PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=656893}

Tragedia na przełęczy Diatłowa

The Dyatlov Pass Incident
5,6 15 604
oceny
5,6 10 1 15604
4,5 2
oceny krytyków
Tragedia na przełęczy Diatłowa
powrót do forum filmu Tragedia na przełęczy Diatłowa

Na uwagę na pewno zasługuje końcowa piosenka.
Czarno-białe zdjęcia.
Pomysł z teleportem.
Wymienienie książki Kurta Vonnegut "Rzeźnia numer pięć"
Zdjęcia przełęczy, gór, klimat zimowy, to wszystko bardzo fajne.
Odkopanie tego tematu. Pewnie gdyby nie film szybko bym nie trafił na tą historię.
Wspomnienie o jakimś statku, gdzie robiono eksperymenty (też pierwsze o tym słyszę)

Wszystko pięknie ładnie. Można by rzec fajny film. Ale nie mogę tak napisać. Gdyż to jakieś Sci-Fi a nie horror. Mniej lub bardziej naukowe teorie jeszcze to pogłębiają. Wpadli do tej Rosji jak do siebie, każdy zna angielski. Piją samogonkę i nawet się nie skrzywią. Mróz gdzie stopy mają zaraz być odmrożone a oni siedzą bez rękawiczek, normalnie jak latem na obozie. A potem wojskowy owinięty grubym kożuchem :D Naprawdę amerykańce mają zdrowie ... Wymienione sprawy na NIE są naprawdę infantylne. Jak ktoś mógł to puścić w obrót bez zastanowienia się nad realnością? Zachodzę w głowę.

Czekam na Wasze opinie co najbardziej wkurzyło podczas seansu?
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
wmbco

Dobre podejście do oceny tego filmu - wypunktować to co się podobało i to co się nie podobało.
Najpierw może minusy:
- zbytnie przyczepienie się do pokazywania jak najwięcej z kamery/komórek uczestników; nagrywanie walki z tymi stworami było bardzo kuriozalne;
- ta wspomniana wyżej znajomość angielskiego na ruskiej prowincji, i to u seniorów (nie wiem, nie byłem, ale raczej zbyt realnie to nie wygląda);
- z drugiej strony ekipa wybiera się do Rosji nie ucząc się żadnej bazy rosyjskiego słownictwa;
- również wspomniane wyżej niedociągniecia merytoryczne: najpierw jednej bohaterce przymarzają powieki, a później w górach, gdzie powinno być jeszcze zimniej ekipa siedzi bez rękawiczek, czapek i wszystko ok, tak samo super ciepły namiot, pozwalający na spanie w samej bieliźnie lub bez;) ; himalaiści żywiący się naleśnikami instant z jagodami?
- przekombinowane wyjaśnienie tajemnicy góry, a także to w jaki sposób doszli to tego bohaterowie.
PLUSY:
- poruszenie tematu tragedii na przełęczy Diatłowa i w miarę dokładne (jak na taki film) jej opisanie;
- plenery;
- dobry klimat trzymający przez większość czasu w napięciu;
- smaczki typu stworów przemykających w oddali przez sekundę czy dwie;
- ważne było dla mnie też to, że raczej nie można było się domyśleć jak akcja potoczy się dalej (przynajmniej przez 3/4 filmu);
- motyw cofnięcia się w czasie.

Reasumując jest trochę minusów, całość mogła (powinna) wyjść lepiej, ale i tak plusy jak dla mnie przeważają. Ale to tak subiektywnie, u innych na pewno ułomności filmu przeważają.

ocenił(a) film na 3
kawakao6

Może potraktowałeś ten film jako przygodowy? W większości się zgadzamy, ale jednak ocenami różnimy. W gatunku fantasy, sf, przygodowy, dokumentalizowany - można przyjąć że jest niezły. Ale nie horror :)

ocenił(a) film na 6
wmbco

No tak, nie jest to standardowy amerykański horror, a czegoś takiego można było się spodziewać - a spodziewałem się słabizny pokroju horroru o Czarnobylu (nie pamiętam tytułu), coś na odmóżdzenie, a tu lekka niespodzianka. Dla mnie film z zadatkami/potencjałem/momentami etc., mogło być lepiej, ale było nie najgorzej, i za to ta ocena.

ocenił(a) film na 7
wmbco

Mi film ogólnie bardzo się podobał jednak ta walka ze stworami to wyglądało jak wklejone screeny z jakiejś gry komputerowej..

ocenił(a) film na 4
wmbco

Plusy:
-Bardzo ciekawa historia tragedii na przełęczy Diatłowa jako podkładka scenariusza.
-Fajny pomysł na wyjaśnienie zjawiska „pomarańczowych świateł” nad obozowiskiem studentów o których wspominali prawdziwi świadkowie ( jeśli tacy w ogóle byli : P )

Minusy:
- Dziwnie dla mnie jest to, że ekipa filmowa wybierając się do obcego kraju na wyprawę badawczą nie ma w zespole osoby która potrafiłaby się dogadać z miejscowymi ...
- Potem sam fakt tego, że zdanie jakiejś laluni która chce nakręcić film jest ważniejsze od zdania doświadczonego alpinisty i przewodnika którego słowo jak sądzę powinno być najważniejsze na takiej wyprawie... (troska o bezpieczeństwo itp.)
-Bohaterka i jej przyjaciel wykazali się też niezwykłą krzepą gdy gołymi rękoma przerzucili parędziesiąt kilogramów śniegu.
-Do tego wszystkiego z tego co przynajmniej mi wiadomo eksperyment Filadelfia nie miał dotyczyć samej teleportacji (jak twierdził jeden z bohaterów filmu) tylko badań nad kamuflażem zapewniającym niewidzialność... a teleportacja maiła być efektem ubocznym...
-W ogóle zamykanie drzwi przed stworami które używają teleportacji ??? ... Serio ? Niby coś tam napomknięto „że one tędy nie przejdą...” ale czemu? Skoro potrafią się teleportować...
- No i sama końcówka, że „oni” to jednak „oni”, do tego takie bolesne pokazanie tego tatuażu za uchem, coś w stylu „nasz widz to pewnie idiota, musimy to pokazać bardziej...”

Ogólnie film wypada blado, wszystko zostało mocno spłycone i pozbawione klimatu. Do gatunku horroru na bank bym go nie zaliczyła prędzej do sf.

ocenił(a) film na 1
wmbco

A mi się ten film bardzo nie podobał.
Może dlatego, że patrzyłem na niego przez pryzmat prawdziwego dramatu grupy Diatłowa, wręcz nieetycznym wydało mi się wykorzystanie takiej tragedii do stworzenia durnawego horroru. Jak czuliby się członkowie rodzin diatłowców oglądając w filmie autentyczne zdjęcia swoich krewnych i słysząc bzdury o ich śmierci? Co ciekawe, żyjący jeszcze w czasie realizacji Judin występował tu przynajmniej pod zmienionym nazwiskiem.
Do tego drażniło mnie bardzo nonszalanckie podejście do realiów - np. sceneria, w której rozgrywała się akcja w górach zupełnie nie pasowała do rzeczywistego rejonu Otortenu, nie bardzo też rozumiem, jak filmowcy w rakietach śnieżnych dostali się tam w trzy dni, skoro diałtowcom na nartach zajęło to niemal tydzień. Niezrozumiałe błędy merytoryczne - np. to Dubininie brakowało języka, a nie Kołmogorowej itp.
Sama intryga zarysowana słabo, logika kulejąca, akcja nudna...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones