PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11173}

Tramwaj zwany pożądaniem

A Streetcar Named Desire
7,7 41 881
ocen
7,7 10 1 41881
7,9 27
ocen krytyków
Tramwaj zwany pożądaniem
powrót do forum filmu Tramwaj zwany pożądaniem

Gdy oglądam tego toksycznego patriarchalnego typa znęcającego się nad żoną i umoralniającego (co z tego, że irytującą) szwagierkę do tego stopnia, że dokonuje na niej gwałtu naprawczego, to zastanawiam się jak to się dzieje, że ludzie uważają ten film za arcydzieło. To jest świadectwo, jak barbarzyńska była zachodnia cywilizacja jeszcze 60 lat temu. Teraz czujemy się tacy wyżsi od muzułmanów z krajów arabskich? Jeszcze dwa pokolenia temu w Ameryce, ojczyźnie wolności i demokracji, było jak teraz jest u nich.

ocenił(a) film na 3
anuszka_ha3

P.S. Teraz widzę, że ten film trzeba oglądać znając sztukę teatralną. Prawdopodobnie widownia amerykańska ogląda go z taką wiedzą, bo sztuka Tennesseego Williamsa to u nich klasyka. Otóż w filmie są niedopowiedzenia wyjaśnione w sztuce i z tą wiedzą film ogląda się inaczej.

Wyjaśnione jest, dlaczego Blanche jest jaka jest: Bo zakochała się i wyszła nieszczęśliwie za mąż za geja, który oczekiwał od niej, że ona go wyleczy. Gdy nakryła go na seksie z mężczyzną, on popełnił samobójstwo. Stąd jej trauma. To także rzuca dodatkowe światło na jej zachowania damsko-męskie: przecież nie miała z mężem seksu, musiała sobie to później jakoś odbić. W filmie, ze względu na cenzurę / autocenzurę, tego motywu nie ma.

Także wydaje mi się, że film niepotrzebnie pokazuje pana Kowalskiego jako pozytywnego bohatera. Widocznie takie było zapotrzebowanie rynkowe - widownia potrzebuje się identyfikować z prostym, szczerym amerykańskim chłopcem. W sztuce jednak nie było bohaterów pozytywnych. Wszyscy byli uwikłani w różne uwarunkowania społeczne.

Autor sztuki sam był gejem. Myślę, że sam nie nakręciłby filmu w ten sposób.

anuszka_ha3

Czy on jest ukazany jako bohater pozytywny? Wydaje mi się, że to, jak ta postać jest interpretowana, w znacznej mierze zależy od odbiorcy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones