PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97274}

Strach zżerać duszę

Angst essen Seele auf
7,6 2 021
ocen
7,6 10 1 2021
7,8 12
ocen krytyków
Strach zżerać duszę
powrót do forum filmu Strach zżerać duszę

Trzeba zabić tę miłość...

użytkownik usunięty

Strach zżerac duszę to mój drugi film Fassbindera,i jestem już z niego w pełni zadowolony. Jak w Quarrelle <również dzieło wybitne> raziła mnie teatralnośc wypowiadanych słów,groteskowe zachowania bohaterów,czy irytujące scenki w barze tu mamy istny majstersztyk !
Dialogi biją o realizm,a gra aktorska przypomina odgrywanie własnego życia. Muzyka pojawia się i owszem,raczej z offu,ale jeżeli już jest to kojąca i wprawiająca w magiczne osłupienie.
Pewnego jesiennego wieczoru,50 paro letnia Emmi Kurowski wybiera się do baru aby posłuchac muzyki i napić się szklankę Coli.
w BARZE jest pare osób,obcokrajowców ze swoimi dziewczynami.
Gdy fikuśna,zagraniczna muzyka cichnie,pojawia się ulubiona melodia Emmi a jeden z owych wytwornych czarnoskórych mężczyzn prosi ją do tańca. Zagraniczny gośc,mówi że nie zna za dobrze niemieckiego i pracuje w naprawach samochodowych. Po skończonym tańcu,proponuje że odprowadzi Emmi do domu choć jest to budynek obok.
W mieszkaniu wypijają szklaneczkę koniaku,gawędzą o życiu,Ali bo tak każe się do siebie Marokańczyk zwracać,zostaje na noc.
po paru dniach Ali i Emmi będą już szczęśliwymi kochankami mającą za sobą całe miasto które pragnie aby ta miłośc się skończyła.

do czasu,aż nie zapoznałem się z kinem Johna Cassavetesa nie sądziłem,że film obyczajowy może być arcydziełem.
Po zapoznaniu się jednak z takimi tytułami jak Strumienie miłości, Kobieta pod presją,czy właśnie kino Rainera Fassbindera coraz bardziej w tym przekonaniu się utwierdzam. Jak pisane było wcześniej,film jest tak bardzo prawdziwy i realistyczny że dużą możliwością jest że Jedynka niedługo wyemituje go w serii: Prawdziwe historie :>
Tytuł wypowiedzi bardziej pasuje do tego filmu niż do pospolitego dramaciku społecznego z lat 70-tych której rezyserem jest bardzo cieniutki Janusz Mrogenstern <director Mniejszego zła które wchodzi na ekrany,dla nieobytych>. Przyjaciółki,rodzina,barmanka,czy nawet zwykły sprzedawca odwrócą się od Emmi i każą jej żyć jak trędowatej z daleka od ludzi,mającą otworzyć usta tylko do swojego kochanka który wraca do domu po 19:00. Sytuacja jednak diametralnie się odwróci,kiedy to sam Ali zostawi Kobietę samą...
jak sie to wszystko skończy,szczęsliwie ? smutno ? na to Fassbinder nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi,zdradze jednak że ta cudowna miłośc skończy się tak samo jak się zaczeła. W barze przy ulicy,przy tej samej cholernej,pięknej melodii z szafy grającej,z tymi niesamowitymi a tak prostymi słowami,wzruszającymi gestami.

to co w tym filmie najbardziej mi się podoba i zostało już poruszone przez innego usera na tym forum,to bardzo ciekawe zdjęcia.
Rainer przygląda się swoim bohaterom z równych punktów widzenia <bardzo interesująco wykorzystał ten zabieg Neill Blomkamp w swoim wielkim "Dystrykcie 9">,a to zza drzwi,a to w łazienkowym lustrze,to znów z punktu widzenia właściciela sklepu spożywczego na rogu.
Inne postrzeganie życia drugiego człowieka,tak bym to nazwał. W końcu sam gigant współczesnego kina Bela Tarr również zastosuje ten zabieg w swoim wielkim "Szatańskim tangu" czy już troche mniejszym ;) Potępieniu.
Kolejna rzecz która w "Strachu.." zachwyca ...a mniejsza o to.
w tym filmie wszystko zachwyca ;D i co najlepsze nie da się tego opisać.
dlatego z całym sumieniem,decyduje się na ocenę 9 z malutkim wskazaniem na arcydzieło,a kolejne filmy R.W.F juz ściągam.

ocenił(a) film na 9

{SPOILER}
Dlaczego uważasz, że ta miłość się skończyła? Odniosłem zupełnie przeciwne wrażenie, mianowicie, że wybuchła na nowo. Emmi i Ali zrozumieli w jaki sposób się ranią, a kiedy stało się jasne, że nadal się kochają, postanowili dać sobie drugą szansę.

użytkownik usunięty

"po paru dniach Ali i Emmi będą już szczęśliwymi kochankami "

Dla mnie to uczucie to był emocjonalny odpowiednik wrzodów na żołądku. Człowieka coś tam żre to chwyta się różnych sposobów, żeby to zagłuszyć. "Szczęśliwi kochankowie" Dobre sobie!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones