Audrey Hepburn I

Audrey Kathleen Ruston

8,0
15 240 ocen gry aktorskiej
Audrey Hepburn I
Była tancerka i modelka, która karierę w filmie rozpoczęła w 1951 roku. Po małych rolach w europejskich produkcjach, została wybrana do udziału w broadwayowskim musicalu "Gigi" na podstawie opowiadania Colette, co zdobyło jej przychylność krytyki. Wkrótce młoda aktorka zdobyła przychylność Hollywood, dzięki głównej roli w romantycznej komedii "Rzymskie wakacje" oraz kolejnym, podobnym kreacjom w takich filmach jak: "Zabawna buzia" i "Śniadanie u Tiffany'ego".
Obdarzona wyjątkowym wdziękiem i urodą, występowała u boku takich sław jak: Gary Cooper, Humphrey Bogart, Henry Fonda i Fred Astaire oraz George Peppard i Albert Finney. Jedna z najbardziej popularnych i najchętniej fotografowanych gwiazd, przyczyniła się do ustalenia pewnego kanonu urody kobiecej, stojącego w opozycji do typu reprezentowanego przez Marilyn Monroe. Hepburn wywarła silny wpływ na kino lat pięćdziesiątych, występując w tak znaczących filmach jak komedia Billy'ego Wildera "Miłość po południu", czy "Historia zakonnicy". Następna dekada nie obfitowała już w tak liczne i ważne role, ale poza "Śniadaniem u Tiffany'ego" sukcesem aktorki był występ u boku Cary'ego Granta w "Szaradzie". Rok 1964 przyniósł jej tytułową rolę w "My Fair Lady", zaś trzy lata później zagrała niewidomą damę w thrillerze "Doczekać zmroku", co zaowocowało piątą nominacją do Oscara.
Po dziewięciu latach nieobecności na ekranach, pojawiła się w "Powrocie Robin Hooda". Jej ostatnim filmem był "Na zawsze" Stevena Spielberga. Od 1988 Hepburn poświęciła się pracy na rzecz dzieci. Pośmiertnie przyznano jej nagrodę Jean Hershold za pracę humanitarną.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 4 maja 1929

data śmierci: 20 stycznia 1993

miejsce urodzenia: Elsene, Belgia

wzrost: 169 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 10 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Mel Ferrer (25.09.1954 - 05.12.1968, rozwód), syn Sean (ur. 17.07.1960); 2. Andrea Dotti (18.01.1969 - 1982, rozwód), syn Luca (ur. 08.02.1970)
Marzeniem Audrey był balet, ale miała do tego za długie nogi i była zbyt wysoka (miała 169 cm). Swego czasu pobierała nauki w londyńskiej szkole Marie Rambert.
Audrey odmówiła udziału w filmowej adaptacji "Gigi", rolę dostała Leslie Caron.
Gdy zaczynała robić karierę proponowano jej zmianę nazwiska, ponieważ obawiano się reakcji Katharine Hepburn, wówczas już bardzo znanej aktorki. Jednakże Audrey odmówiła.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Audrey, to zdecydowanie przykład, że jak się ma sławę i pieniądze, to i można mieć dobrą osobowość. Była sympatyczną i kochaną kobietą co było widać. Do tego w przeciwieństwie do takiej Marilyn nie musiała wcale pozować nago, by ludzie za nią szaleli. Za sam piękny uśmiech potrafiła zwołać do siebie rzeszę wielbicieli....

więcej

Muszę przyznać, że Audrey poznałam dopiero niedawno. Tyle się o niej mówi, jej wizerunek przewija się na wszystkich możliwych gadżetach, a jednak nigdy jakoś nie sięgnęłam po film z jej udziałem. W tym miesiącu to zmieniłam, obejrzałam słynne "Rzymskie Wakacje", skosztowałam "Śniadania u Tiffany'ego", a teraz jestem po...

więcej

1. Rzymskie wakacje
2. Niewiniątka
3. Miłość po południu
4. Szarada
5. Jak ukraść milion dolarów
6. My Fair Lady
7. Śniadanie u Tiffany'ego
8. Sabrina
9. Szajka z Lawendowego wzgórza
10. Kiedy Paryż wrze

Nie nawidze ciaglych porownan z Marilyn, zupelne przeciwienstwa.
Aundrey z wrodzony wdziekiem i klasa. Dobro wyplywalo z jej oczu. Co bym dala by moc zobaczyc ja na zywo.
Moja ulubiona aktorka a na codzien autorytet.
Ubbbbuuustwiaamm :D

Opinia

użytkownik usunięty

Uważam panią Audrey za wspaniałą aktorkę, czołową postać popkultury obok Marilyn Monroe XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na kino. Jednakże jej fenomen jest mocno przesadzony - 3 miejsce na 50 największych legend kina, z 25 kobiet ? Dla mnie znalazłaby się w pierwszej 12, ale 3 miejsce to pomyłka. W jej karierze...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones