PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750258}

Split

7,3 191 476
ocen
7,3 10 1 191476
6,0 36
ocen krytyków
Split
powrót do forum filmu Split

Sam pomysł o osobie cierpiącej na zaburzenia dysocjacyjne świadomości miał ogromny potencjał ale... nie jestem w stanie zrozumieć wątku z bestią. Jak dla mnie osobowością stojącą za pomysłem porwania dziewczyn, powinien być tradycyjny psychopata, bo robi się z tego nietrafione sf. Wspomnę jeszcze chwyt na roznegliżowane nastolatki ganiające tu i tam...litości. McAvoy ratuje cały film, genialna kreacja :)

ocenił(a) film na 8
eczyz

Dla mnie Bestia łączy w sobie dwa aspekty:
1. jest czymś w rodzaju jednej, spinającej wszystko osobowości, takiej superwypadkowej pozostałych,
2. Jako potwór jest uosobieniem wszystkich strachów. Musi być przerażający, zwierzęco sprawny oraz robić to, co robią potwory w dziecięcym umyśle - zjadać dziewice.
Dodatkowo jest jeszcze mowa o tym "co ma się dokonać" i o rytuale. Wszystko to jest całkiem pierwotny, tak jak Bestia, która ma wreszcie wszystkich ochronić.

ocenił(a) film na 5
Domitronic

nie miałam tutaj problemu z interpretacją sensu istnienia bestii, po prostu jak dla mnie przedobrzyli łącząc thriller psychologiczny z fantasy, lepiej gdyby trzymali się jednego gatunku

ocenił(a) film na 8
eczyz

Nie jestem pewien na ile to jest fantastyka, niestety. O ile wierzyć Peterowi Wattsowi (a można mu wierzyć o tyle, że zwykle skrupulatnie sprawdza swoje źródła), wszystkie opisane przez Dr Fletcher przypadki osobowości wielorakich, to autentyczne przypadki. Autor scenariusza jedynie poszedł o krok dalej. Może faktycznie nieco przesadził, ale w tym filmie jest mniej fantastyki niż mogłoby się zdawać. Nie wiem tylko czy jedna osoba faktycznie może pomieścić aż tyle osobowości.

ocenił(a) film na 6
Domitronic

Mniej fantastyki serio? Zdajesz sobie sprawę, że Bestia dosłownie miała nadludzkie moce? I, ze wprost zrobiono z tego fragment superhero uniwersum i stworzą sequel w którym Horda najpewniej będzie tłukła się z niezniszczalnym Brucem Willisem?;>

ocenił(a) film na 8
Dealric

Chodzi mi o to, że bestia jest jedynym fantastycznym elementem tego filmu.

ocenił(a) film na 6
Domitronic

Która sprowadza cały wątek DID do wątku fantasy ergo sprowadzając do tego calutki film.

ocenił(a) film na 8
Dealric

No nie. To była próba podejścia do fantastyki od strony prawdziwego świata. Zupełnie jak Niezniszczalny. Elementy fantastyczne nadal nie czynią opowieści dość mocno stojącej na psychologii i nauce kompletną fantastyką.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones