PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=393666}
5,4 455
ocen
5,4 10 1 455
Pamiętasz mnie
powrót do forum filmu Pamiętasz mnie?

do momentu aż zabrakło prądu film był b. dobry, jakby go skończyć wtedy gdy Dancewicz zapala zapałki, a Baka po raz drugi zadaje pytanie "Pamiętasz mnie?" - to by był (jak dla mnie) jeden z najlepszych filmów offowych jakie widziałam. Ale po tej scenie zaczęły się dla mnie sceny nierealne, nie wierze, że tak dalej ta historia by się potoczyła, reżyser mnie do tego nie przekonał. Przekombinował. Zdecydowanie. Użyto u bardzo dużo symboli i nie do końca wiem co to wszystko znaczyło (to raczej nie jest zarzut..). Np. zmienianie kolorów, całość taka ziemista (sepia?)i nagle pojawiają się naturalne barwy. Czy to znaczy, że to są jedyne sceny które są prawdziwe? a reszta to tylko wyobraźnia bohatera? Może on trafił do więzienia właśnie za zabójstwo żony i córki a teraz wszystko rozgrywa się w jego "chorej głowie"? Ale po raz kolejny przegrywa, znów popełnia zbrodnię.
Ale może ja tu szukam sensu na siłę?

ocenił(a) film na 6
Maniaska

Mam podobne odczucia; moment z zapalaniem zapałki to punkt zwrotny działający na niekorzyść filmu.
"Może on trafił do więzienia właśnie za zabójstwo żony i córki [...]" - wydaje mi się że nie; on wrócił do domu z więzienia i usiłował naprawić relacje z rodziną, pod koniec filmu wydaje mu się nawet, że to się udało - mówił coś o tym, że nie chce odróżniać rzeczywistości od snu; rzeczywistość jest niekorzystna, ale sen pozytywny, dlatego też lepiej dla głównego bohatera pozostawać "we śnie".
Zgadzam się, że końcówka znacznie przekombinowana, a także odbierająca w pewien sposób temu filmowi jego poważny wydźwięk.

ocenił(a) film na 7
Maniaska

Podzielam powyższe opinie. Film do pewnego momentu rozwija sie jako dobry dramat psychologiczny. Ale takie filmy wymagają precyzyjnego scenariusza. Wplatanie tutaj jakiejś symboliki, scen onirycznych, "realizmu magicznego" rozwala początkowe, dobre wrażenie. M.zd. wyraźnie słabsza druga część filmu wynika z braków warsztatowych reżysera i z braku pomysłu na ciąg dalszy. Szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones