PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=499542}
7,7 4 273
oceny
7,7 10 1 4273
Skhizein
powrót do forum filmu Skhizein

Świetna animacja!

ocenił(a) film na 9

Bardzo ciekawy krótki metraż z bardzo ciekawym pomysłem, oryginalną stroną wizualną i idealnie dopasowaną muzyką . Film ten odczytuję jako metaforę życia osoby niepełnosprawnej. Główny bohater prowadzi normalne życie aż do momentu który pozbawia go możliwości normalnego życia. Próbuje on pogodzić się z swoją sytuacją i opanować dysfunkcję uniemożliwiającą mu normalną pracę i życie codzienne, jednak jest to trudne w społeczeństwie zdrowych ludzi.
<SPOILER>
W końcu, prowadzony desperacją próbuje się swojej przypadłości pozbyć zamiast się do niej przyzwyczajać co ostatecznie prowadzi do autodestrukcji
<KONIEC SPOILERA>
Możliwe że moje spojrzenia jest lekką nadinterpretacją ale "Skhizein" zyskuje właśnie tym że skłania do myślenia. Moim zdaniem warto obejrzeć.


PS.: Czy ktoś inny zwrócił też uwagę na scenę z teleskopem? We wszystkich scenach bohater zawsze bierze poprawkę 91 cm ale nie przy patrzeniu przez teleskop. Błąd czy działanie celowe? Bo ja odniosłem wrażenie że jednak jest to lekkie niedopatrzenie.

ocenił(a) film na 9
Jaturul

Bohater jak chce przestawić teleskop, to też bierze poprawkę.
Zwróć uwagę, że dopiero, gdy wychyla się przez okno, to musi przesunąć się o 91 cm.

ocenił(a) film na 8
Jaturul

********SPOILER******** - przynajmniej częściowy :)

Witam
Ciekawa interpretacja, nie pomyślałem o niepełnosprawności, przynajmniej w sensie fizycznym. Ja odczytałem historie, jako opowiadającą o osobie, która jest chora psychicznie. Na początku widać jak bohater lubi porządek, poprawia obraz, tak, żeby wisiał prosty a części od odkurzacza chowa w idealnie dopasowane miejsca, moim zdaniem to oznacza jego zdrowie psychiczne (w normie).

W wyniku jakiegoś zdarzenia (nagłego i nie powodującego fizycznego uszkodzenia), osoba zaczyna spoglądać na otoczenie z innego kąta, nie jak większość ludzi. Jej punkt widzenia uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie i o ile w domu może się przyzwyczaić, nauczyć się jak funkcjonować to gdy spotyka się z nowymi rzeczami ma spore problemy. Nie pasuje do innych bo nie spogląda na świat jak oni. Te początkowe 91 cm to dla mnie nazwa choroby, jakiś prosty sposób na opisanie różnicy w postrzeganiu świata (jak np "schizofrenia" czy "depresja") . Koleś wspomina przecież o tym, że jest dokładnie 91 cm od siebie, że już nie jest sobą.
Później choroba pogłębia się, nazwa choroby się zmienia, a bohater już zupełnie nie może się dostosować. Na końcu wpada w kompletne szaleństwo, i nie obchodzi już go jak to się nazywa (ile cm od normy) bo kompletnie nie ma już kontaktu z rzeczywistością ta odległość jest zbyt duża.

Co do asteroidy, to nie jestem pewien. Leżąc u psychologa wpada w rozdrażnienie gdy mówi o przyczynie , o różnicy między asteroidą a meteorytem, mówi, że ta jest istotna, choć nie potrafi jej wyjaśnić, myślę, ze po prostu nie wie co go spotkało i dlaczego widzi inaczej niż inni.

Nie wiem tylko co z ta anteną, może to symbol, jak głęboko tkwi w chorobie? na początku jakoś się trzyma by na końcu całkowicie odlecieć.

ocenił(a) film na 8
lz85

Może po prostu antena symbolizuje łączność ze społeczeństwem, co w kontekście filmu objawia się tym, iż w początkowej fazie zostaje uszkodzona [częściowa utrata kontaktu], a efekcie - oderwana [całkowite zerwanie więzi z otoczeniem]. Zatem, jest tak, jak piszesz - jest to miernik postępu choroby.

Jaturul

WIdze, ze kazdy interpretuje na swoj sposob. Jak dla mnie film jest metaforą mowiącą o tym, że w naszym swiecie nie jestesmy sobą. "Troche w te troche w tamtą" Dopiero po śmierci wkraczamy w prawdziwe jestestwo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones