Tenet

2020 2 godz. 30 min.
7,0 22 542
oceny
7,0 10 1 22542
24 225
chce zobaczyć
5,9 28
ocen krytyków
{"rate":5.92857,"count":28}
powrót do forum filmu Tenet
  • ryssiook ocenił(a) ten film na: 5

Film mnie zwyczajnie zmęczył. Do reżyserii, realizacji, efektów (prawdziwych i tych komp.) trudno się doczepić, to tak samo jak w przypadku "Incepcji" mógłbym napisać wiele złego o scenariuszu. Zakręcony. zapętlony, nielogiczne i niezrozumiały. Do tego stopnia , że widz - ja - juz nie analizuje pokrętnych pseudonaukowych wywodów tylko zagubiony siedzi i ogląda. Zastanawianie się co dlaczego, skąd itd nie ma sensu a listę bzdur scenariusza mógłbym wymieniać i wymieniać, choć może i można byłoby je zbyć tym, że to kolejne paradoksy itd. Przed premierą filmu, np przed na nowo puszczają w kinach Incepcja były trailery wypowiedzi samego Nolana jak i aktorów i na ich podst.szedlem do kina naprawdę podekscytowany. Porażka! I o ile w Incepcji broniła się obsada że świetnymi rolami Leonarda, Hardy'ego tak tutaj... Hm... Niezły Pattinson, jak zawsze Branagh się całkowicie dla mnie niepasujacy tu aktor główny. Może poza scenami walk.

• dawidoselka036 ocenił(a) ten film na: 6

ryssiook Opinia z ktorą się zgadzam

• dokurobei ocenił(a) ten film na: 5

ryssiook Totalnie zgoda! Poza tym to jest jednak pewien rodzaj nieuczciwości, że na początku filmu (SPOJLER?) mówimy widzowi, że zawieszamy podstawowe zasady fizyki, co daje nam usprawiedliwienie dla pokazywania w dalszej części filmu... w zasadzie czegokolwiek. A jakąkolwiek krytykę zbyć można "no ale przecież powiedzieliśmy, że zawieszamy czas".

Muszę się przespać z oceną, ale dla mnie to coś z przedziału 4-6, bo jednak mam wrażenie, że w pięknym pazłotku dostałem zwyczajnego landrynka, a nie lubię być tak oszukiwany.

• matlas ocenił(a) ten film na: 9

dokurobei Gdzie był taki moment, gdzie jest mowa o braku podstawowych praw fizyki? Bo ja chyba nie widziałem tego. Za to była jak najbardziej fizyka kwantowa zgodną z tą poza filmem :)

• gazza76 ocenił(a) ten film na: 9

matlas Bo wiesz - teraz jak ktoś czegoś nie rozumie to zaczyna bajdurzyć o "braku praw fizyki", "dziurach w scenariuszu", "niezrozumiałym scenariuszu" etc etc. :)

• ryssiook Pójść na film Nolana i oczekiwać łatwego kina to jak.pojsc na Tarantino i brać wszystko na 100 procent poważnie. Nie chcę Wam się analizować to ok napiszcie że film nie przypadł do gustu ale nie że to jest stek bzdur! Nie znam bardziej 'hard' scifi w światowym kinie niż Nolan!

• tymaz Stary...obejrzyj ten film o dopiero potem napisz komentarz. Ja uwielbiam Nolana, zawsze jak wychodzi jego nowy film to dla mnie jest święto lasu ale Tenet, nie licząc batmanów, to zdecydowanie najgorszy jego film.

• dakowski Oczywiście że obejrzałem i dla mnie top 3 Nolana obok Interstellara i Prestiżu

• gazza76 ocenił(a) ten film na: 9

tymaz Zgadzam się. TENET to raczej przykład inteligentnego filmu, który przerósł widownię. W dobie kolejnej odsłony kasowej serii "Szybcy i wściekli" (cz jakoś tak) - wcale mnie to nie dziwi.

• gazza76 dokladnie, nie wiem czy sie smiac czy plakac kiedy ktos daje 4-6 Tenetowi, w porownaniu z jednym z ostatnich filmow akcji np. John Wick 3 - oeasu pierwszy raz w zyciu tak sie umeczylam na filmie, jakis zarys fabuly jedynie, na ponad dwie godziny filmu moze przypadlo 5 min dialogu, sceny walk byly dobre, ale tam tego byl wrecz przesyt.
    Tenet to kolejny film Nolana ktoremu nic nie brakuje do jego pozostalych filmow, poziom jak najbardziej na topie, wszystko bylo dopracowane co do cala. czy byl chaotyczny? oczywiscie ale i w chaosie mozna sie odnalezc, na tym polega zabawa z filmami Nolana, jak juz zalapiesz raz to pozniej chce sie jeszcze wiecej takich seansow!

• matlas ocenił(a) ten film na: 9

karinatasza Idąc na film akcji oczekuje akcji a nie fabuły i dramatu postaci. Jonn Wick 3 jest super bo jest ciągła akcja bez tracenia czasu. W Tenet minusem właśnie jest ta postać żony, jej ckliwe rozkminy itd. Jakby było tego mniej a skupienie się na akcji/zawirowania w czasie to by było jeszcze lepiej :)

• nietzsche ocenił(a) ten film na: 5

gazza76 A co tam było inteligentnego?

• gazza76 xD oczywiscie przerosl a ty jestes taki inteligentny, ze jako jeden z nielicznych go zrozumiales XD hahaha, myslalem, ze ten mit, ze nolan to jest jakis wizjoner juz dawno minal, bo co by o nolanie nie mowic kreci dobre ale w dalszym ciagu kino popcornowe i nie ma tu nic do rzeczy, ze kreci sie wokol sci fi. Nolan ma najgorszy typ fanow, glupkow ktorym wydaje sie, ze cos wiedza.

• gazza76 Tylko ze sceny w tym filmie byly rodem ze szybkim i wscieklych. Glowny bohater zlamal wytrych? To odgadl sobie kod do drzwi. Koles wypychajacy w pojedynke warzace kilka ton zloto z swmolotu, a jak! Strzezony konwoj ktory pozwolil na kilka km zajechac sie z kazdej strony turami i nic z tym nie zrobili - jest! Moglbym jeszcze wymieniac i wymieniac sceny z tego inteligetnego filmu ktorego jak przyznali sami aktorzy nie rozumieja.

• Alex_Tyler ocenił(a) ten film na: 9

tymaz Ja bym zamiast nich dał Dark Knight i Incepcję. W każdym bądź razie to 5 najlepszych filmów Nolana sci-fi, bo Dunkierki i Memento nie wliczam ze względu na brak sci-fi.

• mgorni ocenił(a) ten film na: 6

dakowski No przekombinował tym razem po prostu.

• LIAJ ocenił(a) ten film na: 7

ryssiook Rozumiem, że można podczas pierwszego seansu nie zrozumieć wszystkich zawiłości scenariusza. Rozumiem, że tematyka filmu nie każdemu musi odpowiadać. Idąc jednak na film Nolana nie należy oczekiwać prostego w odbiorze filmu. Nie jest to najlepsze dzieło tego reżysera (trzeba to przyznać), ale nie znaczy to, że film jest zły. Nawet jeżeli jest to najgorszy film, jaki stworzył Pan Nolan to nadal jest on ponad przeciętny jeżeli chodzi o jakość wykonania. Muzyka świetna, aktorstwo dobre, scenariusz z trochę prostą historią. Może nie wybitny, ale jednak spójny (co jest trudne, jeżeli weźmiemy pod uwagę tematykę). Najgorszą cechą filmu są chyba dialogi. Nie uważam, że jest to film wspaniały, ale dużą przesadą jest stawianie go na półce 5/10 razem z np. "Procederem", czy "Underdog" tak jak autor komentarza.

• Trystul ocenił(a) ten film na: 5

LIAJ Argumenty o porównywaniu filmów przemawiają do mnie jak porównywanie przyrodzenia, 2/10 niefajnie... film słaby, długi, do moemntu nudny, dialogi jak z kreskówki a postaci zbudowane na kolanie, żeby ktoś się nie przyczepił ze bezpodstawnie to mówię to Jestem tygrysem i możesz mnie podziwiać i tylko czekać na atak... a co do historii to mieszanie z czasem zawsze będzie stąpaniem po cienkiej warstwie lodu...

• LIAJ ocenił(a) ten film na: 7

Trystul Chodzi mi o to, że należy być stałym w swoich ocenach i brać pod uwagę różne czynniki wpływające na film, a nie tylko swoje subiektywne zdanie po seansie. Film jako film Nolana nie jest najlepszy, ale jako Film na pewno nie jest słaby, ponieważ jego realizacja jest bardzo dobra.

• LIAJ Oczywiście że wizualnie jest dobrze zrealizowany co nie neguje tego że nie wszystko zagrało.

LIAJ Tu nie ma żadnych zawiłości, są za to dziury i totalna niekonsekwencja

• nietzsche to samo bylo w incepcji

• ryssiook czemu pseudonaukowe wywody? jak czegos nie rozumiesz to wcale nie musi oznaczac ze to sa brednie ... jak ktos jest zagubiony na tym seansie to wcale sie nie dziwie bo film nie jest prosty jak budowa cepa, czyt. zabili go i uciekl albo ten sie zakochal a ta nie chciala :D. nie wiem na co liczyliscie idac na film nolana, przeziez to jest taka troche incepcja 2 z wiekszym rozmachem. a teraz pomyslcie,sobie jak musial sie czuc ktos kto ogarnial ten film i nadazal za akcja ;)

• BenMaciag ocenił(a) ten film na: 10

fmarshall27 Well said!

• PinkySuavo ocenił(a) ten film na: 10

fmarshall27 No akurat nie da się nie ukryć, że było to pseudonaukowe, bo nie do końca miało to sens, jednak niektóre rzeczy nawet w miarę spoko wyjaśniali

• Stasiekson ocenił(a) ten film na: 5

fmarshall27 tylko że nie chodzi jedynie o rzeczywistość tych procesów (come on, nikt nie wymaga, żeby akcyjniak scifi był zgodny z prawami fizyki, nawet jeśli tak twierdzą bohaterowie), a o bardzo chaotyczne przedstawienie historii. sam miałem wrażenie, że z pierwszej połowy filmu wycięto z połowę materiału

• Stasiekson nie wiem czego ludzie spodziewaja sie po nolanie, te filmy nie sa proste i wylozone jak na tacy... mi sie umiarkowanie podobało ale kazdy moze miec inne odczuca. gdyby nie gusta to bysmy tu nie pisali :D

fmarshall27 Z tym trudno się nie zgodzić, mówię tylko, że nawet na tle pozostałych filmów Nolana, tenet jest moim zdaniem bardzo chaotyczny, i nie chodzi tylko o scenariusz, a o montaż i tempo historii w pierwszej połowie. Ale masz oczywiście rację, każdemu podoba się inaczej. Śmieszą mnie tylko ludzie, którzy twierdzą, że trzeba mieć ponadprzeciętny umysł, żeby się jakkolwiek połapać xd

• Stasiekson no tutaj akurat mysle, ze osoby ktore nie sa otwarte na swiat moglyby miec mala frajde z seansu a jak widzialem minu dziewczyn po seansie to juz wiem co one sobie myslaly :D

fmarshall27 Każdy film może się nie spodobać, jeśli bardzo tego chcemy. Ja mogę mówić tylko o sobie, a byłem nastawiony naprawdę pozytywnie

fmarshall27 I to też nie tak, że absolutnie nic mi się nie podobało. Sceny akcji w drugiej połowie (razem z ostatnią sekwencją, która też moim zdaniem nakręcona była trochę chaotycznie) naprawdę potrafią trzymać w napięciu. Ale jeśli mam się męczyć przez 1,5 godziny dla godziny solidnej rozrywki, to nie jest dla mnie dobry film...

• sieniuu ocenił(a) ten film na: 10

Stasiekson Miałeś wrażenie że w pierwszej połowie filmu wycięto część materiału bo ten materiał wrócił w końcówce ;)

sieniuu Raczej chodzi mi o jakiś przystanek, odpoczynek od nieustannej ekspozycji, moment, w którym widz i bohater nie byliby bombardowani mnóstwem informacji. Racja, w drugiej połowie filmu są 2 czy 3 takie sceny (może dlatego też jest tą lepszą polową), ale w żaden sposób nie wpływa to na pierwsze 1,5 godziny

fmarshall27 To wyjasnij może , co ty z tego filmu z zrozumiałeś. Bo jeżeli piszesz o Incepcji 2 to znaczy, że nic.

• nietzsche piszac incepcja 2 mialem namysli tylko i wylacznie sposob przekazania filmu i jego zawilosc ... w zadny wypadku nie mysle ze to jest kontynuacja xd. co do tłumaczenia to nie wiem czy lepiej niz w filmie wytlumacze ci schemat poruszania sie do tylu w tej samej lini czasowej, odpal sobie jakis film na youtube jak madre glowy wszystko tlumacza. jadna z ciekawszych teorii, na ktore trafilem to ta, ze postac grana przez Pantinsona to byl ten maly chlopak (syn glownego zlego) poruszajacy sie w czasie, ktory obalil tzw paradok dziadka :D bez watpienia ten film zasluguje na jesczze jeden seans ale nie teraz, musze go troche zapomniec, pozdro!

• ryssiook Skoro widzisz logiczne błedy w Incepcji to nieźle się zapętliłeś kolego

• ryssiook Przyznaj, ze film Cie przerosl i go nie zrozumiales

• wiernikosia ocenił(a) ten film na: 3

ryssiook Męczący - to najkrótsze i najbardziej trafne podsumowanie filmu

ryssiook To, że czegoś nie rozumiesz, nie znaczy, że nie jest logiczne. Też sporo nie rozumiałem, ale o to chodzi w filmach Nolana, że trzeba trochę się zastanowić.

• eli2 ocenił(a) ten film na: 5

PinkySuavo Film tak "skomplikowany" , że skojarzył mi się z bajką "Nowe szaty Cesarza"

PinkySuavo to, że czegoś nie rozumiem może oznaczać np to, że scenariusz jest napisany w chaotyczny sposób, podawane jest mnóstwo szczegółowych informacji, których nie jesteśmy w stanie przyswoić za pierwszym razem, bo od razu jesteśmy wrzucani w kolejną równie nużącą rozmowę. a sam fakt, że reżyserem jest Nolan nie sprawia, że będę ochoczo analizował i oglądał każdą klatkę z osobna, do czegoś takiego muszę być w jakiś sposób zaintrygowany

• dezertx ocenił(a) ten film na: 5

ryssiook Głupoty tego filmu

Uwaga Spoilery:
    1.Zabicie dyrygenta - co chłop komu zawinił :)
    2.Protagonista olewa cofającą się ze ściany kulę - żadnego WTF ani wow.
    3.Protagonista jest tak inteligentny, że żeby się podciągnąć wchodzi na szczyt drabinki XD
    4.Można zeskoczyć na linkach bungeee w środek tłumu i nikt nawet nie zwróci uwagi na dwóch kolesi w garniturach spadających z powietrza.
    5.Najlepszy sposób na odcięcie zasilania to rozwalenie centrali wysokiego napięcia samolotem(co za karkołomny pomysł), który nawet na końcu nie wybucha :(
    6.Samolot pełen sztabek ze złotem można ukraść po przebraniu się za Catering, usypiając JEDNEGO członka załogi (3sztaby dezertx, jedna Siara- znaczy Nolan! ;)
    7.Najlepszy sposób by ukarać kobietę w XXI wieku to... zbić ją pasem!
    8.Jeśli jesteś głównym Antagonistą filmu i twoi ludzie przyłapią Protagonistę na podglądaniu twojego złowieszczego planu to każ im go puścić (polecam obejrzeć Kingsmana i scenę z Colinem i Samuelem ;)
    9.Plan Akcji najlepiej obmawia się z Fizykiem-Pattisonem w autobusie XD
    10.Plutonium w TIRze nikt nie oachrania a kierowca jedzie i nie zwraca uwagi na auta dookoła!!!! Do tego najlepiej użyć wozu strażackiego.
    11.Debicky jedzie do przodu z akcją, a potem zostaje wyjęta z akcji i pojmana z bohaterami - dziura logiczna
    12 Gadają przez komórki/CB po odwróceniu czasu-to fal radiowych nie odwracają?
    13.Dwóch ludzi w maskach z chorą łóżku biegnie tyłem od samolotu - widok jak z Benny Hilla Xd
    14.Nie ma to jak zastrzelić męża i narazić wszechświat na zagłądę
    15.Cokolwiek się stało - stało się , mówi koleś który właśnie zmienił bieg wydarzeń.

Ogólnie film męczący(pod koniec już czekałem aż się skończy bo nudził przewidywalnością), przekombinowany, fabuła pretekstowa, postacie papierowe (ruskowi brakowało tylko kota na kolanach :) a efekciarsko tyłka nie urywa (sceny strzelanin bez polotu i chaotyczne).

• dezertx 16. Ekipa przenosi się do świata gdzie fizyka jest odwrócona, ale robią sobie namiocik w którym prawa fizyki działają normalnie.

dezertx Połowa punktów to kompletne czepialstwo które można wypisać przy każdym filmie, dlatego odniosę się tylko do niektórych:

2. Ja tam widziałem cofający się pocisk i minę protagonisty WTF.
    5. Samolot był po to żeby wywołać pożar, inaczej nie byli w stanie go wywołać bez wzbudzania podejrzeń.
    9. Tu się zgadzam, omawianie planu akcji w miejscu publicznym - kompletnie bez sensu, ale o dziwo spotykane w wielu filmach.
    11. Przecież jak ją uratował to wpadła ekipa i zgarnęła protagonistę i ją.
    15. Nie zmienił biegu wydarzeń tylko go podtrzymał.

• Noizebeat ocenił(a) ten film na: 9

ryssiook "Zakręcony. zapętlony, nielogiczne i niezrozumiały"
    No tak bo jak Ty czegoś nie rozumiesz po paru sekundach to już to nie ma sensu... Gdyby świat był wypełniony ludźmi takimi jak Ty to byśmy dalej rzucali dzidami w zwierzęta...

Noizebeat To wytłumacz mi jakim cudem Protek przeżył wybuch auta po dachowaniu podpalonego przez ruska?

dezertx Było mówione że Protagonista zamarzł

dezertx W odwróconej linii czasowej odwrócona jest także entropia obiektów, czyli jak postawisz lód koło świecy to w inwersji lód gasi świecę swoją energią dlatego samochód zamarzł, nic dziwnego, że dałeś 4 skoro nic nie rozumiesz...

Noizebeat Bzdura- idąc tym tropem ludzie w entropii nie mogą zostać uderzeni przez naboje wystrzelone przez tych w realu.

A tam nie tylko temperatura brała udział - ale i zmiana ciśnienia przy wybuchu czyli :
    -powinna być temperatura odwrotna do temp. spalania paliwa - z +200 stopni na minus 200
    - ciśnienie wybuchu które normalnie powinno uszkodzić protagonistę gwałtownym uderzeniem powietrza powinno w entropii uszkodzić go "gwałtownym" oderwaniem się od niego.

Tak czy inaczej to że bohater wstał sobie po tym sekundę dalej , bez szwanku jest idiotyzmem.

Btw jaka jest odległość na jaką ludzie w "odwróceniu" działają na inne obiekty? Czy jeśli taki typ wsiądzie do auta to jest ono w odwróceniu to jak wsiądzie do pociągu to pociąg też będzie szedł wstecz? Albo samolot czy Titanic?

dezertx Zbierz te wszystkie pytania i napisz list do Nolana

dezertx Tylko ludzie i obiekty które przeszły przez kołowrotek są odwróceni.
    A temperatura +200 i -200 to tak nie działa :) W fizyce temperaturę mierzy się w Kelvinach i nie ma wartości ujemnej .