PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=99948}

Pan Klein

Monsieur Klein
7,2 1 513
ocen
7,2 10 1 1513
7,6 7
ocen krytyków
Pan Klein
powrót do forum filmu Pan Klein

Iście kafkowska atmosfera, pełna zawiłości, ślepych uliczek, niedomówień, podsycania atmosfery zdenerwowania i bezsilności. I to wszystko we Francji lat 40.

Pokrótce: pan Klein (Alain Delon) radzi sobie w tej rzeczywistości nader dobrze. Skupuje dzieła sztuki, cenne pamiątki rodzinne od ludzi, których zmusza do tego sytuacja. Jest przy tym cyniczny i bezwzględny, zupełnie nie rusza go fakt, że są to nieraz ludzie na skraju nędzy a nierzadko Żydzi, którym grozi transport a Klein bez skrupułów zaniża ceny przedmiotów. Sam opływa w luksusy, ma wysoko postawionych przyjaciół i piękną kochankę. Nagle pod swoimi drzwiami znajduje gazetę żydowską. Próbując wyjaśnić sprawę, okazuje się, że w Paryżu jest jego sobowtór - drugi pan Klien...

To tyle, żeby tylko pobudzić ciekawość i za dużo nie powiedzieć. Zwróćcie uwagę na zakończenie, bo to ono jest (dla mnie) gwoździem programu jeśli chodzi o ten film.

użytkownik usunięty
dead_bear

''
Iście kafkowska atmosfera,''

a tu sa tez odwołania do Remarqua (a raczej epoka jest podobna tzn wtedy tak faktycznie było te obrazy itd ). Weź ''łuk triumfalny'' do łapy.Spodoba ci się.

Heh tak BTw to troszke se myślałem ''zaginiona autostrada'' w czasie seansu:P.Tzn prosze nie brac zbyt dosłownie tego,bo nie lezy podobieństwo w formie ...ale coś tam jest na rzeczy.

"Łuk..." czeka na półce od jakiegoś roku.
A widziałeś wcześniej czy Cię zachęciłam do seansu? ;P

użytkownik usunięty
dead_bear

widziałem przypadkowo wczoraj późną noca na 1.

Ty mnie tylko byś zniechęcic mogła:P

O Ty małpo jedna! Znaczy psie :P
.
.
...

ocenił(a) film na 9
dead_bear

co do odwołań to zauważyliście, że samo śledztwo a właściwie Delon jest trochę stylizowany na film Noir, a sama postać przez film się zmienia, tzn. z Pana Kleina robi się naprawdę twardy gość :) no a samo zakończenie robi wrażenie

ocenił(a) film na 8
zorzklunej

Yhy, było czuć atmosferę typową dla tego kina. Ale co do przemiany - to nie byłbym taki pewien.

dead_bear

A ja uważam zakończenie za słabe. Wybór Kleina był raczej desperacki i łatwy do przewidzenia po tym, gdy nie udało mu się spotkać z drugim Kleinem.

Logofag

Wybór? Mnie się to wszystko wydało jednym wielkim przypadkiem, losem, którego nie mógł kontrolować. Jakby ktoś się nim bawił, zadrwił z niego.

dead_bear

byłem na nim w kinie, dawno temu, ale dużo z tego filmu pamiętam, a dla mnie znaczy ,że film był/jest dobry

ocenił(a) film na 8
dead_bear

Prawda, że jednoznacznie przywołuje na myśl Kafkę, ale jednak w tym filmie atmosfera jest trochę inna, świat i zdarzenia są mniej odrealnione, mniej oniryczne, ale nie mnie jest to wszystko ponure i przygnębiające. Bohater jest równie bezradny i równie zagubiony w otaczającej go rzeczywistości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones