PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11398}

Upadek

Falling Down
7,7 99 479
ocen
7,7 10 1 99479
7,9 26
ocen krytyków
Upadek
powrót do forum filmu Upadek

Nie wiem w sumie co mnie tak bardzo urzekło w tym filmie, ale widziałem go dawno temu a teraz przypomniałem sobie tytuł i obejrzę go jeszcze raz. Przede wszystkim według mnie główna rola jest absolutnie genialnie zagrana. Aktor pasuje do niej jak ulał. Podoba mi się też poruszenie wielu wątków psychologicznych i socjalnych takich jak posiadanie broni przez obywateli. Strasznie się uśmiałem przy scenie w której gość próbował kupić śniadanie a się nie dało bo było już kilka minut po godzinie jedenastej (czy dwunastej, już nie pamiętam). O tym filmie przypomniałem sobie właśnie będąc w McDonald's i znajdując się w dokładnie tej samej sytuacji co ten gość.

ocenił(a) film na 9
aethersis

Doskonały film. Dla mnie pokazuje on przede wszystkim jak nikt nie widzi w drugim człowieka. Nawet restauracja, która jest nastawiona na maksymalizację zysków, więc powinna ze wszelkich sił dogadzać klientowi, dziś mówi mu na co on ma ochotę, nie licząc się z jego zdaniem. Wszyscy działają jak trybiki w dobrze naoliwionej machinie. O 10:29 jemy bułkę z jajkiem i nie wolno nam zamówić hamburgera (który czeka już gotowy) a o 10:30 nie sprzedadzą nam bułki z jajkiem mimo, że leży za plecami sprzedawcy. Douglas ukazuje tu postać-trybik, który wyłamał się, nie wytrzymał tego systemu i stał się elementem niepożądanym. Ten film jest przestrogą. Nie pokazuje głównej postaci jako pozytywnego bohatera. To rzadkość w kinie, by główny bohater od początku do końca był odbierany jako zły. Ale powinniśmy widzieć w nim człowieka ukształtowanego przez nas. Czy zdarzyłoby się w restauracji to, gdyby z uprzejmości sprzedano mu to o co prosił? Gdzie człowiek się nie ruszy to brak uprzejmości: w urzędzie, w rejestracji, w sklepie, w tramwaju itd. Pytanie ile wrogów publicznych zrodzi nasza społeczność.

traszka111

ale o czym ty piszesz wielkość i przewrotność tego filmu polega właśnie min. na tym, że bohater wzbudza sympatię, litość a nawet szacunek, pozwalający na nieutożsamienie się z nim, współczucie mu. nigdy też nie postrzegałem go jako złą postać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones