Film

Pamiętnik Anny Frank

The Diary of Anne Frank
1959
3 godz.
7,5 537
ocen
7,5 10 1 537
1 963
chce zobaczyć
{"id":"124356","linkUrl":"/film/Pami%C4%99tnik+Anny+Frank-1959-124356","alt":"Pamiętnik Anny Frank","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/43/56/124356/7986463.2.jpg"}
II wojna światowa. Rodzina nastoletniej Anny Frank ukrywa się przed hitlerowcami. Więcej Mniej
Pamiętnik Anny Frank zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 3 nagrody Oscar, 2 inne nagrody i 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
{"linkA":"#unkown-link--stayAtHomePage--?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"#unkown-link--stayAtHomePage--?ref=promo_stayAtHomeB"}

George Stevens przeniósł na ekran pamiętnik trzynastoletniej żydowskiej dziewczynki - Anny Frank, stanowiący poruszającą dokumentację jej przeżyć z czasów II Wojny Światowej. Uciekając przed horrorem nazistowskich prześladowań, Otto Frank (Joseph Schildkraut) ukrywa swoją żonę (Gusti Huber) i dwie córki - Annę (Millie Perkins) i MargotGeorge Stevens przeniósł na ekran pamiętnik trzynastoletniej żydowskiej dziewczynki - Anny Frank, stanowiący poruszającą dokumentację jej przeżyć z czasów II Wojny Światowej. Uciekając przed horrorem nazistowskich prześladowań, Otto Frank (Joseph Schildkraut) ukrywa swoją żonę (Gusti Huber) i dwie córki - Annę (Millie Perkins) i Margot (Diane Baker) na nieużywanym strychu w Amsterdamie. Razem z nimi na ciasnym poddaszu ukrywają się państwo Van Daan (Lou Jacobi i Shelley Winters), ich syn Peter (Richard Beymer) i dentysta, pan Dussel (Ed Wynn). W swoim pamiętniku Anna opisuje codzienne zmagania ludzi, z którymi przyszło jej mieszkać, ich desperackie próby prowadzenia normalnego życia pomimo ciągłego zagrożenia odkryciem przez Gestapo. Trudne do zniesienia napięcie i niewyobrażalny stres spowodowany dramatyczną sytuacją kilkorga zdesperowanych ludzi zostały po mistrzowsku odzwierciedlone w tym na długo pozostającym w pamięci, przejmującym, nagrodzonym trzema Oscarami obrazie. 

boxoffice
$5 014 000 w USA
budżet
$3 000 000
studio
George Stevens Productions / Twentieth Century Fox Film Corporation
tytuł oryg.
The Diary of Anne Frank
inne tytuły
George Stevens początkowo proponował tytułową rolę Audrey Hepburn. Ta odrzuciła ją z dwóch powodów: po pierwsze, wolała zrealizować "Zielone domostwa" w reżyserii swojego ówczesnego męża Mela Ferrera, po drugie jako dziecko w okupowanej Holandii widziała okrucieństwo nazistów i nie chciała pracować przy filmie, który przywołałby bolesne wspomnienia.
Shelley Winters, która za swoją rolę dostała Oscara, musiała początkowo przytyć, potem zaś schudnąć na potrzeby kreacji.
Joseph Schildkraut, Gusti Huber i Lou Jacobi grali swoje role także w broadwayowskiej adaptacji sztuki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych