film

Pamiętnik Anny Frank

The Diary of Anne Frank
1959
3h
7,4 571
ocen
7,4 10 1 571
II wojna światowa. Rodzina nastoletniej Anny Frank ukrywa się przed hitlerowcami. więcej mniej
Pamiętnik Anny Frank zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 3 nagrody Oscar, 2 inne nagrody oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

George Stevens przeniósł na ekran pamiętnik trzynastoletniej żydowskiej dziewczynki - Anny Frank, stanowiący poruszającą dokumentację jej przeżyć z czasów II Wojny Światowej. Uciekając przed horrorem nazistowskich prześladowań, Otto Frank (Joseph Schildkraut) ukrywa swoją żonę (Gusti Huber) i dwie córki - Annę (Millie Perkins) i MargotGeorge Stevens przeniósł na ekran pamiętnik trzynastoletniej żydowskiej dziewczynki - Anny Frank, stanowiący poruszającą dokumentację jej przeżyć z czasów II Wojny Światowej. Uciekając przed horrorem nazistowskich prześladowań, Otto Frank (Joseph Schildkraut) ukrywa swoją żonę (Gusti Huber) i dwie córki - Annę (Millie Perkins) i Margot (Diane Baker) na nieużywanym strychu w Amsterdamie. Razem z nimi na ciasnym poddaszu ukrywają się państwo Van Daan (Lou Jacobi i Shelley Winters), ich syn Peter (Richard Beymer) i dentysta, pan Dussel (Ed Wynn). W swoim pamiętniku Anna opisuje codzienne zmagania ludzi, z którymi przyszło jej mieszkać, ich desperackie próby prowadzenia normalnego życia pomimo ciągłego zagrożenia odkryciem przez Gestapo. Trudne do zniesienia napięcie i niewyobrażalny stres spowodowany dramatyczną sytuacją kilkorga zdesperowanych ludzi zostały po mistrzowsku odzwierciedlone w tym na długo pozostającym w pamięci, przejmującym, nagrodzonym trzema Oscarami obrazie. 

boxoffice
$5 014 000 w USA
budżet
$3 000 000
studio
George Stevens Productions / Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg.
The Diary of Anne Frank
inne tytuły
George Stevens początkowo proponował tytułową rolę Audrey Hepburn. Ta odrzuciła ją z dwóch powodów: po pierwsze, wolała zrealizować "Zielone domostwa" w reżyserii swojego ówczesnego męża Mela Ferrera, po drugie jako dziecko w okupowanej Holandii widziała okrucieństwo nazistów i nie chciała pracować przy filmie, który przywołałby bolesne wspomnienia.
Shelley Winters, która za swoją rolę dostała Oscara, musiała początkowo przytyć, potem zaś schudnąć na potrzeby kreacji.
Joseph Schildkraut, Gusti Huber i Lou Jacobi grali swoje role także w broadwayowskiej adaptacji sztuki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Piękne zdjęcia, dobrze dobrani aktorzy, napięcie, wzruszenie. Wszystko czego trzeba.
Mało sie skupili na relacjach między bohaterami, a szkoda, na tym film troche traci (Anna z matką, Anna z Dusselem, Van Dannowie i reszta).
Główna bohaterka troche za sztywna.
Ale zdecydowanie warto zobaczyć (chociaż bardziej warto...

więcej

Pytanie z drugiej części Clerksów nie dawało mi spokoju, więc wybrałem się na ten film do Iluzjonu. No to już wiem. Żydówką, która musiała się ukrywać przed Hitlerem na strychu z 6 innymi rodakami. Na urodziny dostała pamiętnik, który napisała takim językiem, że stał się legendą.

Aha, miała 13 lat. I przesiedziała...

więcej

dość żałosny widok, gdy 21-letnia aktorka w zmanierowany i sztuczny sposób próbuje grać 13-
letnią dziewczynkę... ciężko się to ogląda :/ reszta - ok, choć zbyt "hollywoodzki" ten film. ogólnie -
do obejrzenia.

Frank? Poszukam w bibliotece.

wiele halasu o nic

ocenił(a) film na 4

w zasadzie film robi niewielkie wrazenie. hollywoodzkia adaptacja jedengo z najbardziej przerazajacych i poruszajacych dokumentow zwiazanych z II w.sw. ale to co stanwoi o wyjatkowosci pamietnika Anny Frank, w filmie pokazane jest po prostu slabo - to nie jest zly film - jest dobrze zagrany (moze nie liczac odtworczyni...

więcej