PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=245950}
7,6 84 116
ocen
7,6 10 1 84116
7,6 30
ocen krytyków
Plac Zbawiciela
powrót do forum filmu Plac Zbawiciela

I pomyśleć, że tę historię można skopiować kilka/ kilkanaście (?) milionów razy...
Tylko, że to też nie wzbudzi we mnie współczucia. Tak, jestem jednym z tych, którzy twierdzą, że nie każdy jest przystosowany do życia takiego o jakim myśli/ marzy oraz uważam, że nie każdy powinien mieć dzieci (ba! sądzę, iż tego typu przypadki powinny mieć nawet najzwyklejszy zakaz posiadania owych). Brzmi radykalnie, może według kogoś wręcz debilnie i niektórym od razu kojarzy się z jednym z poglądów Hitlera dotyczącego eugeniki. No i słusznie. Bo jakże inaczej uchronić ludzi przed takimi wypadkami? Nie wiem, doprawdy, czym kieruje się małżeństwo, które wie, że nie ma wielu pieniędzy, a mimo to spędzi w swoich objęciach o jedną noc za dużo, po to, by po dziewięciu miesiącach urodziło się dziecko (bardzo nie pasuje mi w tym momencie słowo "pociecha"). Wiem, że do głosu dochodzą miłość, marzenia o potomkach, poryw chwili i zwykłe pożądanie, ale według mnie te zjawiska trzeba postawić daleko za troską o własną przyszłość i rozwagą życiową. Czego też może oczekiwać jedna z takich Beatek? W młodości zapewne zwykłe wiejskie dziołchy, ludzie bez pasji lub jakiegokolwiek czynnika, który wywindowałby ich pozycję społeczną w górę. Miliony podobnych Beatek, które szukało okazji do ucieczki z lekcji i spędzeniu czasu wolnego na jakiejś dyskotece. Wszystkie cechują się podobnymi wadami, a przede wszystkim tą naiwnością, że jeśli tylko znajdą sobie męża, to on zrobi za nie wszystko (nieważne, czy po studiach, technikum czy szkole zawodowej).
Wszystkie te osoby w chwili, gdy rzucają sobie kłody pod nogi (np. w postaci dziecka czy innej nierozważnej decyzji) same stają się kłodą pod nogami tych, którzy byli bardziej zaradni wcześniej i mimo wszystko poczuwają się do jakiejś odpowiedzialności i współczucia wobec swoich kłód (patrz: matka Bartka).
Czemu te wszystkie osoby nie potrafią sobie powiedzieć w pewnym momencie życia (najlepiej w młodości) następującego zdania: Nie mam wielu pieniędzy, więc dopóki nie będę miał/-a ich więcej nie zdecyduję się ożenić/ zakochać/ spłodzić/ urodzić dziecka/ kupić dom/ żyć ponad mój własny stan?" Czy to naprawdę tak trudne zdanie do wypowiedzenia we własnej głowie?
Co ciekawsze... na pewno jakiś procent tych Bartków i Beatek w czasach edukacji wyśmiewał się z tych, którzy do szkoły uczęszczali chętnie. Robili to zapewne bez refleksji, której brak ujrzą/ ujrzeli we własnym przykładzie.
Lepiej poświęcić kilkanaście lat młodości, po to aby dorosłość i starość mieć stabilniejszą.
Jak to mówią uczestnicy wyścigu szczurów? "no pain, no gain" albo "bez pracy nie ma kołaczy".

ocenił(a) film na 7
ringos1

Mi też wcale nie żal Beaty. Skutecznie projektowała sobie takie życie. W filmie jest wzmianka o ukończonych studiach czemu wiec po studiach nie szukała najpierw pracy a potem dopiero dzieci. Stala sie calkowicie zalezna od meza. A nawet jesli tego nie zrobila to dzieci były już na tyle duże że już dawno mogła wrócić do czegoś co zwie sie ,,praca". Znam wielu ludzi, którzy wywodząc sie z wioski teraz nieźle prosperuja. Beatka musiala miec w sobie gen, ktorego lepiej bylo nie przedłużać.

ocenił(a) film na 9
n126a

Hm, tak się składa, że w filmie jest mowa o jej NIEUKOŃCZONYCH studiach, co nieco zmienia postać rzeczy... Poza tym, ona tej pracy szukała, może nieporadnie, ale w końcu ją znalazła, i co wtedy? Teściówka, która ją tak do tej pracy "motywowała", odmówiła, (delikatnie mówiąc) opieki nad dziećmi. A przecież było to chyba dość logiczne, że po pójściu Beaty do pracy, ktoś się tymi dziećmi zająć musi.

ocenił(a) film na 8
Morska_Bryza

Racja, to zachowanie wydaje się nielogiczne, ale myślę, że i tak ja bym postąpił podobnie. Nadal staję w obronie osoby, który wszystko w swoim życiu przemyślała. Przecież nie dość, że swoje dzieci odchowała to sama dała sobie radę z resztą rzeczy, tak jak dom, mikrofinanse i praca. Nie zniósłbym świadomości, że będę musiał zajmować się kolejnymi dziećmi (nie swoimi), a co więcej dzieci te mieszkałyby z rodzicami w moim domu. I wszystko to, tak jak wcześniej pisałem, przez nieporadność owych rodziców.

ocenił(a) film na 9
ringos1

Oczywiście, zgadzam się. Mimo to uważam, że Bartek i Beata na wiele rzeczy nie mieli wpływu (sprawa z developerem). Gdyby ten problem się nie pojawił, nic nie pociągnęłoby za sobą dalszych konsekwencji, jak mieszkanie z matką czy romans Bartka. A tak, wiadomo... Być może, prędzej czy później, z Bartka wylazłby i tak niewierny mąż, ale tego już się nie dowiemy...
Jestem też w stanie zrozumieć trochę matkę Bartka, co nie znaczy, że się z nią zgadzam. Trudno, wyszło jak wyszło, i jeżeli postanowiła im pomóc, to nie powinna tego robić na pół gwizdka.
Ogólnie rzecz biorąc, obie główne bohaterki mają jak dla mnie wiele zarówno pozytywnych, jak i negatywnych cech, przez co film jest tak bardzo realistyczny. za to zdecydowanie negatywną postacią jest Bartek.

użytkownik usunięty
ringos1

No własnie, odchowała, takiego Bartka :D

ocenił(a) film na 6
ringos1

z grubsza się zgadzam, ale razi mnie bardzo zapęd dotyczący zakazu posiadania dzieci. Takich Beatek, Bartusiów, Karyn i Sebków są miliony. Gdyby nie mogli zakładać rodzin wkrótce i Ty znalazłbyś się na ich miejscu bo na przodownika stada (jak już poniżyłeś człowieka w swoim poście) nie wyglądasz. To jest normalne, że życie jest i czarne, i białe, a najczęściej szare. Kluczem i prawdziwą wartością jest sytuacja w której taki człowiek ustawi się naprawdę wysoko nie tylko pod kątem materialnym ale również moralnym, kulturalnym. Film realny, choć i tak ukazany w dosyć lekki sposób - kultura językowa, brak wyższego poziomu brudu, patologii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego przerobiłem mnóstwo takich przypadków. Jeździ bez biletów, z kary 150 PLN robi się ponad 1000 zł przez postępowanie sądowe. Jazda samochodem z 3l silnikiem, bo takie BMW wśród tejże grupy modne i pożądane. Chwilówki, kredyciki (konsumpcyjne), wakacje, libacje, używki, weekendowe melanże to przecież nie domena średnio i wysoko zamożnych. Płacze taki, że ma źle i ciężko ale życie ponad stan to normalka. A co do bezrobotnych to po 5 latach bez pracy taki człowiek do pracy zawodowej z reguły już się nie nadaje. Dyscyplina, poddanie się przełożonemu, tempo pracy, odpowiedzialność jest nie do wyegzekwowania. Ale oczywiście roszczeniowa postawa jest już tak głęboko wszczepiona, że absolewentki studiów czują niemal ohydę przed pracą na hali, a nawet jeśli któraś już spróbuje to 3/4 z nich zwyczajnie nawet do takiej pracy się nie nadaje. Całe życie głaskane po pupci Beatki w głowę zachodzą co brygadzistka, mistrz może od nich żądać, dlaczego tak unosi głos. Broda się trzęsie i praca kończy się po 8h. Wraca do domu i opowiada rodzicom, rodzeństwu jaki wyzysk panuje w polskich fabrykach... ehhh szkoda strzępić ryja.

użytkownik usunięty
joker_skater

Sytuacja kobiet na rynku pracy jest dużo gorsza niż mężczyzn, tylko ładna buzia,znajomości i dawanie dupy pomaga kobietom w robieniu kariery. A pracodawcy prywaciarze nie szanują praw pracownika i mają wywindowane wymagania,płacą śmieszne pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem byłyby pensje dla gospodyń domowych lub elimninacja facetów z tej planety:P

użytkownik usunięty

Tylko czemu osoby z wyżyn społecznych i średniaki tak niechętnie zakładają rodziny i mają więcej dzieci,choć ich na to stać? A potem takie średniaki narzekają na głodowe emerytury lub samotną starość w domu opieki społecznej.

użytkownik usunięty

Bo wychowali dzieci na materialistów hahaha

ocenił(a) film na 8
joker_skater

Czekaj, czekaj... Co dokładnie miałeś na myśli, gdy pisałeś, że na przodownika stada nie wyglądam?

użytkownik usunięty
ringos1

Kiepskie geny to wina wszystkich problemów ludzkości. Natura jest pod tym względem niesprawiedliwą k..wą, bo jedni dostają lepsze, drudzy gorsze. Ewolucja jest do dupy. Każdy powinien być tak samo piękny, inteligentny, zdrowy i utalentowany i żyć w przyjaznym środowisku. Chujowe jest to,że ładni mają lepiej, są głupi i mądrzy oraz są środowiska normalne i patologiczne. :->

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones