PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709500}

Równolegle

El Incidente
5,8 1 767
ocen
5,8 10 1 1767
Równolegle
powrót do forum filmu Równolegle

Czy mógłby pomóc kto z interpretacją końcowi. Wątki mi się pomieszały.

ocenił(a) film na 5
kubel11

Na łożu śmierci Roberto przypomniał sobie całe swoje życie. Połowę spędził będąc uwięzionym na tratwie, a drugą połowę jeżdżąc w kółko samochodem. Tak samo policjant Marco pod koniec życia wszystko sobie przypomniał, a mianowicie to że tak naprawdę ma na imię Daniel i kiedyś w dzieciństwie pojechał ze swoją matką i ojczymem nad morze i po drodze został uwięziony w czasie i przestrzeni. Spędził tak 35 lat, a następnie po śmierci ojczyma wsiadł do radiowozu policyjnego i stał się policjantem Marco, zapominając o przeszłości. Drugą połowę życia spędził uwięziony na klatce schodowej. Taki proces trwa w nieskończoność, dlatego również ten młody narkoman po opuszczeniu po 35 latach klatki schodowej i wejściu do windy stał się Karlem i drugą połowę swojego życia spędził na hotelowym korytarzu bez wyjścia razem z panną młodą, którą widzimy na początku filmu już jako umierającą staruszkę.
Z wypowiedzi umierających starców wynikało, że żyją oni w świecie równoległym i ich ruch fizyczny oraz emocje są motorem napędowym do tego, żeby ich postacie mogły "równolegle" żyć w innym, normalnym świecie. Młodzi mają więcej siły więc w normalnym świecie są bardziej szczęśliwi. Starcy natomiast mają mniej siły więc ich odpowiedniki w normalnym świecie są smutni. W migawkach pod koniec filmu przedstawione było życie głównych bohaterów w normalnym świecie. Do połowy życia byli szczęśliwi i wszystko dobrze się układało, a od połowy w ich życiu nie było już radości.

ocenił(a) film na 3
Irish184

A nie wydaje Ci się, że film jest okrutnie przekombinowany?

ocenił(a) film na 5
Krzypur

Jest przekombinowany. W dodatku momentami nielogiczny, a końcówka przedstawiona w taki sposób, że łatwo można się pogubić w tym o co właściwie chodzi.

ocenił(a) film na 5
Irish184

Trochę za dużo kombinacji, po oglądnięciu trudno mi się z tym nie zgodzić. Początek obiecujący ale im dalej tym jakoś coraz bardziej traciłem wątek.

ocenił(a) film na 5
Irish184

Dobrze to "rozkminiłeś", taki był sens tej opowieści, ale faktycznie film jest przekombinowany, dobrze że autor nie uparł się by pokazać jeszcze większej liczby wątków... Bo jeśli wg niego tak działa świat, mógł to jeszcze bardziej "pozapętlać", przez co stałby się czytelny tylko dla kogoś kto lubi rozszyfrowywać takie filmowe łamigłówki... No i starość, pokazano ją wyjątkowo nieapetycznie, szkoda gadać.

ocenił(a) film na 8
Irish184

Wydaje mi się, że nie chodzi o to, czy Marco był Danielem, czy nauczycielem, czy jednym z tysiąca innych wcieleń. Chodzi raczej o spojrzenie na życie z innej perspektywy - niezależnie kim jesteśmy i gdzie żyjemy dopadają nas te same schematyzmy i rutyna. Życie jako konsumpcja i wydalanie, produkowanie ton odpadków, niezależnie czy uporządkowane (zdrowy tryb życia, dbanie o higienę, udział w rytuałach) czy chaotyczne (sex, picie) - kończy się tak samo - kolejnym wcieleniem. Dodatkowo poczucie bezsensu istnienia potęguje często powtarzany motyw chomika biegnącego w kółko bez celu. Czy życie ma jakiś sens? Czym różni się życie każdego z nas na tym świecie, od życia uwięzionych w pętli czasu? Czy mamy wpływ na cokolwiek co nas dotyczy - wybieramy płeć, rodziców, miejsce zamieszkania, moment narodzin czy śmierci - czy jesteśmy po prostu przypadkowo uwięzieni w pewnym wycinku rzeczywistości, jak bohaterowie filmu? Patrząc z szerszej perspektywy, czy czymś różni się nasze życie od życia tego zwierzaka, biegnącego do przodu, a tak naprawdę w kółko?

mnns

Zadałbym jeszcze jedno dość ważne moim zdaniem pytanie. Czy my jesteśmy tymi "prawdziwymi" dla których główni bohaterowie filmu są "paliwem"? A może my też jesteśmy "paliwem" dla kolejnych w innej równoległej rzeczywistości? Film to jedna wielka pętla miejsc, wydarzeń i bohaterów.

mnns

Mam wrażenie, że dokładnie taki jest - albo przynajmniej powinien być - wydźwięk tego filmu. Świetnie ujęte, pozdrawiam.

Duderocks

ja tez:))

ocenił(a) film na 9
mnns

Przy okazji to takie nawiązanie do reinkarnacji, w kółko i wiecznie powtarzamy swoje życie niby inne, ale tak naprawdę takie samo: narodziny-dorastanie-dojrzewanie-rozmnażanie-starzenie-starość-śmierć.

Czy po napisach końcowych chomik w końcu jednak uwolnił się od swojej klatki, co ma oczywiście bardzo symboliczne znaczenie ... ?

ocenił(a) film na 8
Irish184

http://www.filmweb.pl/film/R%C3%B3wnolegle-2014-709500/discussion/Pytanie+Spojle r,2806269

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones