PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=922}

Opętanie

Stir of Echoes
6,7 15 836
ocen
6,7 10 1 15836
7,0 4
oceny krytyków
Opętanie
powrót do forum filmu Opętanie

Zamknij oczy

ocenił(a) film na 6

Takie właśnie są efekty hipnozy, której poddaje się osoba pod wpływem... bynajmniej nie
emocji. Poza tym uważajmy komu dajemy się hipnotyzować :)
Nasz główny bohater z niedowiarka, staje się mocno przerażonym facetem. To co go dotknęło,
nie da mu spokoju. Musi kopać głębiej, i głębiej, wówczas pozna prawdę, która uwolni go z
sideł.
Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ghost story ze średniej półki, jeżeli chodzi o straszenie,
czy też o sam temat, który do najoryginalniejszych, przecież nie należy. Jakby nie patrzył do roku
produkcji ''Opętania'', powstało sporo podobnych historii, w dużo lepszej odsłonie. Jednak
mimo, iż fabuła należy do oklepanych w kinie, to jest coś w tym filmie takiego, co sprawiło, że
od wielu lat mam go na półce, wśród ulubionych. Mam do niego jakąś słabość i tyle.
Zapewne każdy ma słabość, chociażby do jednego wtórnego filmu, a powody tego są banalne.
Horror Koeppa, bo na pewno nie thriller, chociaż horror to także mocne słowa, jednak potrafi
zainteresować. Dzięki temu, że nie jest zbyt długi i nie ma w nim przestojów, historia w miarę
płynnie przedziera się przez gęsty klimat. Oczywiście wiedząc o co w tym wszystkim chodzi,
potrafi wkraść się tu swego rodzaju tajemniczość, bo ciekawość, kto i dlaczego przyczynił się
do zaistniałej sytuacji, jest silniejsza.
Punkt wyjściowy filmu jak wiadomo jest sztampowy, jednak kilka kluczowych scen, już do
sztampowych nie należy. No chyba, że ja o czymś nie wiem, a mam prawo, gdyż wszystkich
filmów o tej tematyce nie oglądałem.
I to te poszczególne fragmenty ''Opętania'', sprawiają też, że może ono wciągnąć. Ogólnie
mamy tu z dwie, trzy sceny, które w kinie zrobiły porządną robotę. Czuć było od nich chłód.
Największym plusem jest tu muzyka Jamesa Newtona Howarda i parę świetnych kawałków z
soundtracku, jak Dishwalla ''Stay Awake'', Gob - ''Paint It Black (Rolling Stones Cover)'', czy w
końcu Poe ''Hello'' lecący podczas napisów końcowych. ''Empty Couch'' jednak wytwarza
nieprzeciętną atmosferę przez cały seans. To bardzo charakterystyczne dźwięki.
O ile David Koepp tym razem trochę nie trafił ze swoim scenariuszem, o tyle już jako reżyser
sprawdził się przyzwoicie.
Są w filmie przynajmniej dwa momenty zupełnie nie potrzebne, nie wnoszące nic do całości.
Jeżeli chodzi o Kevina Bacona, to jego grę uznam za niezłą, chociaż prawdę mówiąc w
kluczowych chwilach, był mało wiarygodny. W jego przypadku bywało zdecydowanie lepiej, i
wiadomo, że stać tego aktora na dużo więcej. Ogólnie aktorstwo wypadło tu różnie.
Może gdyby scenariusz był bardziej skomplikowany, a film posiadał mocniejsze, bardziej
upiorne sceny, dałbym więcej. Jednak myślę, że 6/10 to sprawiedliwa nota, pomimo iż już
dostrzegłem ''krzyk'' tych, twierdzących, że ogólna ocena fw jest jakimś nieporozumieniem.
Przecież jeszcze nikt wszystkim nie dogodził żadnym filmem..... czymkolwiek.

djrav77

nie słyszałem nigdy aby hipnoza przywoływała duchy z zaświatów. Od zawsze myślałem że to metoda na przypomnienie sobie zapomnianych spraw w celu leczenia psychiatrycznego. A dla ciebie to takie oczywiste, często słyszysz o takich przypadkach?

ocenił(a) film na 6
Mothyff

No tak, no tak. Nie wywęszyć delikatnego sarkazmu już na samym początku tekstu, bo to przecież takie trudne :)
Ale odpowiadając na TWOJE pytanie, to w świecie fikcji podobno wszystko jest możliwe i dosyć często się dzieje, więc nie dostrzegam w tym niczego nadzwyczajnego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones