PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1255}

Smażone zielone pomidory

Fried Green Tomatoes
7,7 42 948
ocen
7,7 10 1 42948
7,2 13
ocen krytyków
Smażone zielone pomidory
powrót do forum filmu Smażone zielone pomidory

pytanie

ocenił(a) film na 8

Kim była Idgie dla Ninny? Przez cały film nie mogłam do tego dojsc, pewnie było to na początku, ale nie załapałam...a no kim była Leona?
A tak wogóle to film b.fajny.

CristineHolly

Nie oglądałam jeszcze filmu ale jestem na etapie czytania książki.
Leona to starsza siostra Idgie zaś Ninny to taka "przyrodnia" siostra. Ma inne nazwisko, ale tak sie przywiązała do tej rodziny, a rodzina do nije, że praktycznie uznawali się za osoby spokrewnione ;]

ocenił(a) film na 9
CristineHolly

w filmie, na poczatku Ninny mowi, że była przyszywanym członkiem rodziny Idgie, że wyszła za jej brata Cleo.

ocenił(a) film na 10
CristineHolly

wg mnie w filmie Idgie i Ninny to ta sama osoba :)

ocenił(a) film na 9
lenamlena

tez tak wlasnie myslalam po obejrzeniu filmu pierwszy raz, szczegolnie ze z tego co pamietam, ninny przynajmniej raz powiedziala cos na temat idgie w pierwszej osobie. i chociaz na poczatku bylo powiedziane ze wyszla za brata idgie to wciaz sie zastanawiam czy to nie jedna osoba

ocenił(a) film na 9
jamajtka

Idgie była lesbijką i żyła z Ruth i ich synkiem.
Ninny była przyszywaną siostrą Idgie i zoną jej brata.
I nie była zdecydowanie tą samą osobą.

ocenił(a) film na 9
ajka_k

Ja też miałam przez całą książkę przeświadczenie, że Idge to lesbijka ;) nie związała się z żadnym mężczyzną do końca swojego życia. Ciągle tylko powtarzała jak bardzo kocha Ruth ;p tak coś czułam ^^

ocenił(a) film na 10
ajka_k

To oczywista oczywistość. Idgie kochała Ruth i to z wzajemnością, tyle że wątek ten zarówno w książce jak i w filmie był łagodnie zarysowany. Zapewne autorka książki i współautorka scenariusza (vide https://pl.wikipedia.org/wiki/Fannie_Flagg) tak chciała. Ninny była przyjaciółką rodziny i jej członkiem. To wynika i z książki i z filmu, choć po pierwszym obejrzeniu filmu a przed przeczytaniem książki miałam podejrzenie że Ninny to Idgie.Dla wątpiących : przy grobie Ruth stał słoik z miodem. Skąd Ninny która opuściła dopiero co ośrodek miałaby świeżo zebrany miód???

Ewako

Mogła kupić w markecie po drodze

ocenił(a) film na 10
dimestorediamond

Nie kupiła ani w markecie ani na Allegro :) Przeczytaj książkę, naprawdę warto.Wówczas zrozumiesz pewne zdarzenia i powiązania.

Ewako

Miod zauwazyla na grobie Ruth, Evelyn, ktora byla na cmentarzu zeby odwiedzic grob Ninny.
Nie wiem co jest w filmie bo jeszcze nie ogladalam :)

No i Idgie byla lesbijka i w ksiazce jest to wypisane czarno na bialym :)

ocenił(a) film na 9
ajka_k

Zaraz lesbijką - wszystko musicie tak rozbierać i upraszczać? Specjalnie film jest wg mnie niedomówiony, bo mówi przede wszystkim o wielkiej przyjaźni między Ruth i Idgie (mówię o filmie, bo książki nie znam), a jak kto sobie dalej to zinterpretuje jego sprawa. Zresztą Ruth na pewno nie była lesbijką, bo w życiu swoim spotykała się lub żyła z dwoma facetami (a przynajmniej w filmie). Ale czy to ważne? Obie łączyła wielka przyjaźń, może nawet się kochały i film doskonale uchwycił te emocje.

ocenił(a) film na 8
jamajtka

powiedziała w pierwszej osobie, bo wtrąciła w opowieść informację, że też się podkochiwała w Buddy'm jak była mała xD

CristineHolly

Idgie to Ninny. Powiedziała że urodziła dziecko w późnym wieku, najprawdopodobniej wtedy również wyszła za maz ( ok 1958 roku ). Opowieść Ninny kończy sie w 1939 roku, ona najprawdopodobniej urodziła się w 1908, więc w roku 1939 ma 31 lat. Póżniejsze jej losy sa nieznane.Daje to wiele do myślenia. Dalsze lata życia Idgy poznajemy jako losy Ninny.

ocenił(a) film na 9
magdagoral

W książce Ninny umiera 1988, a w następnym rozdziale jest Idge, która mieszka na Florydzie...ledwo co skończyłam książkę. Ninny to nie Idge. A po za tym jej opowieść nie kończy się w 1939 tylko gdzieś ok. 1969, w tedy umiera Ruth.

ocenił(a) film na 10
CristineHolly

OCZYWIŚCIE,że Ninny to Idgie. Opowiadała wszystko w ten sposób,żebu Evelyn nie domyśliła się tego od razu. Ale to ta sama osoba. Świadczą o tym chociażby zdjęcia, które ma w sali szpitalnej albo ostatnia scena przy grobie, jeśli ktoś nie wierzy.

ocenił(a) film na 9
towanda_filmweb

Jeszcze raz powtórzę... przeczytaj książkę ! Ja po obejrzeniu filmu wywnioskowałam to samo, nie mniej jednak w książce jest dokładnie powiedziane kto jest kim. I po raz kolejny powtarzam, że Niny to nie Idgie.

ocenił(a) film na 10
Polilla

ale film to nie książka!! w filmie to jest jedna osoba. w filmie, poza tym, idgie nie była lesbijką. nie była! a ninny też mówi, że jest kimś tam, nie pamiętam dokładnie, ale to nie znaczy, że mówi prawdę.

ocenił(a) film na 9
towanda_filmweb

Nie będę się kłócić ale w takim razie nie jest to ekranizacja książki tylko film bazujący na niej ale diametralnie zmieniający całą historię ;). Z resztą film bardzo się od niej różni. Adaptacje książek to najtrudniejsza robota dla reżysera, a jeśli ma zamiar robić to w ten sposób czyli zmieniając wygląd opowieści/historii jaka była pierwotnie to w ogóle nie powinien się za to zabierać, bo popada w niełaskę czytelników. Nie mniej jednak film jest świetny ale byłby jeszcze lepszy gdyby trzymano się treści.

ocenił(a) film na 8
Polilla

Nie kwestionuje tego co jest w książce bo jej nie czytałam ale w filmie są 2 główne momenty kiedy można zorientować się że Ninna i Idgie to te same osoby.
1. Po raz pierwszy pomyślałam o tym gdy zostały pokazany pokój Ninny a na ścianach zdjęcia obu dziewczyn i w ramce zdjęcie samej Ruth.
2. Scena przy grobie jest już 100%, Ninna wróciła w miejsce wyburzonego domu wcześniej zostawiając na grobie Ruth karteczkę, którą później czyta Evelyn

Swoją drogą miałam ten film na komputerze od dłuższego czasu ale jakoś odstraszał mnie tytuł ;) jak widać niepotrzebnie- film cudowny , wciągający z każdą minutą, przyjemny i sympatyczny, polecam każdemu !

renata_

Są trzy takie momenty :) Nie wymieniłaś pierwszego, w jednej ze scen kiedy Ninny opowiada całą historię Evelyn, jest zbliżenie na jej nogi, ma na sobie kolorowe skarpetki i trampki. Ja właśnie po tym domyśliłam się, że to ta sama osoba, reszta tylko mnie w tym upewniła. ;)
Pozdrawiam ;)

ocenił(a) film na 6
madel3ine

W książce to dwie osoby. Zupełnie inne. Idzie jest szaloną chłopczycą, wszędzie jej pełno. Niny zawsze zostaje w tyle, jest dobroduszna itd. Idzie jest lesbijką, Ninny ma męża.
Nie wiem jakie było zamierzenie scenarzystów. Być może specjalnie stworzyli wrażenie że Ninny to Idzi żeby dodać filmowi atrakcyjności. Bo szczerze mówiąc w porównaniu do książki jest kiepskawy.

olaazet

Możliwe, przez to jest ciekawiej bo mamy dwie różne historie :) Nie czytałam jeszcze książki ale chyba własnie dlatego że jest inna bardziej mnie zachęca.

ocenił(a) film na 8
madel3ine

OCZYWIŚCIE że Ninny to nie Idgie! Wystarczy uważnie obejrzeć film. Przecież ona wyraźnie mówiła że była żoną brata Idgie. Zakończenie filmu może być mylące.

ocenił(a) film na 10
olaazet

Niny ma na palcu obrączke a Idge podobno była do końca życia niezamęzna..

ocenił(a) film na 9
towanda_filmweb

Ninny mówi dokładnie, że była przyszywanym członkiem rodziny Treadgood, żoną Juliana. Nie mogła chyba być żoną swojego brata. Następnym razem obejrzyj na trzeźwo ;)

ocenił(a) film na 9
jacelek

żoną Cleo oczywiście.... o jedno piwo za dużo :)

ocenił(a) film na 5
towanda_filmweb

Co za bzdury wypisujesz! "OCZYWIŚCIE że Ninny to nie Idgie! "
Przeczytaj książkę, zanim zaczniesz wystawiać głupie opinie.

ocenił(a) film na 8
towanda_filmweb

Zdjęcia może mieć dlatego, że jest już ostatnią z rodziny, która je znała, niektóre z nich wyraźnie mówi, że są od kogoś, jak zdjęcie Ruth, które było ostatnią rzeczą, jaką posiadał Smokey.

CristineHolly

Jeśli chodzi o Idgie:

Pierwszy raz oglądałam ten film w dzieciństwie i nigdy nie miałam wrażenia, że - jak piszą tu niektóre osoby - Idgie i Ninny to ta sama osoba. By zauważyć, że to różne osoby, wystarczy UWAŻNIE SŁUCHAĆ rozmów bohaterek filmu. Jeżeli ogląda się bez wsłuchiwania się w dialogi, można ewentualnie dojść do takiego wniosku, ale sam film w żaden sposób czegoś takiego nie sugeruje. Na samiutkim początku filmu Ninny mówi Evelyn, że wżeniła się w rodzinę Threadgoodów, tzn. wyszła za brata Idgie, Cleo (Gdyby Idgie była Ninny, nie powiedziałaby, że wyszła za własnego brata, prawda?). W ten sposób od razu wiadomo, kim jest bohaterka filmu dla tej rodziny i dlaczego nosi to samo nazwisko. Jeśli chodzi o tę ostatnią scenę na cmentarzu, to przecież gdy Evelyn pyta o to, czy idgie jeszcze żyje, staruszka odpowiada, że tak, wciąż mieszka w okolicy i że być może ją spotkają, idąc dalej na spacer (czy coś w tym stylu). Przecież nie mówiła by tak o sobie!

Lata później przeczytałam książkę i obejrzałam film raz jeszcze. To jeden z moich ulubionych filmów i jedna z moich ulubionych książek.

Z tego, co wiem, książka jest w Ameryce dość znana i dlatego w ogóle zrobiono jej ekranizację. Ekranizacje mają to do siebie, że nie da się w nich upchnąć wszystkiego, bo gdyby nie wycięto choć części wątków, film trwałby 5 godzin zamiast dwóch. Ogółem, z tego, co pamiętam, bo książkę czytałam już kilka lat temu, fabuła nie została zmieniona (w każdym razie nie w sposób, który by ją zniszczył), z wyjątkiem zakończenia. W książce Ninny na końcu umiera, a film zakończono bardziej optymistycznie, chyba po to, by nie dołować widzów. I myślę, że to wyszło filmowi na dobre, bo i tak jest tam sporo smutnych momentów... ;)

W książce Ninny mówi więcej o sobie i bardziej się ją poznaje jako bohaterkę (jest zupełnie inna niż Idgie), ale nawet w filmie wspomina o tym, że miała męża i dziecko, a przecież o Idgie wiadomo, że nigdy nie wyszła za mąż. Książka sugeruje, że Idgie była lesbijką i zakochała się w Ruth, która z czasem też ją pokochała. W filmie ten wątek wycięto, ale uważam, że nie robi to szkody fabule, zwł. że w książce chyba też nie było to powiedziane wprost, tylko kilkakrotnie sugerowane na różny sposób i trzeba się było tego domyślać... ;)


BY UDOWODNIĆ, ŻE IDGIE I ININY TO RÓŻNE OSOBY, PRZYTACZAM CYTAT Z POCZĄTKOWYCH STRON KSIĄŻKI:

"Mama i tata Threadgoode'owie wychowywali mnie jakbym była ich prawdziwą córką. Lubiłam ich wszystkich, a zwłaszcza Buddy'ego. Wyszłam jednak z Cleo, jego starszego brata, kręgarza i , wyobraź sobie, później się okazało, że mam kłopoty z plecami, więc świetnie się złożyło.
Tak więc przez całe życie przestawałam z Idgie i Threadgoode'ami. I słowo daję, było to o wiele lepsze od kina... słowo daję". - itd., bo dalsze słowa książki też dotyczą tematu, ale już mi się nie chce przepisywać... Jak ktoś nie wierzy, to w wydaniu z wydawnictwa kameleon jest to na stronie 14 w rozdziale z "15 grudnia 1985", bo każdy jest datowany.

Jak ktoś nie oglądał uważnie filmu, to proponuję obejrzeć jeszcze raz, tym razem uważnie wsłuchując się w dialogi, a potem najlepiej przeczytać książkę, która jest jeszcze ciekawsza, zamiast wymyślać coś nieistniejącego i jeszcze się o to kłócić na forum...

sol4me

PS. Wydaje mi się, że takie pomyłki spowodował fakt, iż nie pokazano młodszej wersji Ninny. Niestety praktycznie wszystkie postaci z rodziny pojawiają się tylko sporadycznie. Przypuszczam, że to było konieczne, by film się nie przedłużył. Ogólnie pominięto głównie takie poboczne wątki, mniej ważne dla fabuły. Tak naprawdę film jest o Idgie, o Tuth i o Evelyn i dlatego praktycznie nie pokazuje się tam innych postaci, tylko wtedy, gdy to jest konieczne... Nawet ta matka rodziny jest ukazana tylko kilkakrotnie i prawie się nie odzywa...

ocenił(a) film na 8
sol4me

Hej. Piszę do Ciebie bo widzę, że jesteś obeznana w temacie, a nurtuje mnie jedna sprawa związana z filmem.
W pewnym momencie Evelyn odwiedza Ninny w jej pokoju przynosząc jej smażone pomidory. Ninny w tym czasie leży na łóżku i m.in. pyta się jak podobają się Evelyn róże na ścianie itd. No i tu wszystko jest OK. Jednak wątpliwość budzi kolejna scena w tym pokoju. Evelyn przychodzi w odwiedziny, jednak spotyka pielęgniarkę zrywającą ze ściany te róże. Ta pyta się co się stało z Ninny. Pielęgniarka wydaję się nie wiedzieć o kogo chodzi, ale jednego jest pewna, że mieszkanka tego pokoju zmarła. Czyli wychodzi na to, że zmarła Ninny, skoro wcześniej leżała na łóżku w tym pokoju i wyraźnie sugerowano, że to jej pokój. Jednak za chwilę okazuje się, że zmarła pani Otis... tak więc o co chodzi. Pielęgniarka poprostu wprowadziła zamęt nie wiedząc nawet dokładnie kto mieszkał w tym pokoju, czy może Ninny nie leżała u siebie...? No chyba, że ja czegoś nie zrozumiałem, bądź lektor coś spaprał :) Jeśli wiesz o co chodzi to wyjaśnij mi bo nie do końca ogarniam.

P.S. Też uważam, że Ninny i Idgie to dwie różne osoby. Nikt nie przytoczył choćby tego argumentu. Pod koniec filmu Ninny mówi Evelyn, że jak opiekowała się Spisey przed śmiercią, ta wyznała jej prawdę jak było z mężem Ruth. Gdyby Ninny to była Idgie, to po co by jej to miała mówić skoro Idgie była świadkiem tamtych wydarzeń i doskonale wiedziała jak skończył mąż.

Dzięki za odpowiedź i mam nadzieję, że opisałem jasno o co mi chodzi :)

xaphon

Też mi kiedyś ta sama scena sprawiała kłopot ze zrozumieniem, ale było tak: nie pamiętam, czy w filmie o tym powiedzieli (w książce tak), ale Ninny mieszkała w jednym pokoju ze swoją przyjaciółką, panią Otis. I to pani Otis zmarła, a Ninny natychmiast się wyprowadziła (mieszkała w domu spokojne starości na prośbę dzieci pani Otis, które nie chciały, żeby ich mama była sama, no a poza tym to Ninny rzeczywiście była już stara i jej dom był w ruinie i tylko ona zdawała się nie zdawać sobie z tego sprawy), zostawiając "tapetę" z róż na ścianie. Pielęgniarka w filmie powiedziała to w taki a nie inny enigmatyczny sposób tylko po to, żeby zbudować napięcie.

ocenił(a) film na 10
sol4me

Dobrze ,że to tak szczegółowo opisałaś, bo na tym forum są ludzie którzy pobieżnie obejrzeli film, a na dodatek nie czytali książki i wypisują takie bzdurki, że głowa boli.

ocenił(a) film na 9
CristineHolly

Ninny to Idgie, tylko kilkadziesiąt lat później :-)

ocenił(a) film na 10
misery76

serio? przeczytaj komentarz wyżej.

ocenił(a) film na 9
Bodzi

Nie czytałam książki, mój komentarz dotyczył wyłącznie filmu, po którego obejrzeniu byłam przekonana, że to ta sama osoba. Nie czytałam całego wątku, zobaczyłam pytanie CristineHolly, więc odpowiedziałam. Książkę oczywiście przeczytam i wtedy skonfrontuję ją z filmem. Pozdrawiam :-)

ocenił(a) film na 9
misery76

Zgadza się, jeśli dyskutujemy o filmie - twórcy filmu przedstawili historię tak, że Idgie i Ninny to ta sama osoba. W przeciwieństwie do książki - tam są one dwoma różnymi osobami.

ocenił(a) film na 9
liberty

też tak myślałam ale teraz wydaje mi się to trochę bez sensu.... Idgie i Cleo byli rodzeństwem. Skoro (w filmie) Idgie to Ninny to wynika z tego, że wyszła za swojego brata... :o

ocenił(a) film na 9
annag66

A kto powiedział, że Ninny musiała mówić prawdę? Przecież mogła przedstawić Evelyn tę historię tak, jak się jej podobało. Może nie chciała wszystkiego ujawniać? Nie czytałam książki, ale jeżeli chodzi o film, to myślę, że Idgie i Ninny to ta sama osoba. Gdyby było inaczej, wątpię, że Ninny tak bardzo przeżywałaby historię przyjaźni (miłości?) Ruth i Idgie. Zdjęcia w pokoju też są jakimś tropem. Gdyby była siostrą przyrodnią, żoną brata czy kim tam jeszcze, to raczej nie miałaby całej półki zastawionej zdjęciami akurat tych dwóch przyjaciółek. Może i w książce Ninny i Idgie to dwie różne osoby, ale nie ma co się zacietrzewiać i wpierać innym swojej czy książkowej wersji, ponieważ po pierwsze-oceniamy i interpretujemy tutaj film, po drugie-każdy ma prawo do własnego, niezależnego odbioru tego filmu.

Swoją drogą, film baaaardzo przyjemny. Ciepły i wzruszający. Idealny na ponury dzień :)

aloszkaaa

Zgadzam się z ''aloszkaaa'' oceniamy film, a nie książkę. Też tak myślę, że Ninny to Idgie. Mało jest na temat Ninny jak coś, a Idge samo to gra w karty na początku filmu...zbieg okoliczności? Albo dużo jest wątpliwości w filmie :/

aloszkaaa

Czyli reasumując, wygląda na to, że wg filmu Idgie "ustatkowała się" w późniejszych latach, miała męża, dziecko? Ja także jestem zdania, że film sugeruje, iż jest to ta sama osoba, właśnie tymi scenami, o których wspominali przedmówcy :). Film załagodził niedopowiedzianą kwestię miłości kobiety do kobiety, w końcu się 'opamiętała" i wyszła za mąż... ;) więc może po to był ten cały zabieg.

ocenił(a) film na 8
liberty

bardziej tłumacz tak to przedstawił dodając słowa xD

ocenił(a) film na 7
CristineHolly

Oglądałam wczoraj film i przysnelam. W porównaniu z książka był nudnawy i wiele wątków zostało pominięte. Jako, ze oglądałam film to do głowy mi nie przyszło, ze Idgy i Ninny to te same osoby i rozumiem, ze ktoś kto nie skupił sie dokładnie na początku filmu ma wątpliwości, ale upieranie sie, ze film to film i w filmie moglo byc inaczej mnieczirytowalo. tyle zostało przytoczonych dowodów z filmu, ze Ninny była bratowa Idgy a co poniektórzy uparcie beda twierdzić ze to ta sama osoba

ocenił(a) film na 7
agulajamnik

Ja nie zrozumiem dlaczego w filmie Evelyn z mężem odwiedzają ciocie (Veste) w książce odwiedzała teściowa, a Vesta to była jeszcze inna postać. Takie zmiany, które nie maja wpływu na np. Długość filmu nie musiały byc wnoszone.

ocenił(a) film na 7
CristineHolly

Oczywiście że Idgy i Ninny to ta sama osoba. W filmie i w książce. Nie rozumiem, jak można tego nie rozumieć. Przecież to jest właśnie cały urok tej historii. Ninny jest "dalszą częścią" Idgy.

Zaraz pewnie zjawi się tu jakiś oświecony i z wypiekami na twarzy będzie przypominał, co Ninny mówiła - kto ją przygarnął, za kogo wyszła za mąż i w ogóle. Argument: "Jak mogła wyjść za swojego brata!". A ja się pytam, czy historię z kaczkami, które przeniosły jezioro, też traktujecie na serio? No właśnie. Można zadać więc pytanie, co uważać za prawdę, skoro wszystko może być kłamstwem. Oczywiście może. Cała historia mogła być zmyślona. Ale to już zostawiam każdemu swojej własnej wrażliwości.

Co do filmu jeszcze. Skąd Ninny tak szczegółowo znała historię Idgy i Ruth, jeśli nigdzie jej nie ma w akcji? Oczywiście można tu coś wymyślić, ale nie ma co wymyślać, bo to też nie przypadek. Idgy celowo podaje się za Ninny i opowiada swoją młodość jak o jakiejś historii, której przygląda się z boku (baśni, której przygląda się z perspektywy lat). Wprowadza przy tym kilka fałszywych tropów, na które dają się nabrać co mniej uważni czytelnicy, ale my miejmy się na baczności.

ocenił(a) film na 9
cheffos

Zgadzam się z powyższym. Poza tym nikt oprócz 4 osób nie wiedział co się stało z mężem Ruth. Wiedzieli tylko Idgie, Sipsey,
Big George i Smokie.

ocenił(a) film na 7
Podbrozny

Dziwna sprawa, ponieważ w obsadzie jest napisane że:
Mary Stuart Masterson to Idgie Threadgoode
Jessica Tandy to Ninny Threadgoode

Zawsze spotykałem się z czymś takim,że w przypadku wspomnień z młodości,gdy opowiada to jedna autorka ( starsza ) a gra młodsza to w obsadzie pojawiłoby się coś takiego :
Mary Stuart Masterson to Idgie Threadgoode ( starsza Idgie )
Jessica Tandy to Idgie Threadgoode ( dorosła Idgie )

coś w tym stylu w nawiasach. Do końca nie wiadomo czy to ta sama osoba :)

ocenił(a) film na 7
fcszydera

Idgie i Ninny mogą ze sobą współistnieć jako dwie osoby, a że jest to jedna osoba, nigdzie nie ma napisane wprost, dlatego byłoby błędem wyjaśnianie tego w obsadzie.

ocenił(a) film na 8
fcszydera

to byłby ogromny spoiler dla widza

ocenił(a) film na 7
cheffos

Bzdura. W książce parę razy było odwołanie do Ninny - brała udział w akcji,
Nawet samo zakonczenie ksiazki na to wskazuje, Evelyn jedzie na grób Ninny i w miejscu grobu Ruth widzi miód (rozdzial wczesniej mozemy przeczytać o przydrożnej pszczelarce, która sprzedaje miód) więc to oczywiste ze Idgie i Ninny to nie ta sama osoba.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones