PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32946}

Pojedynek w słońcu

Duel in the Sun
7,0 974
oceny
7,0 10 1 974
5,2 4
oceny krytyków
Pojedynek w słońcu
powrót do forum filmu Pojedynek w słońcu

Tyle namietnosci, w tak romantycznym miejscu jakim byl Teksas w XIX w. Jakze filmowe, jakze wdzieczne do pokazania. 'Pojedynek w sloncu' ma juz 62 lata, a jednak jego idea nie zestarzala sie ani troche. Nie powiem, by wszystko mi w tej monumentalnej produkcji Selznicka (tego od 'Gone with the Wind') odpowiadalo; drazni dzis nieco juz zbyt histeryczna gra Jennifer Jones, bardzo pieknej wowczas aktorki, dzis juz niezbyt czesto wspominanej. No i - dla mnie - wielkie zaskoczenie - po raz pierwszy widzialem w roli bad guy'a Gregory Pecka! Mimo, iz rol tak bezczelnych i porywczych typow nie grywal czesto, to tu jako Lewt, syn poteznego ranczera, wypadl jak zawsze znakomicie.
Nie bede tu zachwalal ani tez krecil nosem. Bo kto kocha klasyke westernu, ten pewnie polubi, a kto nie znosi - ten sie nie nawroci. W kazdym razie ten tytul to klasa w gatunku, jaki reprezentuje.
Spodziewalem sie tez zobaczyc Indian na ekranie - niestety, dostrzeglem tylko jedna, w dodatku mieszana z rasa biala dziewczyne;)
8/10.

Thommy

Muszę przyznać, że "Pojedynek w słońcu" kompletnie do mnie nie trafił. Przeokropnie nudny i zdecydowanie za długi. Za dużo patosu. Nieznośne aktorstwo Jones. Natomiast fajny był Peck w roli złego. Generalnie jednak Hollywood w najgorszym wydaniu i puste romansidło. Wolę westerny Leone. I to tyle :)

ocenił(a) film na 8
La_Pier

Czyli tak jak napisalem - kochasz western, to moze i pokochasz 'Pojedynek'. Dzis to, co jest jego wada (nadeskpresyjnosc i wspomniany przez Ciebie patos), kiedys bylo norma, nie tylko w Hollywood. Ja ten film kupilem, owszem, chwilami zabawiony przesadnoscia roli Jones, jednakze ma on swoja wartosc. Spojrz tez na 'Przeminelo wiatrem' pod katem 'Pojedynku w sloncu' - niby dwa rozne filmy, ale tez w podobnej manierze nakrecone, oba wszak wyszly spod reki wielkiego w swoich czasach producenta (i nie tylko, bo i wspolrezysera) Selznick'a. Owa maniera to wlasnie te emocje zagrane przez owczesne gwiazdy, o ktorych tu mowa:)

PS. Ja tez wole westerny Leone. Tylko ze to nie byly westerny w tym samym sosie co ten.

Thommy

Ja tego obrazu nie kupiłem, a przecież mam w ulubionych stare kino hollywoodzkie z patosem. "Pojedynek w słońcu" jest okropnie kiczowaty (wiem, wiem, taki był styl starego Hollywood) i nie ma tu wielkich ról. Reżyseria leży. Gdyby była lepsza być może wtedy dałoby się wycisnąć z tego materiału coś więcej i lepiej. Rozmach jest, ale historia nie została ciekawie opowiedziana. Za dużo nudy. 90 minut mogło wystarczyć.

PS Nie w tym samym sosie, to prawda. I właśnie dlatego są lepsze :) Nie ma to jak sos spaghetti od Mistrza Leone :)

użytkownik usunięty
Thommy

Film ma zarówno swoje minusy, jak i plusy (jak choćby rola Barrymore'a i Cottena - który jest wg b. dobrym aktorem, choć rzadziej wspominanym). Nie zaliczę go do ulubionych, właśnie przez ten kicz (patos ujdzie, ale bez przesadyzmów w stronę cepelii).

Czy kobiety 60 lat temu lubowały się w tym filmie? Przystojni mężczyźni, romans...

Jennifer Jones - co za uroda, co za figura!

ocenił(a) film na 7
Thommy

Są jednak znacznie lepsze westerny. A porównanie do Przeminęło z wiatrem też nietrafione,
bo ten film nie jest tylko prostym romansidłem jak "Pojedynek w słońcu",
a ma dopracowane wiele ważnych aspektów (scenariusz, aktorstwo, dialogi, montaż, klimat, muzyka itd)

Przeminęło z wiatrem 1939 imdb 8,2 (8 oskarów, 13 nominacji)
Pojedynek w słońcu 1946 imdb 6,9 (tylko 2 nominacje - Jennifer Jones, L. Gish)

Dla porównania wysoko oceniane westerny:
Dobry zły brzydki 1966 imdb 8,9 reż.S.Leone - C.Eastwood
Pewnego razu na dzikim zachodzie imdb 8,6 reż.S.Leone - C.Bronson, H.Fonda
Za kilka dolarów więcej 1965 imdb 8,3 reż. S.Leone - C.Eastwood
Za garść dolarów 1964 imdb 8,0 - reż.S.Leone - C.Eastwood
Dzika banda 1969 imdb 8,0
Poszukiwacze 1956 imdb 8,0 - J.Wayne
Rio Bravo 1959 imdb 8,0 -J.Wayne
Siedmiu wspaniałych 1960 imdb 7,8 - remake - S.McQuenn,
W samo południe 1952 imdb 8,1 (4 oskary, 7 nominacji) -G.Cooper
Butch Cassidy & sundance kid 1969 imdb 8,1 (4 oskary, 7 nominacji) -P.Newman, R.Redford
Tańczący z wilkami 1990 imdb 8,0 (7 oskarów, 12 nominacji)
Bez przebaczenia 1992 imdb 8,3 (4 oskary, 9 nominacji) - C.Eastwood, M.Freeman, G.Hackman
Człowiek, który zabił Liberty Valance'a 1962 imdb 8,1 - J.Stewart, J.Wayne
Mały wielki człowiek 1970 imdb 7,7 - D.Hoffman
Jeremiah Johnson 1972 imdb 7,6 - R.Redford
Płonące siodła 1974 imdb 7,8 - komedia - G.Wilder
Tombstone 1993 imdb 7,8
3:10 TO YUMA 2007 imdb 7,8 - remake - R.Crowe, Ch.Bale
Prawdziwe męstwo 2010 imdb 7,8 remake
Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda 2007 imdb 7,5
Django 2012 imdb 8,5 (2 oskary, 5 nominacji) - reż. Tarantino
Nienawistna ósemka 2015 imdb 7,9 - reż.Tarantino
serial Deadwood 2004-2006 imdb 8,8 (36 odc)
Dyliżans 1939 imdb 7,9 - J.Wayne
Ox-Bow Incident 1943 imdb 8,1 -H.Fonda
My Darling Clementine 1946 imdb 7,8 -H.Fonda
Rzeka czerwona 1948 imdb 7,8 -J.Wayne, M.Clift

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones