PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645581}

To tylko wiatr

Csak a szél
6,1 975
ocen
6,1 10 1 975
5,6 5
ocen krytyków
To tylko wiatr
powrót do forum filmu To tylko wiatr

Jeden z tych filmów, o których myśli się jeszcze długo po wyjściu z kina. Nie tylko świetnie nakręcony (chyba nigdzie nie widziałam tak realistycznie nakręconego poranka, a to wszystko dzięki mistrzowskiemu operowaniu światłem), z bardzo dobrą grą aktorów (zwłaszcza postaci kobiece są bardzo realistyczne - ze swoimi spuszczonymi głowami, wzrokiem cały czas skierowanym w ziemię; całym ciałem przybierają postawę „nie wychylać się, przemknąć się, prześliznąć, tylko nie prowokować „), lecz także dający do myślenia, nakłaniający do zapoznania się z tematem. Prawdę mówiąc, do wczoraj miałam blade pojęcie o sytuacji Romów na Węgrzech. Film skłonił mnie do poczytania, poszperania „o co w ogóle chodzi”. Otworzył oczy.
Zdecydowanie trzeba „mieć dzień”, aby go zobaczyć. Nie jest to kino łatwe, na pewno nie jest przyjemne. Snuje się leniwie, powoli, oszczędnie. Może to jest właśnie sposób na widza – obrazy, słowa bardzo dyskretnie, minuta po minucie, zakradają się do jego głowy i nie dają spokoju jeszcze wiele, wiele godzin po zapaleniu świateł w sali kina.
Nie napawa też optymizmem. Wydawać by się mogło, że holokaust, Ku Klux Klan itp. zjawiska mamy już dawno za sobą. Po obejrzeniu „To tylko wiatr” zaczęłam mieć poważne wątpliwości. :/

ocenił(a) film na 7
paulina71

Polecam wywiad jaki z reżyserem filmu przeprowadził Paweł T. Felis. Benedek Fliegauf opowiada o przyczynach i kulisach powstania filmu.
Na szczególną uwagę zasługują amatorzy obsadzeni w głównych rolach. Sam film robi ogromne wrażenie, zmusza do refleksji, jest przejmujący. Minusem który odstręczy wiele osób może być wolna akcja. Choć sam uwielbiam filmy w których emocje są ważniejsze od wartkiej akcji to w tym przypadku chwilami zaczynało mi się dłużyć (matka sprzątająca szkolną ubikację). Co nie zmienia faktu że reżyser zbudował wspaniały obraz osaczenia i lęku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones