PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32140}

Solaris

Solyaris
7,3 10 697
ocen
7,3 10 1 10697
7,3 20
ocen krytyków
Solaris
powrót do forum filmu Solaris

Wady tego filmu: strasznie słaba gra aktorska (naprawdę!), jakby grali w teatrze, praktyczny brak muzyki (wygląda to jak teatr telewizji, mało emocji), słabe zdjęcia, brak dynamiki, wszystko jakieś takie statyczne. Do tego nonsensowne dłużyzny - film mógłby być o godzinę krótszy i widz by nie zauważył różnicy.

Zalety: klimat bliższy powieści Lema niż w filmie Sodherberga, choć wciąż skupiający się na wątku psychologicznym i spychający w kąt równie ważny (w książce) problem Oceanu i możliwości/granic ludzkiego poznania (dodajmy: u Sodherberga ta płaszczyzna w ogóle nie istnieje). Z zalet techicznych: fajna scenografia.

Ogólnie wydaje mi się że Solaris jest nie do przeniesienia na ekran, bez wielkiego budżetu i epickiego rozmachu typu 4-godzinny film :)

ocenił(a) film na 10
zgniatacz_galaktyk

Idź stąd oglądać amerykańskie filmy. Proszę. Tarkowskiego nie ogląda się dla akcji. Brak akcji to nie jest nieudolność reżysera, takie jest zamierzenie. Jeżeli kiedykolwiek trafisz jeszcze na Tarkowskiego, nie oglądaj. Nie jesteś typem człowieka, który pokocha jego twórczość.

ocenił(a) film na 6
JohnyBanana

Kino ma pewien warsztat który określa sposób realizacji filmu, montażu, ujęć, cięć, prowadzenia historii i tak dalej. Jeśli ktoś ci powiedział że film ambitny to taki który łamie większość reguł przyzwoitego warsztatu kinowego, który lekce sobie waży formę i za nic ma kanony - to nabrał cię ten ktoś. Jeśli wirtuoz gitary gra improwizowaną jazzową solówkę wychodząc raz na jakiś czas poza skalę wiedząc co robi - to jest to genialne. Jeśli gra cały czas poza skalą to fałszuje, staje się nieodróżnialny od amatora który pierwszy raz gitarę trzyma w ręku. Tarkowski właśnie cały czas 'fałszuje' jako reżyser, jest to niebywale irytujące, jego filmy są nieodróżnialne od produkcji amatorskich. Gość po prostu ma taki styl. Ja tego nie kupuję w ciemno, a na pewno nie w całym pakiecie.

Jestem mega wielkim fanem Lema, Solaris czytałem wiele razy, uważam że wersja Tarkowskiego jest nieco lepsza niż Sodherberga bo jest bliższa duchowi książki. Zeby było jasne - ten film nie jest tragiczny. Da się go obejrzeć. Ale jest co najwyżej przeciętny. Geniuszu równego Lemowi u Tarkowskiego nie widzę nawet przez największe szkło powiększające...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones