PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1198}
7,5 8 248
ocen
7,5 10 1 8248
7,6 17
ocen krytyków
Sól ziemi czarnej
powrót do forum filmu Sól ziemi czarnej

Genialny film Kutza 10/10

ocenił(a) film na 10

pokazuje jeden z epizodów powstania śląskiego. Walkę o wolność i wyzolenie ślaska
spod germańskiej okupacji. Bez górnolotnych prównań, historia zwykłych ludzi
którzy sięgnęli po broń by ziemię która od zawsze należała do Polski ponownie
przyłączyć do ojczyzny.

ocenił(a) film na 7
Mirsh

To nie była "germańska okupacja", Górny Śląsk do 1922r., był integralną częścią Niemiec.

"ziemię która od zawsze należała do Polski" - nie od zawsze, tylko w latach 990 - 1138. Przez większość swojej historii Śląsk nie był częścią Polski, co więcej w 1372 r., Polska wszelkich praw do Śląska się zrzekła.

meek76

niestety w szkołach o tym nie nauczają bo to niezgodne z polityką histEryczną

meek76

Zapomniałeś tylko dodać, że było to od roku 1742. Górny Śląsk od zawsze jest etnicznie polski, nigdy niemiecki.

ocenił(a) film na 7
tomasz2706

Z tego co pamiętam, wczasach gdy Śląsk "wracał do macierzy", to "etnicznie polski" był w jakichś 50 procentach.

meek76

Śląsk znalazł się w kraju, w którego skład powinien wchodzić zawsze, bo Ślązacy (rdzenni mieszkańcy Śląska) to etniczni Polacy. I jest dokładnie tak jak piszesz, tylko bez cudzysłowów, Śląsk wrócił do macierzy.

ocenił(a) film na 7
tomasz2706

Macierz się Śląska wyrzekła(i to dwukrotnie) już w XIV wieku.
Skąd pomysł, że dany region, ma należeć do kraju, którego rdzenna ludność jest tożsama z ludnością tego regionu? To jakiś nowy przepis prawa międzynarodowego?
Śląsk(Górny), wrócił do Polski, w wyniku genialnych posunięć, realizowanych przez władze, wywiad, wojsko i obywateli rodzącej się II RP. Było to połączenie akcji propagandowej, dywersyjnej i nacisków politycznych(dziś na to się mówi wojna hybrydowa). Polska doskonale wykorzystała swoją szansę i słabość Niemiec.

meek76

Tak tak, Wielkopolska też była integralną częścią Niemiec. A przepraszam to nie Wielkopolska, a Prowincja Poznańska. Skąd my to znamy.
Po I wojnie światowej, Polska, jako państwo, robiła zdecydowanie za mało żeby odzyskać ziemie etnicznie polskie od Niemiec. Wolała realizować mrzonki o wschodzie. A poza tym Ślązacy, to tak samo Polacy jak ich rodacy z Wielkopolski, Mazowsza, Podkarpacia czy ziemi kieleckiej.
Macierz się Śląska nie wyrzekła, tylko król Kazimierz zrezygnował z praw do części śląskich księstw, bo i tak był za słaby, żeby je odzyskać.
No i na koniec, jakim to przepisem prawa międzynarodowego kierowały się Prusy w XVIII wieku przyczyniając się walnie do rozbioru Polski? Albo III Rzesza w 1939?

ocenił(a) film na 7
tomasz2706

Po I WS Polska odzyskała wiekszość ziem zamieszkałych przez Polaków, na zachodzie jak i na wschodzie. Skąd pomysł, że zrobiła zbyt mało?

Zrezygnowaliśmy ze Śląska ale się nie wyrzekliśmy :)

Śląsk (górny i dolny), to typowy region graniczny, który często zmieniał przynależność państwową. Kiedyś bardziej wieloetniczny, obecnie głównie zamieszkały przez Polaków. Dla naszych sąsiadów, jest też częścią historii ich państw. To że obecnie jest w większości w Polsce, to nie znaczy, że wcześniej był pod okupacją.

meek76

Z tego co wiem, to Niemcy sami tak bez przyczyny nie zrezygnowali ze Śląska (tego Górnego i Dolnego), chyba, że powodem rezygnacji były sowieckie tanki, które zawędrowały aż do Berlina. Pomimo, że wielu to się może nie podobać, kształt i granice współczesnej Polski (a tym samym i wschodnia granica Niemiec) to autorski pomysł Stalina. Ale to wszystko zaczęło się od niemieckiej agresji i niewyobrażalnych wręcz zbrodni niemieckich.
Z tym, że na Górnym Śląsku tzw. lud śląski to rdzenni Polacy, chociaż oczywiście wykształcił ten lud własną kulturę i mentalność. Ale czy Polacy z Wileńszczyzny nie różnią się od Polaków ze Świętokrzyskiego? Różnorodność przyczynia się tylko do ubogacenia narodu. Polacy ze Śląska cieszyńskiego również zachowali polskość pomimo, że Księstwo Cieszyńskie nie wchodziło w skład I RP. Przypomnę tylko, że rezydencja prezydenta RP w Wiśle to dar Śląska i Ślązaków dla prezydenta Mościckiego, więc Ślązacy jako całość chyba nie byli rozczarowani faktem, że znaleźli się w granicach II RP. Chociaż oczywiście sytuacja gospodarcza II RP była zła i było ogólne rozczarowanie, na pewno nie tylko na Śląsku. Ale trzeba też wziąć pod uwagę punkt startowy. Swoją cegiełkę dołożyli tu też Niemcy prowadząc z Polską wojnę celną.

W którym miejscu pisałem o okupacji Śląska? Na terenach plebiscytowych działała propaganda niemiecka, tego nie wiesz? Nie ma co się oszukiwać, Niemcy mieli dużo większą siłę oddziaływania i nie działali w 100% uczciwie. A Polska wolała wojenkę na wschodzie i wyprawę kijowską zupełnie Polsce szkodliwą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones