Snowpiercer: Arka przyszłości

Snowpiercer

2013 2 godz. 6 min.
6,2 78 535
ocen
6,2 10 78535
19 973
chce zobaczyć
6,9 16
ocen krytyków
{"rate":6.9375,"count":16}
powrót do forum filmu Snowpiercer: Arka przyszłości
 • Mysiator ocenił(a) ten film na: 8

  Snowpiercer jest filmem na tyle odjechanym od rzeczywistości że można go interpretować w kategoriach symbolicznych.
  Według mnie pociąg jest kulą ziemską - przyjaznym ludziom miejscem, otoczonym ze wszystkich stron przez mroźny i pozbawiony życia kosmos. Natomiast podróż głównego bohatera symbolizuje podróż gatunku ludzkiego. Zaczyna się od prymitywnej kultury żywiącej się odpadkami, jednak w miarę posuwanie się naprzód bohatera - czyli ludzkości, pojawia się hodowla roślin i zwierząt, potem powszechna edukacja. Im dalej w rozwoju posuwa się człowiek tym więcej ma czasu na zbytki - eleganckie stroje i imprezy.
  W końcu, dzięki postępowi, staje się on równy bogu. Bóg albo Przyroda są w stanie ustąpić człowiekowi, ale on przez swoje ludzkie odruchy (w filmie współczucie i litość, jednak mogłaby to być też nienawiść lub gniew) niweczy cały plan i doprowadza do katastrofy całej planety. Jedynymi ocalałymi jest grupa astronautów, którzy odkrywają że w kosmosie można żyć, choć może być na to już za późno.

  To oczywiśćie jeden z możliwych sposobów zrozumienia filmu. Można też nałożyć interpretacje o walce klas, rewolucji pożerającej swoje dzieci albo międzynardowym spisku polityków. Ale to zostawiam innym.

 • brutus35 ocenił(a) ten film na: 7

  Mysiator Choć daleko mi do takiego rozumienia filmu, to przyznaję, że bardzo zgrabnie Ci to wyszło. :)

 • kadlub ocenił(a) ten film na: 8

  Mysiator Napisałem komentarz, który został usunięty. Cenzura?

 • reddevils777 ocenił(a) ten film na: 8

  Mysiator Sprytnie to wymyśliłeś. Bardzo ciekawa interpretacja.

 • OmniModo ocenił(a) ten film na: 9

  Mysiator Pociąg to nasz obecny "cywilizowany" świat wraz z podziałem na biednych i bogatych oraz klasy społeczne. Jak ktoś już napisał , katastroficzny koniec w filmie oznacza konieczność drastycznych dla ludzkości. Obecny świat jest już tak zepsuty, że rewolucje, zmiana ludzi u władzy czy ustrojów politycznych niewiele pomoże. Jak ten filmowy pociąg na torach od dawna krążymy w kółko. I co rok znów to samo. Tylko jakaś mocna, fundamentalna zmiana jest w stanie uratować ludzkość, może z tej wielkiej katastrofy wyłoni się nowa, lepsza ludzkość ...

 • mlody969 ocenił(a) ten film na: 7

  OmniModo Nie widzę tu żadnego cywilizowanego świata, widzę za to antyutopię. Pociąg symbolizuje totalitaryzm w którym każdy ma swoją rolę do wykonania, mamy izolację oraz kult jednostki.

 • ellsworth ocenił(a) ten film na: 8

  Mysiator Bardzo ciekawa interpretacja. Moze trochę zbyt dosłowne z tymi astronautami i kosmosem

 • tomash74 ocenił(a) ten film na: 8

  Mysiator Dobra interpretacja choć uważam że to tylko część zawartej w nim symboliki. Film w warstwie interpretacyjnej jest zdecydowanie wielopoziomowy. Tam każda postać i wydarzenie ma swoje znaczenie i sens tak jak w Matrixie, który bezsensownie został rozpisany na 3 części .