z rzeczywistością i to on sam jest w dużej mierze winny stanu w jakim znalazła się jego rodzina. Reżyser każe nam go podziwiać, ale dla mnie to był wręcz antybohater.

Zapytajcie swoich rodzin, czy odpowiadałoby im, gdybyście np. wykupili solidne ubezpieczenie na życie, a potem popełnili samobójstwo (załóżmy, że upozorowane na wypadek)? W ogóle ktoś chciałby dostać jakieś pieniądze, mając świadomość że ktoś się zabił, żebyśmy je otrzymali?

Ja tej historii nie kupuję, żeby była szczera powinna mieć nakręcony jeszcze epilog, gdzie widz mógłby się zapoznać z konsekwencjami jakie poniesie rodzina dzięki "odwadze" tatusia. Wtedy płakalibyście nad nimi...

ocenił(a) film na 10
Kapsulski

przyznam się, że też zdziwiła mnie kwestia zaliczki. usprawiedliwiam to jednak faktem, że Raphael był wychowywany w zupełnie innym środowisku niż my, mający większąść świadomość realiów. bohater sam wspomina, że żył w górach, razem z ojcem, a więc zapewne wśród plemion indiańskich. niewiele wiem o społecznościach takiego typu, ale ogólnie rzecz biorąc poczucie szczęścia odbierane jest tam w zupełnie innych kategoriach. możnaby odpowiedzieć, że nawet indianin ogólnie rzecz biorąc musi udać się na polowanie bizonów i zapewnić dach nad głową rodzinie. jednak, zgodnie z opowieścią Raphaela pod przymusem musiał w końcu opuścić azyl młodych lat. cóż więc, taki Raphael nie posiada wykształcenia, bo niby gdzie i kidy miałby je nabyć. osiadla się w jakichś slumsach, nie znajdując zajęcia popada w pijaństwo i nieróbstwo. jakoś się z tego wygrzebuje, ale ma na sobie garb beznadziejnych doświadczeń... człowiek skrajnie biedny w nagłym przypływie gotówki rzadko rozpoczyna natychmiast planowanie w co, jak i gdzie zainwestować. dlaczego? bo chce być szczęśliwy. czym jest dla niego szczęście? albo czym wydaje się być? tym co pokazuje się w telewizji (przypomnij sobie, jak Raphael tłumaczy dziecku, że kiedy tatuś zarobi pieniądze, będą mogli sobie kupić domek, taki który pokazują w telewizji). skoro w odbiorniku TV występują uśmiechnięci ludzie w pięknych posiadłościach to znaczy, że są szczęśliwi...
Raphael skrzywdził swoją rodzinę, ale nie zdawał sobie z tego do końca sprawy. po prostu dążył do czegoś, co wykreował sobie w głowie, w której tkwiła cholerna ilość wątpliwości a przede wszystkim żalu.

Kapsulski

Zupełnie się nie zgadzam z teorią, że Raphael to "niemota życiowa". Owszem, nie jest on jakimś wzorem sukcesu, ale weź pod uwagę fakt, że z sytuacji, w jakiej się znajduje praktycznie nie ma wyjścia. Jest świadomy, że tkwi w błędnym kole i wie, że jeśli nie uda mu się czegoś zmienić, to za kilka lat jego syn będzie dokładnie tak samo bezradny w dokładnie takiej samej sytuacji.

Jest w tym filmie mowa, że o pracę nie jest łatwo. Czy jako przedsiębiorca chciałbyś zatrudnić jakiegoś brudnego indianina ze slumsów? Nawet nie zastanawiałbyś się, czy nie jest przypadkiem najszlachetniejszą i najbardziej pracowitą osobą na świecie, która po prostu urodziła się w takiej rodzinie. Wolałbyś zatrudnić kogoś "normalnego", kto ma dom i wzbudza większe zaufanie. Dlatego właśnie Raphael nie ma żadnych perspektyw.

To że Raphael kradł i pił też wynika z jego bezradności. Nie usprawiedliwiam go, ale rozumiem i nie uważam, że te fakty czynią go złym człowiekiem, z którym nie powinno się utorzsamiać.

Jasne, strata ojca nie jest dobra dla dzieci, co tylko podkreśla smutne przesłanie tego filmu. Bo Raphael czuje się bezwartościowy. Znając swoją przeszłość i nieudolność w zapewnianiu rodzinie dobrego poziomu życia, czuje, że bardziej od niego pomogą mu pieniądze. To nie jest tchórzliwa decyzja. Nie jest też zła ani dobra. Jest przeraźliwie smutna.

ocenił(a) film na 8
Fairy_of_the_Lake

Ja za to nie zgadzam się z faktem, że reżyser każe go podziwiać. Myślę, ze stworzył taką postać świadomie.
Filmu do końca nie zrozumiałem, z czego wnioskuje, że jest mądry. Jak go obejrzę drugi raz pewnie zrozumiem całość, łącznie z tym, czego teraz nie mogę pojąć. 10/10 właśnie za fakt, że nie wszystko w filmie zrozumiałem.

ocenił(a) film na 9
Kapsulski

Tu nie chodzi o podziwianie. Raczej o to, że życie nieraz niesie ze sobą bardzo ciężkie wybory między mniejszym a większym złem. Filmowy bohater to żaden hero, po prostu zwykły człowiek któremu, jak sam piszesz, wiele się w życiu nie udało, często błądził, ale własnie nadeszła chwila kiedy dostaje pewien wybór : życie lub przyszłość swoich bliskich, dać im szansę, by wydostali się z beznadziejnej rzeczywistości, która niedługo przestanie istnieć... i być może dla niego jest to jedyna sytuacja w której może wyjść z twarzą, jako ojciec, głowa rodziny, nawet jeśli ktoś inny nie pochwala takiego wyboru.

ocenił(a) film na 10
Kapsulski

Odważny, bo poświęcił życie!

Kapsulski

Popieram w 100%. Mam identyczne odczucia. A spodziewałam się czego wayyy better.

Kapsulski

Dla mnie ten film jest zbyt trudny. Jest artystyczną wizją Johnnego, bardzo jego pracę szanuję, lecz nie mogę się do końca przekonać... Mimo wszystko muszę przyznać, że ten cały obraz i przesłanie, które film niesie, zostaje w pamięci, porusza, skłania do przemyśleń. Daję 7/10.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones