45 min.
6,1 213
ocen
6,1 10 213
124
chce zobaczyć
{"type":"film","id":542230,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Podziemne+pa%C5%84stwo+kobiet-2009-542230/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Podziemne państwo kobiet
 • użytkownik usunięty

  ... film jest bardzo słaby. Zbyt nachalny, nudny i mało interesujący. Typowa propagandowa papka jednej ze stron barykady. Takiej samej jakości są filmiki pro-life puszczane na tv trwam.

 • Chris_Sharma ocenił(a) ten film na: 8

  Każdemu wg. wrażliwości.

 • SylviaVivaldi ocenił(a) ten film na: 8

  Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale w tym filmie pojawia się dużo wypowiedzi kobiet, które dokonały aborcji, czyli tych osób, które mają tak naprawdę najwięcej do powiedzenia w temacie, a które ani się nigdy nie wypowiadają publicznie (w samym filmie wypowiedzi te są anonimowe), ani których nikt publicznie nie chce słuchać. Mówią o swoich przeżyciach, o czymś czego nic, żadna propaganda ani żaden ksiądz nie podważy. Dlatego nie ma sensu tutaj epitet 'nachalny' i 'propagandowy', ich doświadczenia są prawdziwe, a słowa niereżyserowane, szczere. I wartością filmu jest właśnie to, że nie jest 'typową papką jednej ze stron barykady', bo nie próbuje rozstrzygać kwestii ideologicznych czy religijnych, jego celem jest realistyczne ukazanie sytuacji kobiet w Polsce, które dokonują aborcji - na nich koncentrują się autorki. I przedstawiają temat, który prawie nigdy nie pojawia się w dyskusji o aborcji - podziemie aborcyjne, warunki przeprowadzania zabiegów i poniżenie, jakiego doświadczają kobiety w naszym kraju, co może dziwić, bo dyskusja o aborcji w Polsce jest dyskusją tylko o płodzie, nie o kobiecie i prawach człowieka. I właśnie tych faktów, które podaje ten film, jak pisałam, nikt nie podważy, one mówią same za siebie i za to dziękuję twórczyniom. Piszesz, że film jest mało interesujący, ale ja myślę, że obok niego nie przejdzie obojętny ktoś, kto się tematem interesuje.
  To jest bardzo ważny film i bardzo dobrze, że powstał. Polecam go wszystkim kobietom i innym, którzy mają siostrę, żonę, córkę.... Bo jedna z moich refleksji po filmie była taka, że każda z nas może kiedyś znaleźć się w sytuacji tych kobiet, nie powinnyśmy udawać, że nas to nie dotyczy, że się czymś różnimy.

 • SylviaVivaldi Najbardziej żałosna była ta babka, która mówiła że ją by było stać finansowo na dziecko, ale usunęła bo nie czuje ochoty wchodzić w taką "rolę społeczną". Żenada :/ A powodem poniżenia tych kobiet o których mówisz są ich nieodpowiedzialni, niedojrzali faceci, którzy byli obojętni albo w ogóle uciekli od problemu. Zostały z nim same.

 • paulina152 a do tanga trzeba dwojga, jak ktoś nie wie czym jest i czym grozi sex to nadal niech się bawi klockami i lalkami, a nie udaje dorosłych, bo człowiek, który jest w stanie zabić niewinne dziecko jest w stanie zabić również dorosłego i w sumie jest się czego bać.

 • DoloresBrunilda ocenił(a) ten film na: 5

  SylviaVivaldi Nasciturus - dziecko poczęte ale nie narodzone w prawie polskim ma już szereg swoich praw, m.in. prawo do życia. I w sumie Chwała Bogu, że tak jest bo gdyby takie kobiety puścić w samopas, to Nasza cywilizacja zeszła by na najniższy poziom szczebla istnienia na tej planecie - niższy od zwierząt. Generalnie nie jest to temat jednoznaczny do rozstrzygnięcia czy wolno nie wolno przeprowadzić aborcji, ale jeżeli powodem jest czysta niechęć posiadania potomka, to w szerszym rozwinięciu powinny istnieć również darmowe refundowane zabiegi chirurgiczne przecięcia jajowodów, wazektomia u facetów (do tanga trzeba dwojga) czy po prostu refundowanie recepty na różnego rodzaju antykoncepcję. W drugą stronę jeśli dziecko urodziło by się z wieloma wadami genetycznymi bez możliwości normalnego rozwoju - to kwestia już umowna. Nie może jednak tak być, jak w przypadku lekkomyślnej delikwentki wypowiadającej się, że poddaje się aborcji bo nie chce mieć dzieci, tak po prostu i robiła już to wielokrotnie. Dla mnie jest to po prostu chore, głupie, egoistyczne. Generalnie skoro taką Szanowną Panią stać by zapłacić lekarzowi pozbycia się płodu kilkakrotnie w swoim życiu, to niech skorzysta z jednej opcji, którą przedstawiłam wyżej. To samo tyczy się mężczyzn, którzy wolą hulaszczy tryb życia od stania się tatusiem, proszę bardzo nikomu nic do tego. Ale tutaj trzeba na prawdę rozsądnej głowy zaczynając od góry rządzącej tym krajem kończąc na uświadamianiu - kierowaniu ludzi, co jest lepszym wyborem bo samo usunięcie w skutkach może być również niebezpieczne dla kobiety. Żyjemy w cywilizowanym kraju ale osobiście nie popieram żadnej ze stron, kobiety - bo tu nie chodzi o decydowanie o swoim ciele, ale o życie swoje i dziecka w łonie oraz mężczyzn, rząd, parlament - ułomne lenie bez perspektyw tworzenia czegoś pożytecznego w tym kraju.

 • Właśnie jestem świeżo po obejrzeniu tego dokumentu i śmiało można się zgodzić z wypowiedzią autora wątku. Ten film to gówniana propagandowa papka organizacji feministycznych i proaborcyjnych. Jeśli ktoś tego nie zauważa to musi być chyba ślepy. Wypowiadają się "kobiety", które przez to przeszły. Tylko ewidentnie widać , że tylko takie które są zadawolone z tego, że zabiły swoje dziecko. Nie ma wypowiedzi ani jednej, która by żałowała tej decyzji. Takie jednak napewno istnieją, niestety autorki postanowiły to przemilczeć, stawiając za przykład takie osoby, które aborcji dokonały nie raz i nie mają z tego powodu ani grama wyrzutów sumienia, więc można wątpić czy sumienie w ogóle mają. Nie zaznamy tutaj żadnych wypowiedzi antyaborcyjnych, potępiających albo rzucających inne światło na ten proceder. Nikt z wypowiadających się nie odnosi się do niego w sposób negatywny, ale autorkom udało się w ukryty sposób przemycić pozytywne spojrzenie na to, chociaż miał to być dokument nie popierający żadnej ze stron. Niestety nie udało się tego osiągnąć. Dokument w ukryty sposób oskarża niemalże wszystkie osoby będące przeciwnikami aborcji o ograniczanie wolności kobiet. Absolutnie nie polecam oglądania tego filmu, gdyż można zapewne odnieść mylne wrażenie odnośnie organizacji feministycznych. Film może zasugerować, iż ruch ten powstał tylko dlatego, żeby kobiety mogły się do woli skrobać.

 • aquashine jednak ten film, jest pierwszym dokumentem o nielegalnej aborcji w polce i za to należy mu się szacunek! to skandal, że nikt tego tematu nie porusza. czy nie ma tego problemu w polsce?! oczywiście, ze jest! tylko dlaczego się o tym nie mówi! rezyserki nie wywodzą się ze środowiska filmowego, to kobiety, które skonczyly kulturoznastwo, może wlasnie dlatego nie jest tak profesjonalny. jednak to wazny głos w dyskusji o aborcji! Takich filmów musi powstać wiecej!

 • langowa ocenił(a) ten film na: 5

  DoktorQuinn Właśnie zastanawiam się jak wyglądałby film o nielegalnej aborcji zrobiony przez środowiska bardziej (niekoniecznie skrajnie) prawicowe. Bo w sumie konstrukcję mógłby mieć podobną, dane te same, tylko inny wydźwięk ogólny.

  Nawet w tym, bardzo lewicowym filmie, widać, że głównym problemem tych kobiet są: 1. niedojrzali emocjonalnie i nieodpowiedzialni partnerzy, 2. brak świadomości antykoncepcyjnej - prezerwatywa jest jednym z mniej skutecznych środków, więc jeżeli zdecydowanie nie chce się mieć dziecka (tzn. tak bardzo, że następstwem ciąży jest dokonanie aborcji), powinno się chyba używać innych metod, prawda? Założę się zresztą, że część z bohaterek nie używała nawet prezerwatywy...

  A zdanie jednej z uczestniczek, że nie chciała mieć dziecka, bo związek z jej partnerem praktycznie się rozpadał? W takim razie po co iść ze sobą do łóżka? Jesteśmy dorośli, bądźmy odpowiedzialni.

  Trzeba przyznać, że to jest ważny film. Mam nadzieję, że autorki umyślnie pokazały różne wypowiedzi bohaterek - i te mądre, i niemądre :]

 • DoktorQuinn To że coś jest pierwsze kładzie na to obowiązek zrobienia tego dobrze, a nie w byle jaki sposób...
  Również zgadzam się z autorem wątku. To, że niby były pokazani autentyczni ludzie nie znaczy, że nie będzie propagandowy. Tutaj pokazana jest ewidentnie jedna strona, a wykonanie filmu pozostawia wiele do życzenia (choć moim byłoby, żeby takie śmiesznie żałosne twory w ogóle nie powstawały).

 • libra66 ocenił(a) ten film na: 8

  aquashine Tak, tak... Bo wszystkie kobiety wprost marzą o skrobance, tylko prawo im tego zabrania. Co zmyślniejsze zatem zeszły do podziemia..
  Polecam film i nie zgadzam się, ze jest pozytywnym spojrzeniem na aborcję. Jest spojrzeniem na kobiety, które tej aborcji dokonały. O zapisach prawnych, które sa absurdalne.