PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709354}
6,7 5 741
ocen
6,7 10 1 5741
6,9 12
ocen krytyków
Timbuktu
powrót do forum filmu Timbuktu

Islam istnieje na świecie nie od dzisiaj, i nie od dziś fanatyzm religijny sieje strach i spustoszenie. Do czego doprowadza religia pojmowana jako wykładnia życia? - tylko do śmierci. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z fanatyzmem islamskim, chrześcijańskim, czy jakąkolwiek inną religią. Ukazanie niszczycielskiej siły zjawiska jakim jest powszechna wiara w "święte" księgi, to atut tego filmu. Religia opiera się na tych samych regułach, na jakich opierała się setki i tysiące lat temu, była narzędziem kontroli nad ludźmi - i jak widać, nic się nie zmieniło. Tylko pytanie brzmi, czy jesteśmy gotowi to akceptować? Tragikomiczne ukazanie niektórych scen to swoją drogą wyraz ogromnej bezradności ludzkiej, to niemal groteska życia. I najsmutniejsze w tym obrazie jest to, że miłość, piękno, spokój, radość, wszystko to, co buduje, jest wartościowe, przegrywa z tym, co zacofane, sztywne, żądne władzy totalnej, i to tylko dlatego, że drugie posiada broń. Moim zdaniem film nakręcony jest w taki sposób, aby widz miał wystarczająco dużo czasu by emocjonalnie zmierzyć się z tym, co widzi na ekranie, aby mógł się z bohaterami "oswoić" i poczuć, jakby uczestniczył w tym osobiście. Film jest bardzo dobry, sceny są piękne, a całość przerażająca..

marika83

To prawda w całej rozciągłości, myślę że nie jestem i nie będę gotowy to zaakceptować .Choć wielu bezmyślnie to akceptuje .

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
JustynOryg

Oczywiście, zgadzam się z tym, mnie Islam przeraża, odrzuca.. Jednak uważam, że ich zasady wiary, idee, to wszystko jest manipulowane przez ludzi władzy religijnej i państwowej - to trochę tak jak u nas w czasach średniowiecza. I być może, gdyby Ci, którzy sprawują nad tym kontrolę, zrobili rewizję systemu i nauczyli ludzi, iż kwestie typu "poświęć swoje życie dla Islamu", nie oznacza, że mają się wysadzać w powietrze, tylko powinni być religijni i się modlić, nie było by tak strasznie. Dopóki religia jest narzędziem sprawowania kontroli nad ludźmi bądź wyznaczania celów polityki, dopóty jest niebezpieczna, i każda w równym stopniu - wg mnie o tym jest ten film. Jednak każdy może to rozumieć inaczej.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
JustynOryg

Cóż... to nie jest takie proste. Najlepiej wyjaśnił ten problem papież Franciszek, gdy zapytano go, dlaczego publicznie nie potępi zbrodni popełnianych w imię islamu przez fanatycznych islamistów. Papież odpowiedział: "Najpierw musiałbym przeprosić za zbrodnie, popełnione w imię chrześcijaństwa przez fanatycznych katolików".

Fanatyzm i zaślepienie są złem uniwersalnym, niezależnie od podłoża i od szlachetności (teoretycznej) ideologii, z których wyrastają. Mordercami-fanatykami byli ludzie różnych religii, ale także ideologii świeckich jak faszyzm, komunizm, anarchizm itp. Nie można zapominać, że potencjalne zło tkwi w każdym człowieku.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Franio

yhym ;) Lewackie argumenty czyli jak zawsze brak argumentów :3

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
Franio

Swoimi głupimi nienawistnymi wpisami sam wystawiasz sobie ocenę ;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Franio

Jest dokładnie tak jak to zauważyłeś: nie ma sensu. JustynOryg jest osobą wierzącą, zatem jego obraz wyznawanej religii nie może być obiektywny. Do tegp dochodzi bardzo prosty mechanizm postrzegania INNYCH jakim się posługuje. Rozumiesz o co mi chodzi ;)

typo3job

Nie wiem, czy on jest wierzący. Chrześcijaństwo to przede wszystkim umiejętność przebaczania i miłości do bliźniego (KAŻDEGO bliźniego, a nie tylko tych, którzy nam się podobają).
Jeżeli ktoś używa słów typu: "ciapaci", "pedalstwo", "lewackie" itp. to znaczy, że ma jakąś własną religię nienawiści.
A jeżeli ktoś uważa, że papież może zacząć pochwalać grzech oraz wyraża się o papieżu w słowach obraźliwych i lekceważących- to znaczy, że taki ktoś nie jest katolikiem.

marika83

Zgadzam się z Tobą. Zło tkwi potencjalnie w każdym człowieku i często jest umiejętnie podsycane i wykorzystywane przez cynicznych manipulatorów. Nienawiść i zawiść są potężnymi siłami, chętnie wykorzystywanymi do panowania i sterowania ludźmi.

ocenił(a) film na 6
marika83

Zapominałaś o najkrwawszej religii świata - komunistyczno-socjalistycznej. Trzeba się uczyć i zastanowić, zanim się powie coś ogólniejszego niż to, co dotyczy oceny filmu.

Krzypur

Dokładnie tak: czytałem, że komunizm i faszyzm w ciągu 70 lat zabiły wspólnie więcej ludzi niż wszystkie religie od początku istnienia ludzkości. To może być prawda, biorąc pod uwagę dwie ostatnie wojny.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
musicmans

Jeżeli internet to nie wiejska chata- to co tu robisz pseudo-psychologu???!!!

ocenił(a) film na 8
JustynOryg

Wszystko kwestia interpretacji. Problemem nie jest religia sama w sobie, a fanatyczna wiara w ideę. Komunizm, faszyzm, nazizm... Zabiły miliony, a nie były religiami. Wykorzystano tylko odpowiednie mechanizmy u ludzi :(

PS Islam jest podzielony. Nie można go uogólniać do jednych zasad, bo dwa główne nurty różnią się znacząco od siebie.

MillerPl

Miller ... Sorry, cofam to co napisałem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marika83

Marika .... podejrzewam, że swoje spostrzeżenia opublikowałaś/eś sto lat za wcześnie. Właśnie dałaś/eś pożywkę fanatykom z nad Wisły.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
murjad

nawiasem...jak "nieumyślnie"...może i pistolet wystrzelił sam - ale po co go zabierał ze sobą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones