film

Temple Grandin

2010
1h 43m
7,8 20 832
oceny
7,8 10 1 20832
6,7 6
ocen krytyków
Biograficzna opowieść o Temple Grandin, kobiecie dotkniętej autyzmem, która pomimo choroby została ekspertem w dziedzinie hodowli bydła. więcej mniej
Temple Grandin zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złoty Glob
Film zdobył nagrodę Złoty Glob, 14 innych nagród oraz 20 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Nagrodzona siedmioma statuetkami Emmy historia autystycznej kobiety, która mimo przeciwności losu osiągnęła w życiu sukces i spełniła swoje marzenia. Temple Grandin (Claire Danes) urodziła się z autyzmem i zaczęła mówić dopiero w wieku czterech lat. Dziewczynka miała trudności w szkole i nie radziła sobie w kontaktach z innymi ludźmi.Nagrodzona siedmioma statuetkami Emmy historia autystycznej kobiety, która mimo przeciwności losu osiągnęła w życiu sukces i spełniła swoje marzenia. Temple Grandin (Claire Danes) urodziła się z autyzmem i zaczęła mówić dopiero w wieku czterech lat. Dziewczynka miała trudności w szkole i nie radziła sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Zawsze jednak mogła liczyć na wsparcie ze strony matki (Julia Ormond), która robiła wszystko, by córka prowadziła normalne życie. Temple dużo czasu spędzała na farmie wujostwa, gdzie nauczyła się miłości i współczucia dla zwierząt. Jako dorosła kobieta zaangażowała się w propagowanie wiedzy o autyzmie i właściwym traktowaniu zwierząt rzeźnych. Zaprojektowała wiele specjalnych urządzeń do humanitarnego ich uboju. Jej działania zostały docenione m.in. przez międzynarodową organizację PETA. Dziś jest cenionym naukowcem - profesorem na Stanowym Uniwersytecie w Kolorado.

na podstawie
Temple Grandin (książka) / Margaret Scarciano (książka)
studio
HBO Films (przedstawia) / Ruby Films
tytuł oryg.
Temple Grandin
inne tytuły
Gdy Temple wysiada z samolotu, jest rozpraszana przez wirujące śmigła samolotu, jednak gdy kamera się oddala, widać, że śmigła są nieruchome.
Gdy ciotka Temple rozmawia przez telefon (jest rok 1966) widzimy, że używa złącza RJ11. Takie złącza nie były używane do roku 1970, a w powszechnym użytku znalazły się dopiero po roku 1980.
Niewidoma współlokatorka Temple niepoprawnie odczytuje tekst książki w alfabecie Braille'a.
Największą siłą filmu jest sam życiorys bohaterki. Lecz nie znaczy to, że twórcom można umniejszać zasługi. więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wahałem się między 8 a 9, ale ich zaciekawienie pokazało mi, że na 9 ten film zdecydowanie zasługuje. Jak w życiu przeplatają się w nim momenty wzruszające i zabawne.
Osobiście film mnie niczym nie zaskoczył, ale myślę, że bardzo przybliża zjawisko autyzmu u osób wysokofunkcjonujących ludziom, którzy nie bardzo mogą...

więcej

Rewelacja

ocenił(a) film na 9

Dawno mi się nie zdarzyło siedzieć prawie dwie godziny przed telewizorem i prawie nie mrugać :) Nie strzelali, nie ścigali się samochodami, nie latali statkami kosmicznymi, tylko obserwowali krowy - a mimo to byłam zafascynowana. Fantastyczna historia, tym bardziej, że prawdziwa, świetnie zrealizowana i wciągająca....

Na ten dramat warto zwrócić uwagę chociażby z jednego powodu - gdyby nie był to film przeznaczony do TV (a do kin), to bardzo prawdopodobne, że Natalka Portman nie dostałaby jednak Oscara w tym roku (i piszę to z pełną odpowiedzialnością). Po prostu to co zrobiła na ekranie Calire Denes to normalnie masakra, która...

Dziękuję

ocenił(a) film na 10

Dziękuję, że takie filmy powstają, choć powinny być one bardziej nagłaśniane.
Do niedawna nie miałam większego pojęcia o tym czym jest autyzm, ale seans Temple Grandin skłonił mnie do zgłębienia tematu i odkrycia, że ja również jestem w spektrum (zespół Aspergera)... Tylko dlaczego tak mało się o tym mówi?
Sam film...

więcej

Podoba mi się stwierdzenie Temple : "Krowy nie są groźne-są przewidywalne. Gdyby ludzie ich nie jedli-siedziałyby w ZOO. Dlatego należy im się szacunek " (...)