PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=555}

Tajemnice Los Angeles

L.A. Confidential
7,7 83 210
ocen
7,7 10 1 83210
8,0 28
ocen krytyków
Tajemnice Los Angeles
powrót do forum filmu Tajemnice Los Angeles

Odkąd obejrzałem ten film zastanawiam się nad jedną rzeczą: czy można ten film zakwalifikować do kina noir. Osobiście widzę tu wiele cech charakterystycznych dla tego gatunku. Co wy o tym myślicie?

ocenił(a) film na 9
Midgardsorm

Nie dla mnie. Według mnie Noir = Chinatown Polańskiego.

Kniaz4815

"Chinatown" to już stylizacja, nawiązanie, nie jest to film noir w ścisłym znaczeniu. Noir to "Sokół maltański", "Asfaltowa dżungla". "Chinatown" i "Tajemnice Los Angeles" to neo-noir. I moim zdaniem, "Tajemnice" to najlepsze neo-noir od "Chinatown" właśnie - powieść, której "Tajemnice" są ekranizacją też zalicza się do tego gatunku. Zresztą do gatunku neo-noir nie muszą należeć filmy stylistycznie związane z noir, korzystające wprost z jego sztafażu (fedory, lata 40.), tylko używające elementów formalnych. Dlatego do neo-noir zalicza się między innymi "Memento" Nolana.

ocenił(a) film na 8
Midgardsorm

co znaczy film noir?

ocenił(a) film na 9
hupcio

http://pl.wikipedia.org/wiki/Film_noir

użytkownik usunięty
Midgardsorm

Neo noir.

ocenił(a) film na 8
Midgardsorm

to w takim razie wydaje mi sie ze noir to bardziej lata 30

użytkownik usunięty
hupcio

Noir to lata 40 i początek 50.

ocenił(a) film na 7

Definicji filmu noir jest chyba tyle ilu kinomanów :P. Niektórzy do kina noir zaliczają Mrocznego Rycerza (polecam tagi na imdb, chociaż to nie wszystko). Wikipedia też tego nie rozwiąże. Pozdrawiam.

duraq

Większość moich znajomych korzysta z rad cioci Wikipedii przygotowując się do sesji. Nic dziwnego, że później mamy takie sytuacje w kraju co to mosty się walą pod naporem napadanego śniegu ;-)

jamesdawid

"Chinatown" i "Tajemnice Los Angeles", to neo-noir. Próba odtworzenia na nowo klimatów ze starych, czarno-białych amerykańskich kryminałów, takich jak np. "Sokół maltański" i "Podwójne ubezpieczenie".

http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Co+znac zy+Film-Noir,361401

ocenił(a) film na 7
Midgardsorm

Ten film byłby Noir, gdyby finalnie to Lynn położyła łapę na heroinie i gdyby okazało się na koniec, że to ona rozkładała karty ;D

mamakin

a ja wszedłbym w nią po same jaja jak zwierze.

ocenił(a) film na 7
Hrotghar

Coś niewyżyty jesteś. Powiedz to samo jakieś koleżance a nie mi, to może ci da. Poważnie piszę ;)

Hrotghar

"Wszedł byś", zakwiczał, zlał się i wyszedł. A tak z ciekawości : "po same jaja", czyli ile, licząc od napleta? 8-10 cm?... "Zwierzę"? Owszem - a konkretnie Oryctolagus cuniculus...

Pluto24

nie dyskutuje z "ludźmi" którzy w najwyżej ocenionych mają zielona milę

Hrotghar

Ja pier..lę! Riposta roku ;-D.
Weź nażeluj sobie prawicę i idź do kąta "wejść (w którąś z koleżanek) po same jaja, jak zwierzę". A na dyskusji z Tobą zależy mi jak na hemoroidach, dzieciaku ...

Midgardsorm

Chyba raczej neo noir, bo kino noir jako takie umarło gdzieś na przełomie lat 50. i 60.

ocenił(a) film na 8
NickError

Dokładnie :) To neo-noir.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones