PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1091}

Ojciec chrzestny III

The Godfather: Part III
8,0 182 224
oceny
8,0 10 1 182224
6,6 27
ocen krytyków
Ojciec chrzestny III
powrót do forum filmu Ojciec chrzestny III

Zacznę od tego, co mi się w tym filmie nie podobało. Przede wszystkim bardzo zawiła intryga z Watykanem w tle jest niewiarygodna. Przecież Kościół zajmuje od dawna twarde stanowisko wobec mafii, a Coppola zrobił z Jego najwyższych dostojników samych hipokrytów którzy mówią o cnocie a na boku prowadzą interesy z gangsterami. Oczywiście nie przeczę, że wszyscy biskupi mają czyste sumienia, bo to są także ludzie, ale takie generalizowanie mocno zakłamuje rzeczywistość. Po drugie Michael nie przypomina tego z dwóch pierwszych odsłon. Rozumiem, że trochę się zmienił na starość, ale jak dla mnie jest nazbyt żartobliwy a to do niego nie podobne. Ponadto jego fryzura jest w tym filmie taka niemafijna ;-) Bądź co bądź Al Pacino nadal świetny. Również gra Sofii Coppoli i jej sztuczny romans z Vincentem jest minusem tego obrazu. A jeśli chodzi o pozytywy, to jak zwykle w trylogii uroczystość na początku i rozliczenie z wrogami na końcu. Scena w operze to wielki majstersztyk Coppoli, a sama końcówka na schodach i rozpacz Michaela po prostu wzruszają. Ponadto jak zwykle w "Ojcu chrzestnym" piękna muzyka, świetne sceny zamachów i zabójstw (najlepszy był ostrzał z helikoptera) dopracowana scenografia i klimat, który według mnie ten film nadal posiada. Pochwała należy się też Andy'emu Garcii...

ocenił(a) film na 9

A moim zdaniem intryga z Watykanem całkiem wiarygodna, wszak niejaki Ojciec Gabriele Amortha, główny egzorcysta Watykanu stwierdził, że Szatan działa w Watykanie, a nagła śmierć Jana Pawła I do dziś zdaje się być niewyjaśniona.

ocenił(a) film na 9

Ostatnie wydarzenia pokazują, że jednak ta intryga była prawdopodobna :) Poza tym dosyć tajemnicza śmierć Jana Pawła I oraz Roberto Calvi, który miał powiązania z bankiem watykańskim i został zamordowany to wydarzenia prawdziwe, które zostały ukazane w filmie ;)

ocenił(a) film na 5
shaqfan

To bzdura w jaki sposób pokazano papieża, to wyłącznie wymysły scenarzystów. A o Wojtyle ani słowa.

ocenił(a) film na 9
qqryqu

Jana Pawła I, nie Jana Pawła II... Albino Luciani...
Po jego dosyć dziwnej śmierci powstało dużo teorii spiskowych. Scenarzyści trzeciej części Ojca Chrzestnego doskonale to wykorzystali w filmie.

ocenił(a) film na 5
shaqfan

Mnie to właśnie oburzyło, że coś tam sobie wymyślili w oparciu o życiorys prawdziwego papieża. A pisząc o Wojtyle, miałem na myśli, że pominięto następne konklawe, a już było blisko:-)

użytkownik usunięty

Serio? przecież Watykan to od zawsze była mafia ;)

ocenił(a) film na 7

Jakieś dowody masz na to, czy tak po prostu wiesz swoje i nie lubisz "kleru"?

ocenił(a) film na 9
Rafi07

Mało wiesz. Poczytaj o rodzinie Borgiów, pierwszej rodzinie mafijnej.

ocenił(a) film na 8

Stanowisko Kościoła wobec mafii? To czysta hipokryzja. I tak będzie, póki Kościół nie przeprosi za kontakty z mafią. Nie chodzi tylko o pranie brudnych pieniędzy i niejakiego Roberto Calvi. Kościół brał też czynny udział w umacnianiu władzy mafii na Sycylii po II Wojnie Światowej. A było to tak, że na Sycylii była potworna bieda, korupcja i generalnie zwykły, uczciwy Sycylijczyk nie miał żadnych szans na poprawę swojego losu. Wiecznie niedokończone inwestycje, kasa rozpływająca się nie wiadomo gdzie i w końcu lądująca w kieszeniach skorumpowanych polityków i gangsterów. Co w takiej sytuacji myślał przeciętny chłop? Ano myślał, że może warto zagłosować na komunistów, którzy obiecywali radykalne zmiany i bezwzględną walkę z tym układem oraz nacjonalizację majątków ziemskich, w tym majątku kościelnego. Wtedy księża zaczęli udzielać pełnego poparcia dla mafii. W czasie mszy nakazywali Sycylijczykom głosowanie w nadchodzących wyborach na kandydatów wystawionych przez mafię. W tym czasie mafiozi mordowali działaczy komunistycznych na Sycylii i na ten temat Kościół milczał. Nie chodzi o popieranie komunizmu, ale nabieranie wody w usta, kiedy ludzie byli mordowani z premedytacją? Jak to się ma do chrześcijaństwa i nauk Kościoła? To jest dopiero pier... hipokryzja. Jak chcieli zapobiec przejęciu władzy przez komunistów, to nic prostszego. Wystarczyło zacząć walkę z mafią, współpracować z międzynarodowymi organami ścigania (lokalne były wtedy zbyt skorumpowane), patrzeć politykom na ręce, piętnować korupcję i wyzysk, dołożyć wszelkich starań, żeby ludziom na Sycylii żyło się lepiej, bo politycy lepiej spełnialiby swoje obowiązki. I okazało by się, że przecietny Sycylijczyk nie miałby żadnych powodów, żeby popierać komunistów. Zwalczanie tego systemu, tak samo jak terroryzmu, powinno się zacząć od likwidacji przyczyn, dla których zyskiwał poparcie. Można o tym poczytać w książkach Mario Puzo (okazuje się, że sporo zaczerpnął z historii, opisując dzieje mafii na Sycylii, a ten konkretny wątek jest w "Sycylijczyku") albo w książkach dokumentalnych o mafii (zdaje się, że czytałem o tym w książce pt. "Mafia. Sycylia rządzi światem".

użytkownik usunięty

Po ponad siedmiu latach od mojego komentarza jestem w stanie pewne rzeczy zweryfikować. W międzyczasie doszło do tajemniczej abdykacji wielkiego papieża, jakim był Benedykt XVI, a to wydarzenie dało mi wiele do myślenia na temat zakulisowych intryg w Watykanie oraz wpływów masonerii. Niestety, ale wśród duchowieństwa jest również całkiem sporo czarnych owiec. W sumie to nie powinno mocno dziwić - wszak już wśród Apostołów mieliśmy Judasza...

ocenił(a) film na 6

Genialnie po obejrzeniu 3 czesci mam niemalże identyczne odczucia. Też mi przeszkadzały te rzeczy. Mimo że są intrygi w Watykanie to może temat na inny film po prostu. Tak czy inaczej najslabsza z serii ale nadal na bardzo wysokim poziomie.

ocenił(a) film na 8

Nie czytałem książki, ale przecież ten film jeśli chodzi o bank watykański jest niemal proroczy, dzisiaj wiadomo już bardzo dużo i jest to opisane.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones