PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=707441}

Pentameron

Il racconto dei racconti
6,4 29 201
ocen
6,4 10 1 29201
7,0 24
oceny krytyków
Pentameron
powrót do forum filmu Pentameron

Oryginalny tytuł to "Tale of the Tales" (po włosku "Il racconto dei racconti"). Ale nie - po polsku tytuł musi brzmieć jak coś trudnego i nudnego - "Pentameron". Na początku myślałem, że to nazwa jakiejś miejscowości. Domyślam się, że to jakaś nazwa na przenikające się opowieści. Ale pytanie - po co? Mnie ten tytuł niemal zniechęcił do oglądania, bo myślałem, że to będzie jakaś opowieść historyczna, a takich unikam. Czy te tytuły wymyślają normalni ludzie?

ocenił(a) film na 9
boolion

Tytuł nawiązuje do Dekameronu Boccaccia. Całkiem sprytnie trzeba powiedzieć...
Tym razem tłumacz wykonał doskonałą robotę.

ocenił(a) film na 7
BestBeast

Świetną? Ten film to trzy proste baśnie, a tytuł brzmi jak dla przeintelektualizowanych typków.

ocenił(a) film na 9
boolion

Proste baśnie?... No może i proste... ale zdecydowanie nie dla każdego.
Tytuł może właśnie miał sprowokować ludzi, którzy omijają lukiem 'Opowieści z Narni' ;)

ocenił(a) film na 7
BestBeast

Dodam też, że nie bardzo rozumiem, skąd zatem penta. Penta to pięć. Baśnie są trzy, więc skąd ta piątka? :)

ocenił(a) film na 9
boolion

Tego to już nie wiem ;)
Może zabawa słowem, może tłumacz dopatrzył się 5 aktów, może penta wcale nie oznacza 5...
W Dekameronie nie chodziło o 10 baśni - tylko o baśnie opowiadane przez 10 dni.
Co się skojarzyło tutaj tłumaczowi?...
Niemniej jednak pomysł na tytuł - kapitalny ;)

ocenił(a) film na 10
boolion

Wszystkie baśnie z "Baśni..." są rozplanowane na pięć dni, stąd penta.

ocenił(a) film na 8
boolion

Bo zbiór baśni Giambattisty Basilego obejmuje pięćdziesiąt historii...

ocenił(a) film na 7
crouch

Znalazłem odpowiedź. Oryginalny tom tych baśni nazywał się Pentamerone: https://en.wikipedia.org/wiki/Pentamerone

Nie zmienia to faktu, że pomysł na tytuł idiotyczny i zniechęcający. Mnóstwo ludzi odpuści sobie ten film przez nieciekawy tytuł. Nie bez powodu ten film w USA to "Tale of the Tales" a nie "Pentamerone".

ocenił(a) film na 8
boolion

Mnie osobiście się tytuł podoba - jest taki tajemniczy i twardy, przez co charakterystyczny. No i nawiązuje bezpośrednio do oryginalnego tytułu, co stanowi niewątpliwy plus. Dodatkowo, biorąc pod uwagę dobrze nam znane tłumaczenia wielu tytułów, chociażby 'Dirty Dancing' (w Polsce 'Wirujący seks'), to już po stokroć wolę taki, odwołujący się do pierwowzoru. :)

boolion

Jak ktoś odpuści sobie film przez to, że nie rozumie tytułu, to jest idiotą i tyle. W USA pewnie właśnie dlatego pojawił się taki prosty w odbiorze dla ludu tytulik, żeby ludzie nie poczuli się głupsi niż w rzeczywistości. "Pentameron" IMHO brzmi lepiej niż "Baśń o baśniach". Bardziej podobałaby ci się "Baśniocepcja"? A może "Baśniowa baśń"?

ocenił(a) film na 7
Vasetloth

To tak nie działa. Nie chodzi o odpuszczanie sobie filmu, tylko o wzięcie go pod uwagę. Nie żyjemy w czasach, gdzie do wyboru w kinie są trzy tytuły, tylko dziesiątki. I nie wmawiaj sobie, że każdy się na tyle interesuje filmem, żeby badać każdą pozycję. Tytuł "Pentameron" jest odpychający i tyle. A idiotą nie jestem, dziękuję.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
boolion

Jeśli ktoś ocenia film po tytule to jak książkę po okładce, słabe i głupie. Ty tak ro bisz.

ocenił(a) film na 7
mikiMo23

Ty też tak robisz, każdy tak robi, ale ja przynajmniej nie jestem na tyle głupi, żeby tego nie widzieć.

ocenił(a) film na 7
boolion

Mnie całkiem zaintrygował. Przyciąga uwagę.

boolion

Tak, tytuły wymyślają normalnie ludzie :) POWIEM CI WIĘCEJ - wymyślili je nawet 200 lat temu! Niesamowite, prawda?

A tak serio, trochę pomyślunku nie boli, zanim zacznie się krytykować, lepiej możesz sprawdzić niż się burzyć:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pentamerone
Proszę.

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
martial

Zauważyłem to wcześniej i napisałem o tym. Mimo wszystko, tytuł filmu do dupy.

boolion

Wybacz, nie widziałam. Mnie tytuł się podoba, kojarzy się bezpośrednio z Dekameronem i możliwe, że też z pentagramem. Brzmi tajemniczo.

Ale lepiej dyskutować o treści, a nie o tytułach - polskie odpowiedniki zagranicznych nazw jakoś nigdy nie porywały publiczności :D

ocenił(a) film na 8
boolion

Gdyby nie ten tytul to zupelnie nie zwrocilbym na niego uwagi. Tylko przez nawiazanie do dekameronu go obejrzalem. W zyciu nie zerknalbym na jakies Tales of the Tales - z kilometra pachnie bajka rodem z lwa i szfy, a tutaj nie ma dobrych zakonczen.

ocenił(a) film na 7
Piszczek1987

Niestety jesteś w mniejszości :)

ocenił(a) film na 8
Piszczek1987

Nie pomyślałem o Dekameronie ale tytuł mnie zainteresował. Ciekawe, że tylko w Polsce go zmienili...Byłem pewny że to oryginalny tytuł:)

ocenił(a) film na 8
conneryfan

fakt jedno chyba z niewielu tlumaczen, ktore wyszlo. Zawsze to lepsze niz "wirujacy sex; mlodzi gniewni, przerwana lekcja muzyki, szklana pulapka, i najnowsze wojna bohaterow, wojna o infantke :D'

ocenił(a) film na 7
boolion

Mnie też zachęcił tytuł nawiązujący do Dekameronu, był moim zdaniem adekwatny i wcale nie przekombinowany. W końcu Dekameron to jeden z najważniejszych tekstów kultury europejskiej, szkoda, że dziś uważa się, że dla "przeintelektualizowanych typków" - w końcu w zamierzeniu były to lekkie i zmysłowe opowieści.

ocenił(a) film na 7
boolion

Mnie również dziwi tytuł filmu. Może i ma się kojarzyć z dekameronem, ale czego w końcu jest w tym filmie 5? Bo z pewnością nie historii. Nie da się stwierdzić, że wszystkie one trwały 5dni(a w historii o królu i siostrach, facet czekał tydzień na palec) więc to kiepskie wyjaśnienie. Ktoś chciał zabłysnąć intelektem przy tłumaczeniu na polski i mu nie wyszło.

ocenił(a) film na 7
Sandro21

Moim zdaniem takie tłumaczenia są dobre, kiedy celuje się w inną widownię. Zbiór kilku prostych baśni powinien być przystępny dla każdego, nie widzę sensu tego tłumaczenia. "The tale of tales" to odpowiedni tytuł i spokojnie można było zachować prosty, baśniowy wydźwięk w tłumaczeniu.

ocenił(a) film na 7
boolion

Tzn jaką widownię? Z resztą się zgadzam.

ocenił(a) film na 7
Sandro21

Gdyby film celował na przykład w "znawców" literatury i był zbyt ciężki dla przeciętnego widza.

ocenił(a) film na 7
boolion

Twoja wypowiedź zabrzmiała dość dwuznacznie przez te "". To nie kwestia grupy docelowej filmu lecz tytułu, który został wybrany od czapki, ponieważ panu lub pani tłumacz nie podobało się bardziej wierne tłumaczenie.

ocenił(a) film na 7
Sandro21

Zabrzmiała dwuznacznie, bo miałem na myśli również tych, dla których dumą jest iść na coś, co jest niedostępne dla innych :) Wiem, że w tym przypadku to nie jest sprawa grupy docelowej, bo film nie wymaga znajomości niczego. Właśnie dlatego dziwi mnie taki wybór i tak jak napisałem wcześniej - jestem przekonany, że właśnie dlatego mnóstwo osób ominęło ten film, bo tytuł po prostu nic im nie mówi.

boolion

już odwal się ku**wa od tego tytułu bo nie ocenia się "baśni po tytule"

ocenił(a) film na 7
bardzolubieburze

Co nie zmienia faktu, że tak funkcjonuje cały świat, czy Ci się to podoba czy nie. Niejeden film poległ na idiotycznym doborze tytułu/plakatu, nieudanym trailerze itd. Twój argument jest totalnie nielogiczny, bo moja wypowiedź dotyczy ludzi, którzy filmu przez tytuł nigdy nie zobaczą. No ale poszczekałeś sobie i pewnie Ci ulżyło.

ocenił(a) film na 7
boolion

Moje pierwsze skojarzenie, to lektura szkolna, czyli Dekameron :) Doszukiwałam się analogii.
Niestety - w filmie nie było ani pięciu historii, ani pięciu dni (ktoś trafnie zauważył: król na sam tylko palec tajemniczej niewiasty czekał... 7 dni), ani pięcioro narratorów czy bohaterów. Niczego "penta" :)
Wg mnie ten tytuł filmu w polskiej wersji nie ma prostego usprawiedliwienia.
Nie znałam oryginałów baśni, doczytałam z linku w Wikipedii (dziękuję!). I - moim zdaniem - powinno zostać Baśń baśni lub Baśń nad baśniami.
Przez cały seans doszukiwałam się "penta", co niestety zepsuło mi trochę odbiór tego uroczego (choć niepełnego) dzieła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones