PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121413}

Piła

Saw
6,7 219 837
ocen
6,7 10 1 219837
6,2 22
oceny krytyków
Piła
powrót do forum filmu Piła

Pytanie bardziej skierowane do miłośników gore.
Przed moim pierwszym kontaktem z Piłą mnóstwo rzeczy słyszałem o tej serii- że hit, że kit, jednak
najczęściej o tym jak bardzo ta seria jest brutalna i wstrząsająca. Obejrzałem na razie "2,5" części
(I, II i III do połowy) i szczerze mówiąc z perspektywy fana gore nie zauważyłem na razie nic
specjalnie szokującego, czy obrzydliwego. Czy każda część z serii (lub przynajmniej te, które
obejrzałem) doczekały się jakiejś wersji bez cenzury, a może dopiero następne części za serwują
porządną dawkę gore? Czy może po prostu seria wcale nie jest aż taka "straszna", a powszechna
opinia została stworzona przez ludzi przewrażliwionych na przemoc w filmach?

ocenił(a) film na 9
szmyrgiel

Pierwsze 3 części to czysty klimat i fabuła, w jedynce i dwójce jest mało brutalności, a ta zaczyna się dopiero od 3. Późniejsze części to już poważne slashery/gore, ale kosztem fabuły i klimatu. Jeśli wciągnęła Cię historia z trylogii to możesz obejrzeć jej uzupełnienie w postaci kolejnych części, ale jednak jeżeli nie to nie polecam bo to średniaki.
Btw. faktycznie opinia ludzi na temat tej serii jest niezbyt dobra. Ludzie, którzy nie oglądali np. pierwszej części piszą, że jest chora, niesamowicie brutalna i do tego stworzona przez jakiegoś świra. Rzeczywistość wygląda jednak supełnie inaczej. Smutne, że przez wrażliwców cierpi ta genialna trylogia. ;C

DeGreZet

W jakim sensie fabuła w następnych kontynuacjach jest gorsza? Jest prosta i pretensjonalna, a może przekombinowana i pozbawiona sensu? Jak oceniasz gore w tych sequelach? Jest makabrycznie i kamera wszystko pokazuje, czy może montaż stara się coś ukryć pod przerażonymi twarzami ofiar?

ocenił(a) film na 9
szmyrgiel

Na pewno na opinię o serii mają głównie wpływ części od 2 wzwyż. Gdyby wyszła tylko jedynka, być może byłaby teraz stawiana (przez sporo ludzi, nie tylko fanów) na równi z np. Se7en, a tak powiesz "Piła", ludzie myślą "krew, flaki". Jest jednak minus takiej wizji, bo według mnie w jedynce nie zostały rozwinięte historie postaci. Dzieje się to w następnych częściach z krwią i flakami w tle i jestem z tych historii zadowolony. Mogliby tylko siódemkę odpuścić...

ocenił(a) film na 9
ZiD0

Moim zdaniem ludzie źle myślą o Pile ponieważ jakiś geniusz postanowił nazwać ostatnią, żeniująco słabą część PIŁA 3D. To zrujnowało całkowicie ocenę tej produkcji bo ludzie myślą, że to jest Piła tylko, że w odświeżonej wersji 3D.

@szmyrgiel
Gore nie jest jakieś niesamowicie mocne, ale w dużej części scen w późniejszych Piłach, poczynając od 3 pokazywana jest całość. Niektóre egzekucje wyglądają naprawdę epicko, a moja ulubiona to wykręcarka kończyn z Piły 3, która przyprawia mnie o dreszcze do dziś. :P Świetny montaż dźwięki to jest krzyki ofiar i np. łamania kości w połączeniu z niezłymi efektami (nie zawsze) to jedna z tych rzeczy, które powodują, że późniejszych części nie oceniałem poniże 5/10.
A co do fabuły to w 1 jest ona skomplikowana i złożona, jest to kontynuowane w drugiej i trzeciej części, ale w kolejnych została niesamowicie uproszczona, do czwórki były również niesamowicie dobre i zaskakujące zakończenia, później tego nie ma.

DeGreZet

Dziękuję, ale nie musisz mi tłumaczyć jak wyglądała I i II część, ponieważ w temacie napisałem, że "Obejrzałem na razie "2,5" części
(I, II i III do połowy)" :P. Ostatnie pytania dotyczyły sequeli.

ocenił(a) film na 9
DeGreZet

Na serio jest ktoś, kto tak myśli? Bo chyba tylko baran może myśleć, że 6 lat po filmie robią odświeżoną wersję w 3D, bez jaj.

ocenił(a) film na 9
ZiD0

Budżet pierwszej Piły był praktycznie zerowy, więc dobry remake moim zdaniem i tak by sie przydał. :P
Byly by tylko nie zabić tego genialnego klimatu.

ocenił(a) film na 9
DeGreZet

I co byś tam chciał niby zmieniać? :)

ocenił(a) film na 9
ZiD0

Napewno należało by poprawić głupie błędy typu cienie kamarzystów i mikrofonów na ścianach, dodatkowo nowa scena jazdy samochodem również byłaby dobrym pomysłem. :P
Ogólne odświeżenie również byłoby na +. Nie narzekam, że Piła jest zła taka jaka jest bo i tak to jeden z moich ulubionych thrillerów i filmów ogólnie, ale z lepszym budżetem jaki teraz jest mogłaby być jeszcze lepsza. Z drugiej strony remake, czy może nawet kontynuacja i tak wkońcu przyjdzie bo twórcy nie mogą porzucić tak popularnej serii - Na Facebooku ma ona więcej fanów niż Gwiezdne Wojny czy Władca Pierścieni.
https://www.facebook.com/Saw?fref=ts

DeGreZet

Ale niski budżet też ma swój urok. Najważniejszy jest klimat, napięcie i fabuła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones