PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=118442}

Pachnidło: Historia mordercy

Perfume: The Story of a Murderer
7,4 324 287
ocen
7,4 10 1 324287
6,2 23
oceny krytyków
Pachnidło: Historia mordercy
powrót do forum filmu Pachnidło: Historia mordercy

Film jest wybitny 10/10. Nie należy go traktować dosłownie. Jest to historia artysty, który tworzy dzieło doskonałe. Pachnidło zawiera kwintesencje kobiet, z których zostało pozyskane. Zawiera całą miłość, chęć życia, nieskalaną kobiecość. Cos tak potężnego i wspaniałego, że nikt nawet ojciec zamordowanej córki, którego serce wypełnione jest nienawiścią, nawet On ulega temu zapachowi, który zawiera w sobie wszystko, co dobre. Jest to film o tym, że człowiek może tworzyć wspaniałe dzieła sztuki, które zapierają dech w piersiach i nie pozwalają przejść obojętnie, ale wymagają ofiar i to często niewinnych, tak samo jak np. perły architektury, które również pochłonęły wiele ofiar, ale są wspaniałe. Muzyka w filmie szczególnie chór damski jest po prostu rewelacyjny i buduje klimat wprost idealnie. Głowny bohater jakby stworzony do tej roli. Szczególnie scena w tłumie jest po prostu hipnotyzująca. Jest ukoronowaniem całej jego pracy i spełnieniem legendy. Film wcisnął mnie w fotel. Nie czułem się tak od czasu „The once upon a time In the West”, chociaż to jest oczywiście inna stylistyka. Prawdę mówiąc aż się dziwię, że takie filmy się w ogóle jeszcze kręci. Po opisach widzę, że spora część ludzi po codziennym oglądaniu papki telewizyjnej i chodzeniu do kina na polskie badziewie jest po prostu do tego filmu nieprzygotowana. To nie jest bajka dla dzieci jak Hobbit, gdzie wszystko musi być podane na tacy żeby się ludzie nie pogubili i broni boże nie poczuli jakiejkolwiek sztuki.

ocenił(a) film na 10
Marcello_3

Zgadzam się z Tobą w 100%. Film jest arcydziełem ! Szkoda, że nie każdy go rozumie. Jest zadziwiająco piękny i hipnotyzujący. Uwielbiam.

ocenił(a) film na 10
Paulinna97

Zawarłes wszystko to, co ja chciałabym napisać.

użytkownik usunięty
Paulinna97

Niezły film. Książka genialna. Różnica między filmem a książką to lata świetlne. Byłoby lepiej gdyby tego nie ekranizowali.

Marcello_3

>SPOILER w komentarzu<

Hahhah, masz poczucie humoru, dawno się tak nie uśmiałam. :D Zapach, który zawiera w sobie wszystko, co dobre. I właśnie dlatego - pod wpływem tej "dobroci", bohaterowie oddają się obrzydliwej orgii, a główna postać zostaje zjedzona <sic!>. Idealny zapach popycha do kanibalizmu... Genialne.
Rozumiem, że w dzisiejszych czasach ludzie chcą kreować się na osoby inteligentne, z nieograniczonymi horyzontami, chcą wyróżniać się z tłumu, często poprzez zachwycanie się oryginalnymi filmami, książkami czy artystami. Potrafią stać przed obrazem przedstawiającym dwie linie i czworokąt- zadumani, kiwają głowami, nie znajdują słów na wyrażenie emocji wzbudzonych przekazem takiego dzieła. Tak, istnieje taki mały świat snobków, który jednak niepokojąco się poszerza. To, że wizja jest psychopatyczna naprawdę nie przesądza o jej wspaniałości...
Natomiast wrzucanie tych, którym film się nie podobał, do jednego worka jako ignorantów i osoby zbyt niedojrzałe na styczność z takim, ekhm, arcydziełem kinematografii, jest bardzo, bardzo typowe. I przez to też zabawne. Także nawet nie poczułam się urażona, "jakiejkolwiek sztuki" też, dzięki bogu, nie poczułam :)

jane_wwy

@jane_wwy
Pełna zgoda z Twoim wpisem.

Marcello_3

Tak, choc koncowka mnie odrobine rozczarowala. Spodziewalam sie zupelnie czegos innego. Ale i tak film swietny. Totalnie nie moglam sie oderwac.

ocenił(a) film na 8
Marcello_3

Książka Patricka Süskinda też takie wielkie wrażenie na Tobie wywarła? (jeśli czytałeś)

siljesol

ja czytałam książke, za film sie zabieram. Książka jest niesamowita. Marcello_3 polecam Ci ją bo jesli film tak Ci sie spodobał to książka na pewno tez nie zawiedzie. Chociaz to juz co innego jak sie zna tresc, mimo to polecam bo po książce mozna go zrozumieć. Dlaczego to robił, dlaczego w taki sposób

ocenił(a) film na 8
Kavonka

Książka była ciekawsza niż obraz Toma Tykwera, jednak to w filmie czułam większe współczucie i żałowałam losu Grenouilla. Scenarzyści złagodzili jego charakter.

siljesol

No ja żałowałam go czytając książkę w takim razie spodziewam sie że film mnie poruszy :)
Fajny ten aktor, wprawdzie książkowy bohater był chyba troche brzydszy ale pasuje mi on do tej roli.

ocenił(a) film na 8
Kavonka

Grenouill był chyba wręcz szpetny, a ten aktor jest niebrzydki :]

siljesol

No i obejrzałam. No niebrzydki aktor to fakt ale miło się oglądało takiego. Moim zdaniem finałowa scena na rynku ... zepsulii ją wspomnieniem o dziewczynie z morelami i tymi łzami bo to przeciez nie bylo tak! no ale ogolnie film super, fajnie pokazali te zapachy i fajnie grał główny bohater. Mozna bylo duzo emocji z niego odczytać :))

ocenił(a) film na 10
Marcello_3

Komentarz bardzo trafny ;) Ze swojej strony dodałabym jeszcze, że film doskonale działa na zmysły. Oglądając miałam wrażenie, że czuje wszystkie te zapachy. Jeśli ktoś lubi tego typu doznania, to polecam również "Czekoladę" z 2000 r.

Marcello_3

1) Tautologia - arcydzieło z definicji jest doskonałe.
2) Czy Hitler, który chciał stworzyć społeczeństwo (w jego mniemaniu) doskonałe, był artystą czy psycholem zbrodniarzem?
Film (książki nie czytałam) jest chory. Co jest pięknego w zbrodni??????
@aspirynka - jak w ogóle można porównywać "Czekoladę" (z Juliette Binoche, Johnny Depp) z "Pachnidłem". Pierwszy piękny, drugi chory.

ocenił(a) film na 8
Marcello_3

Mi też się podobał. Za drugim razem nawet bardziej niż wcześniej. Super klimat.

Marcello_3

To nie bajka dla dzieci? Mocne. Ty tak na serio?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones