PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=192134}
7,0 2 139
ocen
7,0 10 1 2139
Paradise Now
powrót do forum filmu Paradise Now

bardzo dobry film

ocenił(a) film na 8

film pokazuje konflikt od strony Palestyńczyków, pokazane są ich problemy, trudna sytuacja, cierpienie. Jednak można doszukać się zarzutów wobec ich samych, vide handlarz sprzedający kasety z nagranymi wyznaniami szahidów i skazanych na śmierć konfidentów, zarabiający na śmierci.


Pod koniec filmu Said dochodzi do wniosku, że skoro Izraelici mogą być jednocześnie okupantami i ofiarami, to on może być zarówno ofiarą, jak i zabójcą. Wydaje mi się, że między innymi tu tkwi przyczyna ciągłej wojny na Bliskim Wschodzie, w tej podwójnej świadomości, gdzie jedno nie wyklucza drugiego, a doświadczenie niczego nie uczy.

Ojciec Saida został rozstrzelany przez swoich, bo nie miał "silnego charakteru". Ci sami swoi robią z jego syna terrorystę-samobójcę. Problemem Palestyńczyków są nie tylko Żydzi...

użytkownik usunięty
barbarossa

"Ojciec Saida został rozstrzelany przez swoich, bo nie miał "silnego charakteru". Ci sami swoi robią z jego syna terrorystę-samobójcę."

A ja myślę, że Said chce odkupić winy swojego ojca - kolaboranta i dlatego wybiera taką drogę.

ocenił(a) film na 8

Tak, tylko że ten wizerunek ojca-zdrajcy zostaje mu narzucony, Said jest napiętnowany jako syn kolaboranta i albo do końca życia będzie z tym żył, albo odkupi grzechy ojca.

Nieważne, kim jest Said, co myśli i czuje, liczy się to, co zrobił jego ojciec. Jego losy są od początku zdeterminowane i tu tkwi tragizm tej postaci, zapewne często spotykany w Palestynie i nie tylko.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones