PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=787743}
7,2 2 442
oceny
7,2 10 1 2442
7,0 10
ocen krytyków
The Nightingale
powrót do forum filmu The Nightingale

Prawdę mówiąc, pierwsze dzieło Jennifer Kent czyli sławny "Babadook" wydaje mi się wciąż lepszym filmem. Praktycznie pod każdym względem - zarówno reżyserii, gry aktorskiej, sposobu przedstawienia dramatu, dokonywanych wyborów przez bohaterów, realizmu, dialogów - "Babadook" zdaje się stać o klasę wyżej niż "The Nightingale". Tutaj, cały czas odnosiłem wrażenie jakby film był kręcony dla telewizji. Nie widać w nim tego kinowego zacięcia które odróżnia filmy właśnie kinowe od telewizyjnych. Dalej - aktorstwo jest bardzo dobre ale ciężko mi zrozumieć niektóre zachowania bohaterów. Dla przykładu - Billy po ujrzeniu pierwszego morderstwa dokonanego przez Clare, chce od niej odejść, odtrącając ją od siebie za to, co uczyniła, nie próbując nawet dowiedzieć się o co chodzi ale za chwilę mówi że postąpił by tak samo jak ona... Lub Clare, która poświęca niemalże życie by zemścić się na swoich oprawcach, a kiedy w końcu staje na przeciw nich i ma taką możliwość, to rozmyśla się i popadając w paranoję niemalże znów traci życie przez nagły i niezrozumiały dla mnie odwrót. Po co więc poświęcała siebie, Billy'ego (choć akurat tu rozumiem że jego życie było dla niej obojętne) i narażała się? Jest w filmie więcej takich dziwnych zachowań, które ciężko zrozumieć. To, plus słabsza reżyseria, nie do końca zrozumiały przeze mnie wybór formatu 4:3 (a dokładnie 1:37:1) i kilka innych kwestii powodują że oceniam film niżej od debiutu reżyserki. Co wciąż nie oznacza że jest to film słaby - wręcz przeciwnie. Mocne sceny, brutalność, realizm, bardzo dobra historia, aktorstwo i - przynajmniej dla mnie - odkrycie historii w którą nigdy nie miałem okazji się zagłębić (Tasmania, aborygeni, kolonizacja) ukazało film, po seansie którego, razem z żoną, nie powiedzieliśmy do siebie nic. Słowem - film wywarł wrażenie i chyba z szacunku do historii tego regionu, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia, postanowiliśmy odpuścić sobie komentarze. Czy polecam? Jak najbardziej! Jednak o ile "Babadook" to było dla mnie objawienie i definitywne 10/10 tak "The Nightingale" to po prostu dobry film i ocena 8/10 wydaje mi się uczciwa. Czekam na kolejny film Pani Kent z niecierpliwością.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones