PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=189}

Truman Show

The Truman Show
7,4 513 615
ocen
7,4 10 1 513615
8,2 44
oceny krytyków
Truman Show
powrót do forum filmu Truman Show

Truman Kowalski

ocenił(a) film na 10

Ten film niewiele ma wspólnego z komedią. Dziwi mnie również, jak nisko jest oceniany, i mimo wszystko jak bardzo jest niezrozumiany. Film co prawda z 1998 roku, także swoje lata już ma, ale temat, którego dotyka, jest wciąż aktualny, i to co raz mocniej.

Oczywiście opowiada pewną konkretną historię, do której można podchodzić bardziej lub mniej poważnie. Niemniej z każdą kolejną chwilą tego filmu, miałem wrażenie, że nie chodzi w nim o tą opowiadaną historię, nie chodzi o to, jak ona się skończy. Ten film, to dla mnie niekończąca się alegoria do współczesnego świata. Tak, wielu z nas miało wrażenie w swoim życiu, że bierze udział w jakiejś z góry zaplanowanej "grze".
Truman to przecież my, zabiegani mieszkańcy współczesnego świata, gdzie wolność dyktowana jest nam z ekranów telewizorów, z ekranów monitorów, gdzie walczyć trzeba o pieniądze, które gwarantują nam byt. Co raz trudniej odróżnić nam to, co prawdziwe, a to, co jest tylko zgrabnym zabiegiem PRowskim tych czy innych sił społecznych. Media żywią się tanią sensacją, łatwą w odbiorze informacją, media tłuką nam do głów łatwe w odbiorze seriale, karmią nas niekończącymi się teleturniejami czy telewizyjnymi show, a wszystko tłusto obłożone jest reklamą, często z udziałem jeszcze tak niedawno nie widzianego w Polsce procesu tzw. "lokowanie produktu".
My, społeczeństwo, często nieświadomie nawet, kupujemy to wszystko uznając za swoje, za swoją własną rzeczywistość.
Truman został kupiony przez korporację Christofa, a my kupowani jesteśmy przez korporacje każdego dnia. Dla nich jesteśmy tylko danymi statystycznymi, konsumentami, którzy mają zjadać produkty. Państwo, korporacje, od narodzin nam się przyglądają, nadając numer pesel, nadając dowód osobisty. Wszystkie portale społecznościowe, większość serwerów, na których mamy konta mailowe, służą do śledzenia nas, do łatwiejszego później dotarcia do naszych "potrzeb".

A my to kupujemy. Bez zastanowienia.
Dla mnie w tym filmie tylko zakończenie nie pasuje. Jest zbyt optymistyczne...

ocenił(a) film na 10
Jaggerbz

Zgadza się przyjacielu, oglądając film miałem te same wrażenie tak naprawdę właśnie wszystko nas ogranicza pieniądze żona nasi przyjaciele, praca społeczeństwo itd. Truman wręcz walczył ze wszystkimi złymi okolicznościami by wydostać się z jak ja to nazywam leming owego bagna, nie inaczej jest w przypadku nas ludzi gdyby każdy z nas chciał Sb radzić na własną rękę spotkał by podobne przeciwności nie wyreżyserowane tak świadomie przez jedną osobą ale przez cały system masowego przekazu: media itd. Jeśli chodzi o końcówkę moim zdaniem niesie świetny przekaz w niezłamaną wolę człowieka bo jak wiesz wielu ludzi w tym wielu wynalazców pokonało ograniczenia własnych czasów, Truman dosłownie walczył z całym otoczeniem mamy tu przykład pójścia za swoim wewnętrznym głosem który w historii budził się w wielu wspaniałych ludziach, nie zwracając uwagi na zewnętrzne okoliczności i to co one mu wmawiają, piękna historia odnosząca się że nawet w nas "kowalskich" gdzieś taka siła jest :)))

Jaggerbz

Bardzo dobry komentarz do filmu.

Jak zauważylam, analogicznie do wielu tego typu produkcji o kontroli mas (fight club, matrix) najbardziej drażniącymi postaciami nie są tu nawet te dyktatorskie guru (w tym przypadku pan reżyser, chociaz upłycenie całego 'zła' do jednego bohatera wyszło trochę zbyt schmatycznie), a najbardziej prości i bierni ludzie, którzy tylko ślepo podążają za tym, co będzie im narzucone. Chyba największe emocje wywarła na mnie końcowa scena, jak kretyńscy posterunkowi po zakończeniu Trumana od razu zastanawiali się na co przełączyć, podobnie jak debilne kelnerki, które tak kochały śledzic losy Trumana, a pod koniec same życzyły mu żeby wyszedł na zewnątrz. Typowa postawa 'kupię wszystko co mi sprzedasz' :F
Chyba najbardziej boli to, że w tych ludziach dostrzegamy siebie samych.

ocenił(a) film na 8
missunderstood

Wspaniałe, mądre słowa!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones