PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8727}

Podejrzani

The Usual Suspects
7,7 104 811
ocen
7,7 10 1 104811
7,6 34
oceny krytyków
Podejrzani
powrót do forum filmu Podejrzani

Trochę się zawiodłem. Może to dlatego, że za dużo się spodziewałem? I dlatego, że ogólnie nie przepadam za Kevinem Spacey? Możliwe..

Przede wszystkim jednak za szybko domyśliłem się zakończenia. Już jak zobaczyłem kulejącego Kinta, wiedziałem, że udaje. A dlaczego? Wciąż siedzi mi w głowie film Prestiż, który obejrzałem kilka tygodni temu, a w nim motyw z chińczykiem, który przez większość swojego życia udawał niedołężnego, by każdy uwierzył w jego sztuczkę. Jak zobaczyłem nienaturalnie pociągającego nogą Kinta, od razu mi się to przypomniało. W dodatku już na początku filmu jeden z policjantów mówi, że rano był na komendzie burmistrz i jeszcze ktoś tam, i gość załatwił sobie nietykalność bo ma dziwnie duże plecy na mieście. To za bardzo naprowadza na trop. Jak drobny złodziejaszek i oszust miałby mieć takie wpływy?

Niech ktoś mi powie - cała historia opowiadana przez Kinta jest zmyślona? Bo na to chyba wychodzi. Przecież na początku w celi to McManus zarzuca gadkę o robocie, a nie Keaton. Natomiast napad na "policyjnych taksówkarzy" miał być rzekomo planem Keatona. McManus w dodatku mówi, że ryzyko jest duże, ale i kasa duża. A to mi bardziej pasuje do akcji na statku. Chyba od razu w celi zgadali się na akcję na statku? Poza tym Keaton zdawał się tuż przed śmiercią dobrze wiedzieć, że to Kint stoi przed nim. Zapytany "Jak tam Keaton? gotowy?" odpowiada z cynicznym uśmieszkiem "Nie czuję nóg", jakby jasno dając do zrozumienia, że poznaje Kinta.

Ale ogólnie film całkiem niezły. Podobały mi się szczególnie role Byrne i Baldwina. 7/10 ode mnie

P.S. Przegapiłem jakieś pare minut filmu i nie wiem co się stało z Fensterem. Mógłby mi ktoś wyjaśnić?

ocenił(a) film na 9
n0_thx

Chciał się wycofać z akcji na statku, więc został zabity. Koledzy znaleźli go na plaży zastrzelonego.

Mam podobne uwagi co do filmu. Właściwie przez to, że retrospekcje są oszustwem, ciężko tutaj być czegoś pewnym. Jest to trochę nieuczciwe wprowadzanie widza w błąd. Jedynie pierwsza scena filmu jest prawdziwa w kwestii tego, co się na statku działo. Finałowe już mogą (lub wręcz muszą) być zmyślone.

Dużo tu pewnych niedociągnięć. Na przykład dlaczego w ogóle Kint został zatrzymany? Został na statku i czekał na policję? Po co?

ocenił(a) film na 8
n0_thx

Trudno Ci się dziwić, że odgadłeś zakończenie skoro oglądałeś filmy, które bazują na schemacie Podejrzanych. Fight Club, Szósty zmysł, Inni, Prestiż, Wyspa tajemnic - wszystkie te filmy czerpią z pomysłów wprowadzonych przez scenariusz Usual Suspects. Warto zwrócić uwagę na rok powstania filmu. Wtedy było to coś nowego. Tak poza tym wątpię byś był absolutnie pewien przez cały seans, że to Kint jest Soze. Raczej siałeś domysły. Czemu nie lubisz Kevina? Świetny aktor i doskonale sprawdził się w roli Verbala.

Trudno stwierdzić co tak naprawdę było prawdziwe w historii Verbala. Mógł zmyślić wszystko, mógł powiedzieć całą prawdę, mógł trochę skłamać i trochę prawdy zdradzić. Nie dowiemy się tego.

Fenster został zamordowany, ponieważ nie chciał pracować dla Soze i uciekł.

kaioken26

Prestiż nie czerpie pomysłów z tego filmu, ponieważ jest na podstawie książki o tym samym tytule wydanej w 1995r. Chyba że chcesz powiedzieć że fabuła książki "Prestiż" jest zaczerpnięta z pomysłów tego filmu...

Ja również szybko się domyśliłem końcówki, dlatego film dostał ode mnie mocną 7.

n0_thx

Zgadzam sie z tym. Film oceniam na 7/10, ale spodziewałem się duzo więcej po nim. Pare podobnych filmów już widziałem i nie od razu, ale od czasu jak mimo pewnego wyjścia zaczyna zeznawać wiedziałem, że coś tu nie gra i pewnie wyjdzie na niego ... :/ Film nawet jak był prekursorem takiego stylu to i tak wypada słabo. Mimo wszystko warto zapoznać się z "klasykiem".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones