PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9091}
7,3 2 776
ocen
7,3 10 1 2776
7,6 13
ocen krytyków
Ręce do góry
powrót do forum filmu Ręce do góry

6/10

użytkownik usunięty

Sam początek był świetny, ale potem zaczeło się robić zbyt nudno.
Z aktorów podobał mi się jedynie Bogumił Kobiela , wykrzykujący "Jezus Maria !" i uciekający przed plakatem z podwójnymi oczami.
Cóż pewnie wszyscy powiedzą, że go nie zrozumiałem [filmu] i zgadza się nie rozumiem tych niby "arcydzieł" Skolimowskiego i jego przesłań.

ocenił(a) film na 6

Zweryfikuj ocenę, bo już czas:)

użytkownik usunięty
TURSKI

co tu weryfikować...
Od tego żałosnego <jak wszystko napisane przeze mnie przed rokiem 2009> postu minął prawie rok,w tym czasie zdązyłem zapoznac się z filmami Jerzego Skolimowskiego i wreszcie przekonałem się do tego utalentowanego nowofalowaca. Zwłaszcza zachwyciła mnie "Bariera" czy nawet osławiony choć średni "Wrzask".
"Rece do góry" powtórzyłem w tym okresie z 6 razy,i za każdym seansem raziło mnie to samo. Na siłe Skolim naładował do tego filmu problemy polityczne,wciskając w usta bohaterów jeden wielki bełkot.
Zniszczył ten film przeładowywując go swoimi problemami i przemyśleniami dotyczącymi tego okresu. PO odrzuceniu filmu przez cenzure,autor załamał się i wyjechał do Francji gdzie nakręcił <jak to mówi sam KULTUREK> dobry nowofalowy Start. Potem przyszedł czas na zajęcie się malarstwem,kolejne zagraniczne filmy. Ta historie łatwo mógłbym przyrównac do kompleksu Andrzeja Żuławskiego,który po porojekcji swojego znakomitego filmu "Diabeł" został uznany za wariata i zmuszony do wyjazdu z kraju. Tam młody,ambitny twórca we Francji zaczął się psuć tworząc dziwne,surrealistyczne,porno-komedyjki które o dziwo zyskały wielką popularnośc. Jedruś uzyskał pozwolenie na powrót do kraju,i dostał pieniądze za które mógł nakręcić co chce. W ten sposób "powstało" Na srebrnym globie <jeden z moich ulubienców musze rzec> podobnie jak rece nadziane podtekstami TYLE że tym razem zgrabnie i bez zbędnego ruszania makówką. Minister konemtografii się wkurwił gdy zobaczył pierwsze godziny materiału,kazał produkcje wstrzymać a reżysera zwolnić. Po paru latach tak jak i Skolim,Żuławski zyskał zgodę na dokończenie filmu. Dokręcił ujęcia Warszawy,przeplatane komentarzem z offu który informuje nas co w danej scenie miało się znajdować.
po co to pisze,a no po to że Skolim też dokręcił coś takiego,już w w pełni dojrzałego,przewyższający Rece do góry ukazaniem wewnętrznych rosterek. Prolog ten z jednej strony ukazywał obecne życie Jurka,a z drugiej postapokaliptyczną wizje świata <rzecz podobną i równie ciekawą nakręcił Werner Herzog w dokumencie "Rekolekcje na temat mroku">.
Zmontowanie ze sobą tych dwóch róznych "dziwadeł" pokazuje jak Skolim zmienił się przez te lata,jaki wpływ wywarła na niego decyzja cenzorów.
Autor spokojnym głosem i z kamienną twarzą ala Andy Warhol,gorzko opowiada o całym zajściu i o ludziach biorących w tym udział,których teraz szczerze nie nawidzi. Dzieki zmiksowanie tego ze śmiercionośną muzyką i drugą osobliwą stroną tegoż prologu powstało dzieło niezwykłe,które z samymi Rękami nie ma już wiele wspólnego.
Sam film z roku 67 "Ręce do góry" możemy interpretować na wiele sposobów,odczytywać śmiałe tezy między wierszami,i to właśnie w tym wszystkim jest najgorsze. Skolimowski mógł ruszyć makówką,że niekażdy POlak zrozumie co oznacza Stalin z powieloną warstwą oczu,bankiet czy scena na stacji. Rozumiem,że te smaczki ukrył dla wyrobieńców,ale jak już chciał pokazac prawde polityczną i coś o nas samych to mógł to zrobić wprost,w końcu i tak kiedyś by to puścili.
nie będe się rozwodził,po i tak niepotrzebnie to pisze.
Ręce to projekt zniszczony jednocześnie przez samego reżysera jak i przez cenzure,tyle.
ps.na dniach powtórze ten film,więc C.D.nastąpi oczekiwany.

ocenił(a) film na 6

Dowiedzialem się, na co wczesniej uwagi nie zwrócilem, ze Walkower jest kręcony z samych 3 minutowych ujęć, czyli tyle na ile pozwolila kamera, czyli filmik z samych masterszotów, ale pewnosci nie mam. muszę sobie ten walkower koniecznie powtorzyć, ale gdzieś mi wsiąkl:(

użytkownik usunięty
TURSKI

co ty powiesz,przysiągłbym że gdy LESZCZYC JEST PRZESŁUCHIWANY na komisariacie w związku z zegarkami,ujęcie trwa przynajmniej 5.
no dzisiaj to sobie zapuszcze,i się przekonam.

ocenił(a) film na 6

Slyszalem o tym z takiego tekstu, bo czytalem wywiad z Lrsem Von T. i autor ksiażki i wywiadu zarazem, a też reżyser namawial Larsa do Walkowera i dosyć dokladnie opisal cechy tego filmu. Kurde, prawie caly Walkower wylecial mi z glowy:)
Zato pamiętam scenę Gdy ten koleś wyskakuje z pociagu to operator kamery też wyskakuje.
Wczesny Skolim byl zdolny do takich eksperymentów, a co wazneijsze film się broni, jak obejrzysz to powiedz czy to prawda, czy Stig Bjorkman coś kręcil.

użytkownik usunięty
TURSKI

no obejrzałem i poniekąd prawda to jest ;)

ocenił(a) film na 8
TURSKI

Taśma pozwalała kręcic ujęcia 11 minutowe

Waść, teraz łatwo krytykować, ale wtedy to naprawdę był szok i zachwyt - bełkot? Podejrzewam, że tamte lata znasz z opowiadań rodziców lub dziadków. Trzeba było tych słów słuchać wtedy - to nie był bełkot, tylko nasze polskie piekiełko (raczej piekło). Dziś po 44 latach, ponownie obejrzałem wersję z 1967 roku i naprawdę nie ma tam bełkotu.

ocenił(a) film na 10
wrakus

Pare dni temu ogladalam fragment jednego z wywiadów z Andrzejem Zulawskim, który mówiac o tym filmie powiedzial, ze Skolimowski zrealizowal dzielo wybitne. Poniewaz dosc cenie sobie obu twórców, czym predzej zadalam sobie trudu odnalezienia kopii "Rak do góry" i... wypada mi tylko przyklasnac Zulawskiemu. Definitywnie mój typ kina :)

ocenił(a) film na 7

Mam podobnie. W ogóle Skolimowski to jest chyba jedna z najbardziej przecenionych osób w polskiej kulturze filmowej. Większość jego filmów to bełkot. Trudny do uchwycenia i skonkretyzowania. Ręce do góry paradoksalnie są akurat i dobre i złe. Jestem zdania, że część polska jest chyba najlepszym co wyszło spod jego ręki. A równocześnie całość jest tak niedopracowana i naszpikowana wzniosłymi myślami, że nie sposób nie potraktować tego filmu jako traktatu filozoficznego. A to już niestety ociera się o inny rodzaj kina.

ocenił(a) film na 8

Właśnie ta dokrętka czyli początek był tutaj zbędny ale to co było dalej... woow

ocenił(a) film na 8

Początek to akurat klapa. Ale za nim.. wooow

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones