Uciec przed śmiercią

Harrison's Flowers

2000 2 godz. 10 min.
7,3 1 367
ocen
7,3 10 1367
1 796
chce zobaczyć
{"type":"film","id":6055,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Harrison%27s+Flowers-2000-6055/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Uciec przed śmiercią
 • Czuper1000 ocenił(a) ten film na: 7

  zrobiony pod amerykański punkt widzenia, który zakłada że to Serbowie to ci źli. A tymczasem wszystkie strony konfliktu są winne temu co się tam działo. Fakt faktem, podczas ofensywy na Vukovar, to Serbowie rozwalali wszystkich dookoła. Gdy Chorwaci przejeli inicjatywę, odpłacili im tak samo.

 • Czuper1000 Trzeba znać też tło wydarzeń pod vukovarem. Gdy Chorwacja ogłaszała niepodległość (łamiąc tym samym konstytucję Jugosławii, Niemcy oczywiście od razu poparli, ciekawe dlaczego?) Serbowie mieli stać się czymś w rodzaju obywateli drugiej kategorii. Franjo Tudźman wtedy prezydent chorwacji miał nawoływać do przemocy na serbach. Więc Serbowie pamiętając doświadczenia wojenne gdy byli rżnięci przez Ustaszy (takie bałkańskie UPA, metody zabijania bardzo podobne) uprzedzili ich i zrobili jatkę w Vukovarze. I tu muszę zarzucić Serbom że o ile święte prawo miała wkroczyć do Vukovaru JNA, jugosławiańska armia ludowa-prawdziwe wojsko to niestety dopuszczone zostały tam różne oddziały paramilitarne z niekoniecznie chlubnymi tradycjami (czetnicy) silnie nacjonalistycznymi. Troche to dziwnie wygląda na nagraniach z Vukovaru bo z jednej strony Jugosłowiańscy żołnierze z czerwoną gwiazdą na hełmach a z drugiej czetnicy którzy słyneli z tego że w II wś zwalczali partyzantkę tity.

  No ale do meritum, moim zdaniem wina leży po stronie chorwatów. Zostali podpuszczeni przez niemców, a niemcom zależało na tym by nie było silnej Jugosławii tylko rozbita na wiele mało znaczących państewek. Co znaczy dziś chorwacja a co znaczyła Jugosławia? Niech każdy sobie sam odpowie, moim zdaniem Jugosławia był to liczący się kraj, a chorwacja dzisiaj, ot taki sobie kurorcik wczasowy. Aha i warto poczytać sobie że w latach 30 OUN (później wyrosło z tego upa) współpracowało z chorwackimi ustaszami, to było jeszcze przed II wś, obie organizacje twierdziły że mają bardzo podobne położenie wróg ukraiński: Polscy panowie wróg chorwacki: Serbscy panowie.

 • Czuper1000 ocenił(a) ten film na: 7

  johnny__92 Ustasze to były ścierwa najgorszego rodzaju - taka prawda. U nas wspomina się banderowców jako krwawy koszmar. Ciężko sobie nawet wyobrazić jak wspominają Ustaszy Serbowie, gdyż Ustasze przebijali Ukraińców wielokrotnie. Szacuje się że wykończyli ok. milion Serbów i Bośniaków.
  Nie ma co się dziwić że po śmierci Tity, ktory trzymał wszystkich krótko, nacjonaliści z jednej i drugiej strony znowu przystąpili do czystek. Dodatkowo Serbowie doskonale pamiętali co wyrabiali podczas wojny chorwaccy Ustasze i Bośniacy (z których składały się lokalne 3 dywizje Waffen SS) i mścili się w dwójnasób.
  Ta spirala nienawiści nakręciła się jeszcze podczas wojny i eksplodowała znowu w latach 90tych.

 • Shadow_dawnego_ggggggg ocenił(a) ten film na: 1

  Czuper1000 Panowie Czuper i Johnny macie stuprocentową rację - od lat walczę ze stereotypem: wszystkiemu winni Serbowie (nie tylko na FW).
  Gdy słyszę takie dane z lat 90. gdzie Polacy wśrod najgorzej kojarzącym im sie narodów wymieniają Serbów, to za głowę się łapię. A cóż nam ci Serbowie złego zrobili....? Nie powinjiśmy sympatyzować z Chorwatami, pupilkami Hitlera.

 • johnny__92 Dajcie już ludzie spokój tym Niemcom, przyczyny rozpadu byłej Jugosławii były wewnętrzne, dwa w wyniku tych procesów mieliśmy uchodźców, kryminalizację Bałkanów, za co Niemcy zapłaciły dość wysoką cenę.
  To serbscy komuniści mieli najwięcej do powiedzenia w latach 80-tych i siłą rzeczy od nich rozpoczęły się procesy rozpadu.

 • hagen_filmweb Jako Polak i Słowianin nie mogę dać spokoju Niemcom, bo zrobili nam jatkę na niewyobrażalną skalę i nie zapłacili ani grosza zadoścuczynienia, dodatkowo byli zamieszani w rozpad Jugosławii a potem sprowadzili najwięcej islamskich imigrantów do europy. Jak mogę dać spokój niemcom? Jesteś głupi czy Niemcem jesteś?

 • johnny__92 Nie każdy Polak musi być prawicowym idiotą i poddawać się szantażowi w logice - musisz mieć takie poglądy, bo uznają Cię za głupiego, albo Niemca - to prymitywizm.

 • Shadow_dawnego_ggggggg ocenił(a) ten film na: 1

  johnny__92 Panowie Czuper i Johnny macie stuprocentową rację - od lat walczę ze stereotypem: wszystkiemu winni Serbowie (nie tylko na FW).
  Gdy słyszę takie dane z lat 90. gdzie Polacy wśrod najgorzej kojarzącym im sie narodów wymieniają Serbów, to za głowę się łapię. A cóż nam ci Serbowie złego zrobili....? Nie powinjiśmy sympatyzować z Chorwatami, pupilkami Hitlera.