PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10109}
6,3 2 543
oceny
6,3 10 1 2543
6,7 7
ocen krytyków
Test pilota Pirxa
powrót do forum filmu Test pilota Pirxa

Bardzo realnie zarysowana wizja. Mimo, że nie jest to film z widowiskowością i tonami napięcia rodem z ALIEN, ale ogląda się go naprawdę dobrze i potrafi zaintrygować.
Pobudza wyobraźnie w temacie eksploracji kosmosu. Niestety film psują marne efekty.
Zamiast okna mamy jakiś telewizor czarno biały po którym się przesuwa poklatkowo kosmos itp. To nieznacznie odbiera temu filmowi. Jak dla mnie 7/10 gdyby dopieścić stronę techniczną dał bym 9/10

ocenił(a) film na 8
Movie_Crash_Man

Mimo że to film made in ZSSR / Polska to w 1979 roku nie był aż tak technologicznie uwsteczniony w porownaniu z produkcjami USA. Dopiero dziś wydaje się prymitywny. Poza tym o ile pamietam Test pilota Pirxa rywalizował z Alien na festiwalu sci-fi i wygrał.

ocenił(a) film na 5
Rahabiel

Ale, w sensie na jakim festifalu, w ZSRR? :D to by nie dziwne było że wygrał :D

ocenił(a) film na 8
rozkminator

Festiwal był o ile pamiętam we Włoszech, w Trieście. Widziałeś ten film bo jak na swoje czasy i biorąc pod uwagę kto i gdzie go nakręcił to naprawdę niezły film :-)

ocenił(a) film na 5
Rahabiel

Widziałem, widziałem, tyle że - stety lub niestety - nie w okolicach premiery, tylko kilka lat temu, więc wrażenia były... no, powiedzmy że zabawne :) Nie neguję wartości samej fabuły, która, jak pamiętam, była dość lemowska czyli daleka od "tratatata bumm kosmici" :P Ale też pamiętam efekty specjalne typu statek kosmiczny leci przez ser szwajcarski ;) Dość powiedzieć że wizualnie i fabularnie starsza o 10 lat Odyseja Kosmiczna sprawia jednak dużo lepsze wrażenie, gdyż i dziś można ją oglądać bez bólu zębów. Co do wygranego festiwalu - cóż, świat był już po Gwiezdnych Wojnach i tuż przed Obcym - stąd naprawdę mnie dziwi że mógł w porównaniu do nich gdziekolwiek coś wygrać...

Scenę w dyskotece do dziś lubię sobie raz na jakiś czas włączyć dla tego "futuro techno" :D

ocenił(a) film na 8
rozkminator

Odyseja kosmiczna to arcydzieło efektów specjalnych. To taki Avatar lat 60-th który wyprzedził swoja epokę. Ja Test...widziałem pierwszy raz w dzieciństwie i scena z oberwanymi rękami zrobiła na mnie wielkie wrażenie, he, he. To oczywiste że Obcy - ósmy pasażer Nastromo jest filmem lepszym :-)

ocenił(a) film na 5
Rahabiel

Hehe ten rozrywający się android musiał być za dzieciaka podobnie szokujący co robot Filipa Golarza (omatko to dopiero był horror za młodu)

No ale co do nagrody, to miałeś rację - Złoty Asteroid na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście w 1979 roku... o.O

ocenił(a) film na 8
rozkminator

Akurat sceny z filmów o Kleksie mnie nie przerażały, ale jak utopił się koń Artaks w Niekończącej się opowieści to była trauma :-)

ocenił(a) film na 5
Rahabiel

Łuaaaaahhh, u mnie największy ryk dzieciństwa to było "Land Before Time" kiedy tyranozaur zagryzł matkę bohatera, eh, niewinne czasy kiedy człowiek jeszcze miał uczucia... :D

ocenił(a) film na 8
rozkminator

Tak, pamiętam. Podobne sceny są w Bambi jak zastrzelili mu mamę czy jak ginie ojciec Simby w Królu Lwie. Te filmy widziałem chyba jednak nieco później :-)

rozkminator

Chciałbym zapomnieć ten wątek

Movie_Crash_Man

W latach 70 takie efekty specjalne byly do zaakceptowania ale w dzisiejszych czasach niestety trącą myszką choć film trzyma klimat i nastrój. Ten film powinien obejrzeć każdy kinomaniak SF.

ocenił(a) film na 2
Azawakh

Nawet w latach 70' takie efekty specjalne były nie do przyjęcia. Zamiast wsadzać Goliatowi w tyłek palnik nie lepiej było wzorem choćby Obcego wsadzić żarówkę? Do tego sam model statku wygląda jak dziecięcy model do sklejania. No qrczę dać coś w rodzaju nitowania, jakieś żebrowania, nieco więcej detali i wyglądałby nieporównanie lepiej. Same wnętrza Goliata OK poza sterownią. No zgroza.

bombacy

Owszem z dzisiejszego punktu widzenia te efekty specjalne śmieszą i wręcz irytują szczególnie to strzelanie z takim kuriozalnym odgłosem jakby w kosmosie dźwięk był słyszalny. Sam palnik jako dysza wylotowa też może wydawać się śmieszny i nie mogę się z tym nie zgodzić. Jednak sam statek Goliat moim zdaniem jeszcze dziś prezentuje się ciekawie a wtedy wręcz intrygująco. Robił wrażenie na mnie... Tak samo wnętrze Goliata i stacji kosmicznej, która przypoimina mi co nieco... Sulaco z drugiej części Alien.

ocenił(a) film na 2
Azawakh

Toteż wnętrza mi sie podobają, zwłaszcza ich ascetyzm. Nigdy nie przemawiały do mnie salony z kwiatkami i dywanami a'la Star Trek. Tym bardziej sie wkurzam na takie przypały.

ocenił(a) film na 6
bombacy

Masz rację, przyzwoite efekty były wtedy na wyciągnięcie ręki. Przykładem niech będzie choćby Polsko-NRDowska produkcja "Sygnały MMXX" zrealizowana przecież prawie dziesięć lat wcześniej.

http://www.youtube.com/watch?v=u3jj3n1ofr4

ocenił(a) film na 5
Azawakh

No nie gadaj; porównaj to z "Obcym" (z tego samego roku) albo z pierwszymi "Wojnami gwiezdnymi" (dwa lata starszymi!).
Za dźwięk zasię powinna być kara śmierci...

ocenił(a) film na 5
Movie_Crash_Man

z trudem wytrwałem do końca i jedynie szacunek dla LEMa powsztrymywał mnie od wciścnięcia stop. Scenariusz skopany jak sie da i wiarygodny jak Vbez Pesel + DT(nie mylić z równie wiarygodnym Dziennikim Telewizyjnym).
NUDA i nic więcej. Parę ładnych pejzaży i zachód pokazywany spod pachy....

ocenił(a) film na 6
Movie_Crash_Man

Jak dla mnie efekty specjalne moga być, ale realizatorowi dźwięku to potłukłbym wszystkie lampy w syntezatorze! Ścieżka dźwiękowa tego filmu to istna tortura, zwłaszcza, że mowa jest nagrana dość cicho, a beznadziejne efekty dźwiękowe przyprawiają o rozstrój żołądka i bóle głowy...

Movie_Crash_Man

Mam pytanko.Czy w tym filmie jest scena jak urywa facetowi dłonie w nadgarstkach...?

ocenił(a) film na 7
NastyMosquito

coś tam było urywane, ale już słabo pamiętam

Movie_Crash_Man

OK.Dzięki :)

ocenił(a) film na 8
NastyMosquito

pewnie. Scena kultowa.

ocenił(a) film na 9
Movie_Crash_Man

Ja w tym wypadku uznałem że efekty specjalne mogły co najwyżej być dodatkiem, więc nie brałem tego pod uwagę, ale nie ma maksymalnej oceny z powodu nierównomiernego rozłożenia fabuły (przydługie "przygotowanie" wobec za krótkich "lotu" i "rozprawy", że tak to rozdzielę).

ocenił(a) film na 7
Movie_Crash_Man

Też pamietam moją irytację co do efektów (efekty rzeczywiście miały znaczenie dla 7-mio latka ;))
Moje dwa główne wspomnienia związane z filmem to:
1) intrygujaca tematyka androidów - jak życ, gdy nie wiadomo czy obok Ciebie to czlowiek, czy...
2) jaki ciąg ma rakieta, że płomień z dysz zawija się w górę, jak płomień z obróconej do góry nogami świeczki (stwierdziłem wtedy, że lepszy efekt osiągnięto by, gdyby sfilmować ten start do góry nogami - wtedy przynajmniej płomień by się nie wyginał) - usprawiedliwieniem tak ostrej oceny efektów specjalnych może być to, że miesiąc wcześniej byłem w kinie na Gwiezdnych Wojnach :-)))
W sumie film wart uwagi (skoro mimo swojego wieku cos z niego pamiętam:))

ocenił(a) film na 7
Smid

ocena na 7 bo siedmiolatek ? ;p

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones