PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11398}

Upadek

Falling Down
7,7 99 481
ocen
7,7 10 1 99481
8,0 27
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

Dziura w bucie

ocenił(a) film na 6

Może ktoś napisać jak ona powstała? Przegapiłem pierwsze 10 min więc to musiało być gdzieś w
tym okresie bo później już chodził z gazetą.

ocenił(a) film na 7
ReadyFreddie

Również dołączam się do pytania. Jakoś umknął mi ten moment ;)

kamil111_16

No jak powstała koleś chodził w butach tak długo aż mu się wytarła podeszwa i miał dziurę w bucie hehe
Nie ma w filmie sceny że coś powoduje taki stan jego obuwia

P.s co ma gazeta do tej dziury bo nie czaje ?

ocenił(a) film na 6
Psyhe

Z tego co pamiętam włożył sobie w buta gazetę :D
Wydaje mi się, że ta dziura ma jakiś konkretny cel, ma coś pokazać. Will kilka razy na nią spoglądał, poprawiał gazetę.

ocenił(a) film na 7
Psyhe

Trochę to bez sensu z tą dziurą w bucie. Skoro jak Psyche sądzi chodził tak długo aż mu się zrobiła dziura w bucie to dlaczego tylko w jednym? Chodził na jednej nodze ;) Początkowo myślałem że kształt owej dziury przypomina postrzał w stopę ale przecież nie było takiego momentu w filmie poza tym gość nie kulał. ReadyFreddie według mnie ta dziura w bucie ma pokazać jak Will sięgnął dna, wielokrotnie było wspominane że nie ma na alimenty pozatym był bezrobotny. Zaczął więc wyglądać jak dziad. Chociaż z drugiej strony trochę to dziwne że chodził w takim bucie ponieważ kiedy policja odwiedziła dom w którym mieszkał z matką to okazało się że Will dbał pedantycznie o czystość w swoim pokoju, a chodził w dziurawym obuwiu? Hehe powoli niezła dyskusja się wywiązuje na temat tak mało istotnej sprawy jak "niesprawne obuwie" ;)

ocenił(a) film na 8
kamil111_16

"Trochę to bez sensu z tą dziurą w bucie. Skoro jak Psyche sądzi chodził tak długo aż mu się zrobiła dziura w bucie to dlaczego tylko w jednym?"
----------------

Twoim zdaniem buty zawsze zużywają się jednakowo?

ocenił(a) film na 9
ReadyFreddie

Podałbym przyczynę, ale to już byłby dyskomfort dla tych którzy chcą oglądnąć film.
Przyczynę dziury w bucie domyślisz się przy scenie zaraz po tym gdy detektywi dzwonią do firmy głównego bohatera.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 8
maz9

Dokładnie. Ale mają problemy kinomani... :)

ocenił(a) film na 8
maz9

Ja jakoś się nie domyśliłam.

ocenił(a) film na 9
karolina922

Też nie zawsze jestem spostrzegawczy.
Kiedy pierwszy raz oglądałem to nie zwróciłem uwagi na taki szczegół jak przyczyna dziury w bucie.
Dopiero przy drugim obejrzeniu filmu miałem szersze podejście do oglądanych scen.

ocenił(a) film na 8
maz9

To może mi zdradzisz skąd ta dziura w bucie? :)

ocenił(a) film na 9
karolina922

Detektywi odwiedzają miejsce zamieszkania Williama i zastają tam jego matkę.
Nie mają nakazu, więc używają podstępu aby przeszukać jego pokój.
Stamtąd dzwonią do firmy, w której William pracuje.
Po zakończeniu rozmowy telefonicznej detektywi przekazują matce niespodziewaną dla niej wiadomość.
Co powiedział przełożony Williama detektywom na temat jego pracy ?

ocenił(a) film na 8
maz9

Że wyrzucili go z pracy miesiąc temu.

ocenił(a) film na 9
karolina922

Wychodził z domu na cały dzień.Prawdopodobną przyczyną dziury w bucie jest przetarcie.
No cóż,moja odpowiedź nie jest konkretna na 100%, bo w filmie nie ma podanego dokładnie momentu powstania tej dziury.
Tekst w poście z dnia 29 maj 16:26 był raczej moim subiektywnym domysłem.

ocenił(a) film na 8
maz9

Twoja teoria jest zdecydowanie słudszna i najlepsza bo innej sensownej nie ma - oczywistym jest że fakt powstania dziury w bucie ma związek z 'upadkiem' głównego bohatera - jest zarówno przyczyną jak i skutkiem...

ocenił(a) film na 8
TruR

Ale ta dziura nie wygląda jak przetarcie, ona ma bardziej kształt jakby but coś przebiło.

ocenił(a) film na 8
karix121

Nadal uważam że to było przetarcie (choć przyznaję że scenograf mógł się bardziej postarać i jakimś sposobem spróbować lepiej 'przetrzeć' buty - a że byłoby to czasochłonne i dość trudne manualnie więc 'wywalono' dziurę i dość nieumiejętnie starano się nadac jej kształt przetarcia) Skoro wkładał tam gazetę - to znaczy że było tak od jakiegoś czasu... z jakiegoś powodu butów nie wymienił - prawdopodobnie nie chodziło o pieniądze (poem kupuje sobie w sklepie nowe wojskowe buty) tylko o rodzaj przyzwyczajenia - te codzienne wyjazdy, stanie w korkach, ten sam strój, teczka i te same buty - to dla mnie synonimy niepogodzenia się gł. bohatera z rzeczywistością... pomimo że ewidentnie stare (stare buty się przecierają więc fakt że są stare uwiarygadnia tezę o 'przeterciu') oraz przetarte - nie umie się z nimi rozstać - tak samo jak z myślą o tym ze już nie pracuje ani że nie jest już mężem... ani ojcem... wiec chodzi w dziurawych-'dobrych' butach, jezdzi do pracy której nie ma, dzwoni do żony która nie jest już jego żoną i che wrócić do domu który już nie jest jego domem...

Wydaje mi się to najbardziej prawdopodobne bo niespecjalnie widze jakikolwiek sens w pokazywaniu 'specjalnie' przedziurawionego buta... do 'upadku' doprowadza skumulowanie się wszystkich rzeczy które do tej pory jakoś się jeszcze trzymały... choć to były tylko pozory... ja tak to widzę...

ocenił(a) film na 10
ReadyFreddie

sorry, ale dziwia mnie tacy ludzie, ktorzy tak znakomity film, obnazajacy chory system zycia codziennego, oceniaja na 6. , a takiej papce pseudo patetycznej jak Wladca pierscionka daja 10.
Dla mnie to oznaka niedojrzalosci.

ocenił(a) film na 6
funkadelic

Każdy ma swoje kino.

ocenił(a) film na 9
ReadyFreddie

Jedna z ładniejszych odpowiedzi na tego typu zarzut

funkadelic

no wlasnie dlatego tylko 1 osoba na milion jest gotowa sie systemowi postawic. dlatego wiekszosc woli wladce pierscieni. dlatego wiekszosc, bo wiekszosc miesci sie w krzywej gauusa posrodku. Wiekszosc = normalnosc = przecietnosc.

ocenił(a) film na 10
wernisage

tez racja

ReadyFreddie

nie było podanej przyczyny dziury w bucie, ale na pewno nie było to przetarcie. Dziura była idealnie wycięta, główny bohater patrzył przez nią na ten chory świat i zatykał gazetą - która także opisuje bzdury i miesza ludziom w głowach. Taka symbolika.

ReadyFreddie

Moja teoria jest taka, że to przetarcie od pedału gazu. Przez miesiąc mógł jeździć bez celu samochodem po mieście, może szukał pracy, aż w końcu nie wytrzymał. Tak, dziura była na prawym bucie.

ocenił(a) film na 6
DiKey

Też mnie to ciekawiło ....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones