PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35352}

Sieć

Network
7,5 11 215
ocen
7,5 10 1 11215
7,8 20
ocen krytyków
Sieć
powrót do forum filmu Sieć

Alan J. Pakula zrealizował "WSZYSTKICH LUDZI PREZYDENTA", Sydney Pollack - "TRZY DNI KONDORA", John
Schlesinger - "MARATOŃCZYKA", Richard Donner - "OMEN", Brian De Palma - "CARRIE", Carlos Saura - "NAKARMIĆ
KRUKI", Roman Polański - "LOKATORA", Andrzej Wajda - "CZŁOWIEKA Z MARMURU", Martin Scorsese-
"TAKSÓWKARZA", zaś Sidney Lumet - genialną "SIEĆ", ale Oscary za najlepszy film i reżyserię powędrowały do filmu
"ROCKY" Johna G. Avildsena.
Z perspektywy czasu słusznie.
To film o przegranym, który także w tej opowieści przegrywa (włącznie z finałową walką z Apollo Creedem). Ale
wygrywa coś znacznie cenniejszego - własną legendę.
Rzeczywistość dopisała identyczny scenariusz odtwórcy głównej roli: Sylvester Stallone, także scenarzysta filmu,
dostał 2 nominacje do Oscara, ale statuetek nie dostał. Dziś kolekcjonuje kolejne Złote Maliny, jest przedmiotem
kpin, ale trwa nadal. Wciąż walczy.

ocenił(a) film na 9
AutorAutor

Tylko po cholerę wsadziłeś Wajdę do tej listy. "Człowiek z Marmuru" to dobry film, owszem, ale jednak...
Podobnie z "Carrie", film jako film nie jest zły, jednakże duuużo słabszy od "Omena" nie mówiąc już o "Lokatorze" czy "Nakarmić Kruki". A już napewno jest kiepską ekranizacją książki, broni się jako sam film. Ogólnie zgadzam się z Twoją tezą, ze to był rok kina, później parę razy powtórzyły się takie rzeczy (1980 rok na przykład).
Ale co do Twojego zdania o Slym się nie zgodzę ani w zgryz. Ostatnie jego filmy są conajmniej dobre, nie mówię tu o wpadce "Kula w Łeb", ale o naprawdę wciągającym i dobrym filmie "Plan Ucieczki" czy też serii "Niezniszczalnych", to są bardzo dobre filmy służące niczemu innemu, jak rozrywce, w starym stylu. Nawet najnowszy film na podstawie jego scenariusza z Jasonem Stathamem "Homefront" jest porządnym kinem akcji. Nie jest więc tak xle ze Stallone, a już napewno się z niego nie kpi, może wcześniej tak, ale obecnie - napewno nie.
A "Rocky" to przecież klasyka kina sportowego, do tego jeden z najleszych filmów w historii całego gatunku.

Pozdrawiam. :)

ocenił(a) film na 10
Animefun666

Taki 'Rocky Balboa' z 2006 to prawie dramat społeczny, przemycony w opakowaniu kina sportowego. Można pogdybać, jakie filmy by powstały, gdyby Sly poszedł reżyserską ścieżką w stylu Eastwooda... I faktycznie, rok 1976 to jakiś urodzaj dla kina politycznego, nawet sprawdziłem kiedy wyszła 'Sekcja Specjalna' Costy-Gavrasa - niestety 1975, czyli prawie ;)

ocenił(a) film na 10
Animefun666

https://www.youtube.com/watch?v=TweYDpJ9EZ8

AutorAutor

Stallone walczył do końca. Wywalczył Złotego Globa, lecz w ostatecznym werdykcie, Oscarze, przegrał z równie godnym przeciwnikiem. Identycznie jak w filmie.

ocenił(a) film na 10
Savio_Dan

Otóż to.

ocenił(a) film na 7
AutorAutor

dzięki za spoiler

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

1994 lepszy ;) tutaj mój skromny hołd https://www.youtube.com/watch?v=Iar4wvEFTOg

AutorAutor

Wszystkie te filmy oczywiście muszę zobaczyć :-)

ocenił(a) film na 10
malgorzataprusaczyk

Nie widziałaś ich?

AutorAutor

Widziałam "Omen", "Carrie" i "Taksówkarza", pozostałe muszę nadrobić.

ocenił(a) film na 10
malgorzataprusaczyk

:-)
https://www.youtube.com/watch?v=SLxrrE6wC5I

AutorAutor

Kocham tę piosenkę. Mam ją w mózgu od lat, nie pamiętałem z jakiego filmu, wiedziałem, że hiszańskojęzyczny, lata temu widziałem jako dzieciak.. Drogą dedukcji - już wiem. Dzięki :))

ocenił(a) film na 10
xxadrianxx

Ja też:-)
Uwielbiam też muzykę Andrzeja Korzyńskiego!
https://www.youtube.com/watch?v=TweYDpJ9EZ8

AutorAutor

Ja jestem milosnikiem Preisnera. Chetnie wslucham sie w twoja propozycje :)

ocenił(a) film na 10
xxadrianxx

Preisner to dla mnie... kosmita:-)
https://www.youtube.com/watch?v=dY3upaIyCrc

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Rok 1994 też był niezły : Skazani na Shawshank , Forrest Gump , Pulp Fiction , Król Lew , Leon zawodowiec , Wywiad z wampirem , Wichry namiętności i Stan zagrożenia. Dalej 1999 też dobry : Podziemny Krąg , Zielona mila , American Beauty , Matrix , Szósty zmysł , Przerwana lekcja muzyki , Święci z Bostonu , Kolekcjoner kości , Osiem milimetrów , Dziewiąte wrota , Trzynaste piętro , Sprawa honoru , Trzynasty wojownik czy Gwiezdne wojny : Część I - Mroczne widmo. 1993 : Lista Schindlera , W imię ojca , Życie Carlita , Prawo Bronxu , Filadelfia , Doskonały świat , Co gryzie Gilberta Grape'a , Ścigany , Stalingrad , Prawdziwy romans , Kalifornia , Raport pelikana , Firma, Niemoralna propozycja , Park Jurajski , Goście Goście, Dwaj zgryźliwi tetrycy i Bezsenność w Seattle. Ogólnie ja uwielbiam kino lat 90 - tych, moim zdaniem właśnie wtedy powstały najlepsze produkcje w historii kina. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
felek87

Jeszcze bym dodał "Bruneta wieczorową porą" Stanisława Barei
oraz
"Przepraszam, czy tu biją" Marka Piwowskiego.

ocenił(a) film na 10
felek87

Magiczny rok .
"KRÓL LEW" Roba Minkoffa i Rogera Allersa , "FORREST GUMP" Roberta Zemeckisa , "SKAZANI NA SHAWSHANK" Franka Darabonta , "PULP FICTION" Quentina Tarantino , "LEON ZAWODOWIEC" Luca Bessona ,"NAIWNIAK" Roberta Bentona , "QUIZ SHOW" Roberta Redforda , "WICHRY NAMIĘNOŚCI" Edwarda Zwicka , "HUDSUCKER PROXY" Joela Coena , "URODZENI MORDERCY" Olivera Stone'a ,

"CZERWONY" Krzysztofa Kieślowskiego , "KRÓLOWA MARGOT" Patrice'a Chereau , "CZYSTA FORMALNOŚĆ" Giuseppe Tornatore , "JEDZ I PIJ MĘŻCZYZNO I KOBIETO" Anga Lee , "KSIĄDZ" Antonii Bird , "BŁĘKIT NIEBA" Tony'ego Richardsona, "SPALENI SŁOŃCEM" Nikity Michałkowa , "PRISCILLA KRÓLOWA PUSTYNI" Stephana Elliotta , "BACKBEAT" Iana Softleya , "WERSJA BROWNINGA" Mike'a Figgisa, "ZAWRÓCONY" Kazimierza Kutza , "WRONY" Doroty Kędzierzawskiej ,

"WILK" Mike'a Nicholsa , "WYWIAD Z WAMPIREM" Neila Jordana , "FRANKENSTEIN" Kennetha Branagha , "KRUK" Alexa Proyasa ,"CIEŃ" Russela Mulcahy , "ED WOOD" Tima Burtona , "NIEBIAŃSKIE ISTOTY" Petra Jacksona , "MASKA" Chucka Russella , "KSIĘGA DŻUNGLI" Stephena Sommersa ,

"SPEED" Jana De Bonta , "PRAWDZIWE KŁAMSTWA" Jamesa Camerona , "MAVERICK" Richarda Donnera , "GLINIARZ Z BEVERLY HILLS 3" Johna Landisa , "UCIECZKA GANGSTERA" Rogera Donaldsona , "DZIKA RZEKA" Curtisa Hansona , "NA ZABÓJCZEJ ZIEMI" Stevena Seagala , "STRAŻNIK CZASU" Petera Hyamsa , "GWIEZDNE WROTA" Rolanda Emmericha ,

"W SIECI" Bary'ego Levinsona ,"Z HONORAMI" Aleka Keshishiana , "OSTATNIE UWIEDZENIE" Johna Dahla , "WYATT EARP" Lawrence'a Kasdana , "DRUŻYNA ASÓW" Williama Friedkina , "BARWY NOCY" Richarda Rusha , "JUNIOR" Ivana Reitmana , "CZTERY WESELA I POGRZEB" Mike'a Newella , "GAZETA" Rona Howarda , "GŁUPI I GŁUPSZY" braci Farrelly , "NAGA BROŃ 33 i 1/3" Petera Segala ,"FLINSTONOWIE" Briana Levanta , "ŚNIĘTY MIKOŁAJ" Johna Pasquina , "CUD NA 34. ULICY" Lesa Mayfielda , "KIESZONKOWE" Richarda Benjamina , "ZŁOTO DLA NAIWNYCH" Paula Weilanda, "SPRZEDAWCY" Kevina Smitha...

Aż szkoda, że Amerykańskiej Akdemii Filmowej zabrakło odwagi i nonkonformizmu przy wręczaniu Oscarów podsumowującyh ten zdumiewający rok.
Gdyby przyznali Oscara w kategorii "Najlepszy film" właśnie filmowi KRÓL LEW, byłoby to piękne zwieńczenie blisko 100 lat animacji filmowej i nowe otwarcie. No i zaiste był to film, który ryknął najgłośniej. Rozdzierał serca. Na strzępy. Zaiste była to najdojrzalsza animacja, ale też największe wydarzenie roku. Rezonans tego filmu był bezdyskusyjnie największy, pomimo wybitnych ze wszech miar konkurentów.
KRÓL LEW był katartycznym doświadczeniem żywcem wyjętym z tragedii greckiej, opowieścią o śmierci, traumie i przepracowaniu, a następnie przezwyciężeniu jej, bez zaprzeczania jej.
Śmierć pozostawała w pamięci, naznaczała na całe życie. Nie wolno jej było wymazać, zanegować pomimo usilnych prób (hakuna matata). Śmierć jest taką samą wartością jak życie. Bez tej pierwszej nie docenialibyśmy tej drugiej. Dlatego w spotkaniu ojca z synem w chmurach po latach, Mufasa gniewnie mówi Simbie: ZAPOMNIAŁEŚ MNIE. ZAPOMNIAŁEŚ MNIE I ZAPOMNIAŁEŚ, KIM JESTEŚ. PAMIĘTAJ!

Nie sposób zapomnieć.

AutorAutor

W zasadzie lata 70-te to jedna z lepszych dekad dla kinematografii. Później - nie wiedzieć czemu - świat poszedł w efekciarstwo i kicz. Mam na myśli lata 80-te.
Wystarczy porównać "Rocky" z 1976 do Rocky III (1982 r.) i Rocky IV (1985 r.).

ocenił(a) film na 10
dolnoslazak

Niestety tak się stało. Lata 90. okazały się dla kina ozdrowieńcze. Ale już XXI wiek ponownie utonął w eskapiźmie.

ocenił(a) film na 10
dolnoslazak

Polecam świeższą "CHRISTINE" z Rebeką Hall
https://www.filmweb.pl/film/Christine-2016-746154

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones