PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1276}

Ostatni cesarz

The Last Emperor
7,3 24 406
ocen
7,3 10 1 24406
7,8 8
ocen krytyków
Ostatni cesarz
powrót do forum filmu Ostatni cesarz

Nic specjalnego

ocenił(a) film na 6

Technicznie jest to bardzo dobry film, zasłużone Oscary za scenografię, kostiumy, zdjęcia, bardzo fajna muzyka, zacna rola Petera O'Toole, tylko problem w tym, że reżyser poświęcił pół roku na wypieszczenie wszystkich tych drugorzędnych motywów, motywików, a nie poświęcił wystarczająco dużo czasu i uwagi na napisanie dobrze scenariusza. Bardzo dużo scen jest zupełnie zbędnych, są rozwleczone, skoki czasowe nieumiejętnie przeprowadzone, a historia, która przecież powinna porywać, została pokazana bez emocji i jest zwyczajnie... nudna. I nie jest to nawet wina głównego aktora, który był słaby, bo świetny reżyser potrafiłby to ukryć odpowiednimi ujęciami i scenariuszem. Po prostu taką historię można było przedstawić znacznie lepiej. Dodam też fakt, że film w zabawny sposób przedstawia maoistów i ich terror, kwiaty w więzieniu, zresztą reżyser Bertolucci to komunista. Generalnie zasiadłem z wielkimi oczekiwaniami, bo lubię Chiny a film dostał tyle nagród, no ale gdzieś tak po godzinie byłem już znużony, można było to nagrać znacznie lepiej, widziałem wiele lepszych filmów biograficznych/historycznych niż ten niezły, ale tylko niezły Ostatni Cesarz.

ocenił(a) film na 10
MessiFederer

A ja właśnie zwróciłem uwagę na coś zupełnie przeciwnego. Zasadniczo w teorii, film jest jednym z ostatnich przedstawicieli starej szkoły potężnych dramatów historycznych. A jednak, niesamowicie angażuje emocjonalnie. Jest mnóstwo mocnych i symbolicznych scen (np. jedzenie kwiatka) które umiejętnie przełamują konwencję. No i te dopieszczone drugorzędne drobiazgi które ożywiają świat i sprawiają że wątek główny to coś więcej niż suche podążanie za biografią cesarza. Szczerze mówiąc żałowałem że film nie trwał choćby i z pół godziny więcej, bo scenariusz mnie wessał totalnie. Jak dla mnie - dzieło sztuki, perfekcyjnie ułożone od A do Z.

MessiFederer

Niestety zgadzam się. Temu filmowi brakuje iskry. Jest niezły, ale nie nazwałbym go w żadnym wypadku wybitnym, czy nawet bardzo dobrym.

kzielinski9

tak, nie umywa sie do 'szybkich i wkur...nych', geniuszu.

MessiFederer

gimbusy powinny miec osobne forum na swoje madrosci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones