PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=838958}

Togo

7,7 12 240
ocen
7,7 10 1 12240
Togo
powrót do forum filmu Togo

Ryczałam po Todo chyba tak jak nigdy wcześniej po filmie. A głównie dlatego, że wcześniej oglądałam Przygody psa Balto i bardzo mi się podobały. Teraz aż mi głupio z tego powodu. Smutne jest to, że o Balto - superbohaterze powstała gloryfikująca bajka, było o nim głośno w mediach, jest o nim sporo materiałów w internecie, postawiono mu pomnik, a o prawdziwym bohaterze Todo mówi dopiero ten film. Dobrze, że powstał!

Mazak91

Togo, nie Todo. A Balto zasłużył na pomink, chociażby z powodu piekła jakie mu później zgotowali ludzie, miedzy innymi Seppala.Ten film przeklamuje pare istotnych szczegółów, które dyskredytują Gunnara i Balto. Seppala też nie był takim cichym bohaterem jak to przedstawiono na filmie. Jak na film który odpowiada prawdziwą historię jest dość zakłamany.

ocenił(a) film na 10
adidos09

Togo, Togo ;) telefon mi coś poprawił, a nie dało się edytować. Nie mówię, że Balto nie zasługuje na pomnik, też się przyczynił, ale jednak największą robotę zrobił Togo.
Masz jakiś wiarygodny opis całej tej historii? Chciałam właśnie poczytać/obejrzeć coś więcej.

Mazak91

polecam książkę Okrutny szlak.

Mazak91

dobry jest film dokumentalny Balto. Bohater psiego zaprzegu.

Mazak91

Co do nieścisłości historycznych tego filmu, zabrakło Sigrid, przybranej córki Seppali i Constance, przez co nie umniejszając mu bohaterstwa zrobiono z niego bardziej działacza społecznego, pozbawiając też filmu dobrego wątku dramaturgicznego.
Co ważne - TOGO NIE BYŁ UMIERAJĄCY podczas wyścigu serum run, chociaż prawdą jest, że kilka psów faktycznie podczas tego biegu padło z wycieńczenia.
Przeprawa przez Zatokę Nortona również jest trochę przekoloryzowana, przede wszystkim dlatego, że lód zaczął odpływać do morza dopiero po 3 godzinach po tym, jak Seppala przebył tę część szlaku.
Nie pokazano W OGÓLE, przyjaźni Seppali i Gunnara, a znali się od lat i pracowali razem, zresztą połączyła ich osobista tragedia.
W filmie, pokazano jak Seppala i Togo, pokonują w zamieci swój ostatni kawałek trasy. Z tego co pamiętam to zdążyli swoją część szlaku pokonać przed burzą. A w największym blizzardzie podróżowali właśnie Balto i Gunnar. Kassen w ogóle prawie nic nie widział i przy temperaturze - 50 stopni, dostał odmrożeń. Więc to Balto i inne psy w większości pokierowały zaprzęgiem. Kiedy zaprzęg dotarł do Nome, Kassen z wycieńczenia padł na ziemię, a nie tak jak pokazano lajcikowo w filmie, przekazał od razu pakunek do ręki.

ocenił(a) film na 8
adidos09

Po obejrzeniu filmu Togo natychmiast zacząłem wyszukiwać wszystko o Seppali i Togo oraz inne informacje.Wczoraj udało mi się zakupić Okrutny szlak ,czekam na przesyłkę. Reszta tego komentarza jest w odpowiedzi do Mazak91

Mazak91

Więcej - scena w której Seppala z Togo zsuwają się ze stromej góry, została prawdopodobnie zainspirowana wydarzeniem z wyścigu z 1914 roku, kiedy Seppala zgłosił się do All Alaska Sweepstakes. Zaprzęg prowadził wtedy Suggen ojciec Toga. Nieprawdą jest też, że Togo był liderem zespołu w 1915 jak to pokazano na filmie. Wtedy liderami byli Scotty i Rusty. Togo zaczął być liderem Seppali między 1916 a 1917.

adidos09

Więc ta przeprawa przez górę, to takie bardziej fikszyn. Co do samego uznania, wiesz, Togo i Seppala. pokonali najdłuższy odcinek, ale na pewno nie był to człowiek cichy i skromny jak to pokazali na filmie. Seppala był człowiekiem, który lubił skupiać wobec siebie uwagę. Po tym jak Balto został okrzyknięty bohaterem, razem z Togo wyruszył na własne turne po Ameryce. Zupełnie inaczej się zachowywał Gunnar i świadczą o tym jego wypowiedzi. Zawsze podkreślał, że jego rola w serum run była niewielka, więc na pewno nie pretendował sobie do uznania za cały wyścig. Potwierdzają to też członkowie jego rodziny. Nadto, tak jak mówiłem, Seppala zgotował Balto i reszcie psów Kassena, dość smutny los.
Również Toga, po chwilach sławy, oddał znajomej w Mine. Togo i Seppala nie byli więc nierozłączni, aż do śmierci. Dlatego ten film, choć mi się podobał i wzruszył to jednak też i wkurzył, bo reklamowali go w stylu odkłamywania historii. Cóż w tym względzie wyszło im to dość nieudolnie. Stąd moje 7 gwiazdek, na 10.

ocenił(a) film na 10
adidos09

Gunnar może i nie pretendował do roli bohatera, ale mediom jego postać i postać Balto się spodobała. W sumie wiadomo, że w filmach na faktach/ biografiach zawsze jest trochę przekłamania, bo jakoś trzeba je sprzedać. Ja byłam strasznie wkurzona po obejrzeniu tego filmu, dlatego pierwszy raz napisałam na forum. I w sumie liczyłam na to, że ktoś będzie znał tą historię i podzieli się jakimiś ciekawymi faktami. Dlatego nawet jeśli nie miałam racji, to i tak cieszę się, że napisałam, bo dzięki Tobie dowiedziałam się czegoś nowego, nabrałam dystansu, no i mam nową książkę do przeczytania ;) Bardzo, bardzo dziękuję za Twoje odpowiedzi! :)

Mazak91

A proszę bardzo i miłej lektury :)

Mazak91

A przygody psa Balto mogą ci się podobać dalej. :) Dla mnie, ta animacja to bardzo wartościowy animowany mit, który zrodził się z historii.

ocenił(a) film na 9
adidos09

A co zgotował Seppala Balto i reszcie psów Kassena? :(

sowuch

Jako, że formalnie psy należały do Seppali, to on decydował o ich losie. Sprzedał je właścicielowi vodewili, oczywiście nie informując Gunnara. Z kolei Gunnar miał sprawę w sądzie, bo nie dostawał umówionej wypłaty, za występy i zagroził, że zabierze psy, jeśli nie dostanie kasy. Gdy się okazało, że Kassen nie ma nic do powiedzenia, przestał się wychylać. Niedługo po tym Kassen spotkał Amundsena, który był także znajomym Seppali. Amundsen powiedział, że tylko Togo i Seppala zasługują na szacunek i uznanie. Dla Gunnara, było to już za dużo, i następnego dnia wyjechał na Alaskę. Nie witano go już jako bohatera ale typa, który zgarną całą sławę dla siebie. Co zaś się tyczy Balto - bez Gunnara nie było występów, więc sprzedano go wraz z innymi właścicielowi muzeum osobliwości, gdzie często były niedokarmiane i wystawione na słońce. Te warunki były dla nich zabójcze. Gdyby nie akcja charytatywna gościa z Cleveland, psy z pewnością zdechłyby z niedożywienia i z wycieńczenia.

adidos09

Dzięki za wszystkie powyższe informacje, zainteresowałem się jak to w końcu było a Ty na szczęście pomogłeś. :)

adidos09

Jak się okazuje nie tylko w Ostatnim smoku mogę Cię spotkać :D

Draco_2511

Jak widać nie.

adidos09

Masz może jakiś dobry artykuł co opowiada o tym wszystkim?

Draco_2511

dobre artykuły są na stronie Balto's true story.

adidos09

Oke, thx

ocenił(a) film na 8
Mazak91

Poczytaj to ,możesz dac na tłumacza https://www.baltostruestory.net/togo.htm

ocenił(a) film na 10
jubru_2

Dzięki ;)

ocenił(a) film na 8
Mazak91

Po obejrzeniu filmu Togo natychmiast zacząłem wyszukiwać wszystko o Seppali i Togo oraz inne informacje.
Wczoraj udało mi się zakupić Okrutny szlak ,czekam na przesyłkę.
Widziałem zdjęcia Sigrid Seppali a nawet krótka scene filmowa na filmie rodzinnym Seppali
jest to ok.21 minuta z filmu.Teraz wyczytałem w wypowidzi adidos09 że Sigrid była ich przybrana córka.
Nigdzie o tym nie wyczytałem .Jesli ten post wyczyta adidos09 prosze odpowiedzieć coś więcej.
Podobno zmarła w 2002 przeżywając również 90 lat.Scena pękaj ącego lodu na filmie to raczej ukłon dla Togo do sytuacji
jaka miała miejsce kilka lat wczesniej.Wstawiam jej opis z pewnego artykułu.

"Któregoś razu znakomity przewoźnik Leonard Seppala przemierzał zatokę Nortona.
Wszystko szło dobrze. Znajdował się zaledwie kilka kilometrów od brzegu, gdy w pewnym momencie
jego pies Togo ostro wyhamował, stanął dęba, poleciał do tyłu na pozostałe psy.
Gdy Seppala podszedł do psa, zobaczył, że przyczyną cyrkowych popisów był
szybko powiększający się kanał wodny. Seppala znalazł się na krze lodowej,
która zmierzała ku morzu. Okrążył krawędź lodu, ale nie znalazł sposobu wydostania się z matni.
Pozostało czekanie. Po kilku godzinach Togo krótko szczeknął.
Wyczuł zmianę kierunku wiatru, który zaczął spychać lodową wysepkę ku lądowi.
Po dziewięciu godzinach dryfowania Seppala zobaczył linię wybrzeża.
Kra znalazła się jakieś półtora metra od tafli wbitej w lód brzegowy.
Była to zbyt duża odległość, by maszer mógł ją przeskoczyć.
Obawiając się, że wiatr niebawem zmieni kierunek, intensywnie myślał nad ratunkiem.
Musiał zaufać swojemu ulubieńcowi.
Przywiązał długą ciągową linę do jego uprzęży i cisnął zwierzakiem ponad wodę.
Pies wbił pazury w lód i zaczął ciągnąć w kierunku wybrzeża.
Lina niestety pękła i na domiar złego wpadła do wody.
Był to wyrok śmierci dla Seppali i jego zaprzęgu.
Ale… Togo znalazł rozwiązania.
Bez chwili wahania wskoczył do lodowatej wody, chwycił linę w zęby
i z wielkim wysiłkiem wyszedł na zaklinowaną krę.
Tu zrobił kilka przewrotów tak, że lina okręciła mu się wokół barków
i wówczas zaczął ciągnąć krę.
Nie spoczął póki nie znalazła się na tyle blisko,
że jego pan i reszta psów mogła przeskoczyć w bezpieczne miejsce."

Ten link poniżej teraz nie chce się otwierać a kilka dni temu bez kłopotów.Może chwilowo ,więc go podaję.

https://www.zpazurem.pl/artykuly/pies_z_alaski,_czyli_lider_psich_zaprzegow

jubru_2

Poco ta kutnia togo to balto tak na prawdę tylko disney nie mugł dać tytułu filmu Balto

Mazak91

Opowieść w stylu Disneya, to - jak zawsze w tym wydaniu - wyciskacz łez. Ale z tym koloryzowaniem, to tak średnio. Sepp poza Togo, traktuje psy zupełnie przedmiotowo, żadnego w filmie chyba nawet nie dotyka, jeśli nie wymaga tego wpięcie do zaprzęgu. Nie ma ani jednej sceny gdzie karmiłby psy. Nie widzimy co się z nimi dzieje, kiedy Seppa z Togo siedzą w ciepłym. Świetnym filmem o psim przywiązaniu jest https://www.filmweb.pl/film/M%C3%B3j+przyjaciel+Hachiko-2009-449935 z Richardem Gere. Tam stosunek do psa jest zupełnie inny.

Dario200

Potwierdzam, film świetny, a w filmie o Togo dało się wyczuć ze właściciel raczej za dobrze psów nie traktował, za mało było wzmianek o łączącej ich więzi. Dopiero pod koniec filmu trochę lepiej widać że go traktował.

VIOLATOR1974

W rzeczywistości, według której film powstał, to oba psy skończyły marnie, sprzedane do cyrku, poniewierane, niedożywione i opuszczone jak tylko osłabły na tyle, że nie mogły ciągnąć sań. Jednego z nich ktoś odkupił, żeby mu dożywotkę godną załatwić.

Dario200

Togo nie został sprzedany do cyrku, Seppala oddał go znajomej z którą założył hodowlę haskich.

Mazak91

Ludzie tak gloryfikują Togo a zapominają że obok niego liderował Fritz, o którym już nikt nie pamięta. Ogółem szkoda, że teraz z Togo dzieje się dokładnie to samo co z Balto w 1925, a ludzie w tej głupiej wojence zapominają o sensie tej pięknej historii. Btw, Seppala był strasznym bucem, chodziło mu tylko i wyłącznie o sławę dla siebie i Togo

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones