PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8647}
6,2 431
ocen
6,2 10 1 431
Pierwszy pawilon
powrót do forum filmu Pierwszy pawilon

Ten film naprawde wciaga, tyle lat minelo a obejrzalem go z zaciekawieniem, no i plus dobra muzyka kurylewicza ( mlody machulski i niemczyk ) warto

ocenił(a) film na 6
mironi

Trafiłem w nocy przypadkiem na Kino Polska, frapujący i wciągający chociaż zakończenie trochę mnie zawiodło i poniekąd go nie zrozumiałem. Ludzie wyskakujący z makiety? nie tego się spodziewałem i nie wiem jak to odczytać, spodziewałem się raczej że w ostatniej scenie okaże się że bohaterowie są tez zamknięci w 'pawilonie' i są obserwowani z innego, większego 'pawilonu'. Ale co by nie było film wart obejrzenia.

ocenił(a) film na 7
brandtner

Odnośnie zakończenia, moja wyobraźnia również przejechała się tym orwelowskim torem. Taki koniec, choć pewnie efektowny może byłby jednak zbyt oczywisty? Wyglądało to tak jakby zwyciężył mit szlachetnego bohatera i refleksja jaką to drugą, ciemną stronę mogą mieć odkrycia naukowe. Wyraźne były natomiast nawiązania do zbrodni nazistowskich: motywacja, że w imię nauki można więcej, a ta potrzebuje ofiar, czy wykorzystanie kabiny prysznicowej jako narzędzia eksterminacji... osobowości.

ocenił(a) film na 7
brandtner

Też się spodziewałem takiego zakończenia, że profesorowie również są obserwowani. Ale wtedy konieczne byłoby wprowadzenie boga, który bawi się ludźmi. Jestem zdziwiony, że Lem nie ma tym nic wspólnego.

ocenił(a) film na 6
qqryqu

"Bogiem" był doktor habilitowany ;p

ocenił(a) film na 5
brandtner

tym bardziej, że z ust profesora Frantona padają słowa, że ci zmniejszeni ich nie widzą i nie słyszą, bo są oddzieleni ścianą taką jak tu. Wzrok profesora Fossa skierował się za siebie na ścianę; w tym momencie byłem przekonany, że oni też są zmniejszeni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones