PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=721117}

Pole minowe

Under sandet
5 121
chce zobaczyć
7,2 4
oceny krytyków
Pole minowe
powrót do forum filmu Pole minowe

Tuż po wojnie ... i wtedy muszą umierać ci co na to najmniej zasłużyli. Potworności i nieludzkość wojny w pełnej krasie. Bardzo dobre kino. Dobra muzyka i dobra gra aktorów sprawiają że ten dramat zostaje w pamięci na długi czas.

ChrisKrasz

Którzy to ... "ci co na to najmniej zasłużyli" ?

ocenił(a) film na 7
tkow

Żeby nie było że bronię Niemców i w ogóle coś w tym stylu. Jeśli taką wersję przyjąć to ten film nie ma sensu. Chodzi o tych nastolatków którzy po skończonej wojnie musieli cierpieć za grzechy swoich starszych braci i ojców . Tak to odebrałem. Wojna jest potworna , i im niżej w hierarchii wojennej tym gorzej . Najbardziej cierpią ci którzy jej nie chcą.

ChrisKrasz

To nie były niewiniątka. Bardzo często to byli najbardziej fanatyczni naziści i zbrodniarze. Szkoda, że dałeś się złapać na tą ckliwą propagandę.

ocenił(a) film na 7
tkow

No widzisz, napisałem powyżej że absolutnie nie chcę być brany jako obrońca hitlerowców , których nienawidzę. Jest mi zwyczajnie po ludzku żal tych chłopców. Tych i naszych Powstańców Warszawy. Tych którzy zginęli w Auschwitz i tych których pod koniec wojny zbrodniczy system wykorzystywał jako ostatnią deskę ratunku swoich brunatnych tyłków. Chodzi mi o to i tylko o to że wojna to paskudna sprawa. Na wojnie zawsze cierpią ci zwykli najbardziej . Najmniej ci którzy ją wymyślają . Masz rację pisząc że wielu młodych Niemców było potworami faszystowskimi. To też przykre że dzieciom , hitleryzm tak wypierał mózgi. Hitler Jugend to myślę dobry przykład . Czy dałem się złapać na ckliwą propagandę ? Nie chciałbym aby tak było.

ChrisKrasz

Nie chcesz, nie chcesz .. ale się złapałeś ... jeszcze porównujesz hitlerjugentów do powstańców warszawskich.

ocenił(a) film na 7
tkow

Czepliwyś ... Dyskusja bez sensu

tkow

ale w tym filmie główny akcent pada na tych, którzy z hitlerowcami walczyli i nawet nie zauważyli że stali się tacy sami jak oni....

tisoc

Najgorzej, jak ktoś jest historycznym ignorantem. Ten film to jedna wielka hucpa. O jakiej ty walce z hitlerowcami mówisz ? W kampami duńskiej zginęło 16 ... słownie szesnastu duńskich żołnierzy !!! ... Do 43 roku Dania miała praktycznie pełną niezależność. W całej wojnie 4 milionowa Dania straciła 6000 obywateli. Więcej Duńczyków zginęło w oddziałach Waffen SS na froncie wschodnim niż w walce z Niemcami. Hitlerowcy pozwolili wywieźć prawie wszystkich duńskich żydów do Szwecji. Nie było nawet rekwizycji żywności .. wszystko za gotówkę Niemcy u nich kupowali.

Więc w tym filmie ta cała ogromna wrogość Duńczyków do Niemców to ściema ... bo po prostu kolaborowali. To wzbudzanie empatii do młodych nazistów jest socjotechniką.

Zestaw to sobie z tym co zrobili Niemcy w Polsce ... i to że Dania jako państwo jest sprawiedliwym wśród narodów a Polskę teraz nazywa się sprawcą holocaustu.

Jakby po wojnie rozstrzelali co 10 Niemca, fabryki wysadzili, a z reszty zrobili wielkie pole ziemniorów .. nawet by mi powieka nie drgnęła.

tkow

najgorzej jak ktoś używa historii li tylko do manipulacji
po pierwsze
w Dani działał czynny ruch oporu który organizował odbiór, transport i podział zrzucanych przez aliantów broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Akcje dywersyjne stały się bardziej ukierunkowane i dostosowane do potrzeb aliantów na frontach wojny w Europie. okupant często starał się prowokować, a następnie rozbijać całe grupy lub organizacje podziemne. po złapaniu członków ruchu oporu, kierowano ich natychmiast do obozów koncentracyjnych lub rozstrzeliwano na sabotaż i skrytobójcze zamachy Niemcy odpowiadali terrorem, brutalnym rozpędzaniem demonstracji, zatrzymywaniem uczestników, braniem zakładników spośród ludności, łapankami, stosowaniem odpowiedzialności zbiorowej i innymi represjami
po drugie
dzięki informacjom na temat niemieckich planów wobec Żydów, część polityków korzystających ze wsparcia społeczeństwa duńskiego zaangażowała się w transport zagrożonych Żydów w pierwszej połowie października 1943 roku do neutralnej Szwecji. Pozwoliło to około 7 tysiącom z nich przeżyć holokaust[9]. Aresztowano zaledwie 477 osób (6-7% ludności żydowskiej) i przewieziono do obozu w Theresienstadt
po trzecie
po wojnie, 40 000 ludzi zostało aresztowanych pod zarzutem kolaboracji, zdrady stanu, morderstw lub tortur. najpierw zajęto się przypadkami „małych ryb” (duń. små fiske), np. „dźgaczy”, członków aparatu zastraszania, Duńczyków w SS. 13 500 oskarżonych dostało lekkie wyroki, a 78 osób skazano na karę śmierci (wykonano 46 egzekucji na członkach Korpusu HIPO).
Więc kto tu jest ignorantem historycznym, drogi panie?

tisoc

Ty jesteś ignorantem.

Nie widzisz, czy nie chcesz widzeć różnicy skali niemieckich zbrodni ... 6000 to około 0,15% populacji Danii ... Polska to 20%, co piąty Polak, w tym ogromną część elit intelektualnych !!! Nie wspominając infrastruktury.

Ruch oporu to dopiero druga połowa 43 roku ... jak wiadomo było, że Niemcy przegrają wojnę po klęsce pod Stalingradem. Skala tego tego ruchu to .. śmiech na sali porównaniu z Polską.

Akcja z duńskimi Żydami to też taka bajeczka dla gawiedzi. Po pierwsze żydzi musieli grubo płacić za ten transport .... po drugie wszysko odbyło się za cichą zgodą Nemców. Po trzecie ... jak tak dobrze wklejasz z wikipedii .. to tych 500 aresztowanych żydów też Niemcy oszczędzili ... poszukaj hasła "białe autobusy". Po czwarte w Danii za pomoc żydom nie groziła kara śmierci, jak w Polsce.

Jak już chcesz być cwany i logiczny .. sam wklejasz, że było 40 000 aresztowań kolaborantów po wojnie, a w tym całym śmiesznym ruchu oporu kilka tysięcy osób ... przeważnie komunistów.

Po filmie sam dałeś się złapać, że Duńczycy to tacy wielcy antyhitlerowcy, a młodzi Niemcy tacy biedni i poszkodowani ... a tak na prawdę kolaboranci wespół ze zbrdniarzami nakręcili .. dosyć sprawnie ... propagandową papkę.

tkow

chłopie jak bym słuchał pisowskiego pierd...lenia
naród polski to sami bohaterowie
a naród duński to sami kolaboranci
naród sralud
zresztą film nie opowiada o narodzie duńskim tylko o konkretnych jednostkach, konkretnych Duńczykach. po za tym to nie jest dokument, by ściśle trzymał się faktów. nie mniej dla mnie ta historia jest wiarygodna, nieźle opowiedziana, także pod względem psychologicznym, a najważniejsze jest boleśnie aktualna, np. w odniesieniu do co niektórych polaków, dla których wojna cały czas trwa i "dzięki" temu nie mamy wrogów już tylko w san escobar....
PS.
wyobraź sobie, że z aresztowanych żydów, których Niemcy przewieźli z Danii do obozu koncentracyjnego w Terezinie, cześć tam została zamordowana.

tisoc

Rozumiem, że na silę próbujesz wmieszać w to politykę ... co jest żałosne. Myślę, że jesteś chory na ojkofobie .. wygooglaj sobie co to za przypadłość.

W filmach historycznych postaci i konkretne postawy wybierane są, żeby udowadniać, urealniać lub tworzyć u widza pewien obraz rzeczywistości .. w tym przypadku nieprawdziwy.

Powiadasz, ze konkretna sytuacja ... kiedy ten duński sierżańcina tak znienawidził Niemców ? Jak służył w waffen SS :-) ?

Wyobrażam sobie,że zabili tych 500 żydów. Nic by się nie zmieniło. Życie zawdzięczają Himmlerowi, który pod koniec wojny próbował zawrzeć rozejm z zachodnimi aliantami i negocjował przy pomocy Szwedów i Duńczyków ... zachodni alianci by na to nie poszli.

tkow

człowieku nie kompromituj się...

myślę że jesteś egocentrykiem i megalomanem.. wygoogluj sobie co to za przypadłości.

napisałem ci że to nie jest film dokumentalny, powtórzę zatem raz jeszcze: TO NIE JEST FILM DOKUMENTALNY. ale ok pójdźmy przez moment twoim podejściem do tego filmu. rozumiem, że uważasz że w Dani nie wykorzystywano niemieckich nastolatków do rozminowania plaż tego kraju traktując ich nie zgodnie z III konwencją genewską? otóż wykorzystywano i Duńczycy fakt ten dość długo i skrzętnie ukrywali.
rozumiem też, że nie możesz sobie wyobrazić Duńczyka nienawidzącego Niemców, otóż gwarantuję ci, że byli tacy pisałem ci już o tym wcześniej, że Duńczycy też byli rozstrzeliwani przez Niemców....

i znowu ci powtórzę: dla mnie (i nie tylko dla mnie) jest to bardzo dobry dramat psychologiczny, który dotyka, niestety jak pokazuje rzeczywistość, cały czas aktualnych problemów, pomimo że II wojna światowa dawno już się skończyła.

wierz sobie w swoją wersję historii, w której wszyscy Duńczycy to faszyści, antysemici i kolaboranci -to naprawdę twój problem.

tisoc

Jesteś lemingiem i kretynem.

tkow

gdzież mi tam do ciebie....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones